Okrutni militanti Islamske države vode se proročanstvom da će osvojiti Jeruzalem i Rim, a žele ostvariti ovih 5 ciljeva

Svi se pitaju koji je konačni cilj ove terorističke skupine

Kashmiri demonstrators hold up a flag of the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) during a demonstration against Israeli military operations in Gaza, in downtown Srinagar on July 18, 2014. The death toll in Gaza hit 265 as Israel pressed a ground offensive on the 11th day of an assault aimed at stamping out rocket fire, medics said. AFP PHOTO/Tauseef MUSTAFA / AFP / TAUSEEF MUSTAFA
FOTO: AFP

Cijeli svijet ujedinjen je u jednom cilju; zaustaviti i jednom zauvijek savladati militante Islamske države (ISIS).

I dok se svi pitaju hoće li ISIS-u više naštetiti zračni napadi ili udar na izvore njihovih prihoda, rijetko tko se zapitao: Što ISIS ustvari želi? Koji je konačni cilj ove nemilosrdne terorističke skupine?

Kada je ISIS rapidno brzo počeo zauzimati tisuće četvornih milja Iraka, svi ostali šokirani. Nitko takvo nešto nije predvidio.
Prije otprilike godinu dana New York Times je objavio povjerljive podatke o ideologiji kojom se vodi ISIS. Često se ambicije ISIS-a tumače kroz jednu sintagmu: žele osvojiti svijet.

CNN je analizirao krajnje ciljeve ove opasne terorističke organizacije,a to je ovih pet:

1. Globalni kalifat

ISIS ne skriva svoje krajnje ambicije: globalni kalifat koji će ostvariti putem globalnog rata. U tom smislu govori se o daljnjem širenju teritorija i izvan područja Bliskog istoka, što obuhvaća i Europu i SAD. Globalni rat na kraju bi pretvorili u rat protiv “nevjernika.”
Njihova propaganda oslanja se na vrlo različita tumačenja Kurana i drugih vjerskih tekstova za promicanje tih ciljeva, oni žele pokazati svojim sljedbenicima da je ono što žele ostvarivo.

ISIS često koristi svoj online magazin Dabiq u kojemu iznosi svoje vizije. Ono na što se militanti ISIS-a oslanjaju su “proročanstva.” A upravo iz proročanstva prozlazi kako će oni u konačnici osvojiti Jeruzalem i Rim. zato se u svojim porukama na društvenim mrežama, videozapisima uvijek pozivaju na riječi poslanika. Nameću se kao čitatelji Kurana jer zapravo manipuliraju onim što u njemu piše.

Oživljavanje kalifata je odskočna daska za otvaranje globalnog bojišta. U tom smislu džihad je već započeo, a ISIS stalno koristi priliku da pošalje poruku muslimanima diljem svijeta: “Kraj puta je blizu, a ako želite biti istinski musliman, na pravoj strani povijesti, bolje je da nam se pridružite.”

Iznad svega, ISIS traži ispunjenje tog proročanstva o globalnom kalifatu. Njihovi sljedbenici slave te vizije. Ali prije nego krene u konačni obračun, kalifat mora pripremiti teren.

2. Zadržavanje teritorija i osvajanje novog

abu
Abu Bakr al-Bagdadi poručio je da je konačni cilj uspostavljanje kalifata AFP

U svom jedinom obraćanju kao vođa ISIS-a, na ljeto 2014. u Mosulu, Abu Bakr al- Bagdadi rekao je da je obveza uspostaviti kalifat. “To je dužnost muslimana koja je izgubljena već stoljećima. Uvijek treba težiti uspostavi kalifata,” rekao je al-Bagdadi.

Kalifat može postojati samo ako se čuva opstojnost teritorija i širi ga se. Analitičari su složni kako je prvi cilj ISIS-a konsolidiranje kontrole nad Irakom i Sirijom, kako bi dokazali da mogu zauzeti i vladati i područjem s velikim gradovima, a ne samo pustinjom. U skladu s tim svako izdanje časopisa Dabiq ima moto: “Ostati i širiti se.”

dabiq
ISIS-ov časopis Dabiq kojega su nazvali po sirijskom gradu kojega su osvojili wikipedia

Libija je jedina zemlja u kojoj ISIS stabilnodrži teritorij i to na području duž Mediterana. ISIS je tamo razmjestio i nekoliko stotina svojih boraca, a uložili su i dosta materijalnih sredstava u to područje. Libijski teritorij može biti (i je) platforma za pokretanje terorističkih napada u susjedne Egipat i Tunis. Ali ISIS-ove ambicije idu mnogo dalje – želi širiti svoju prisutnost i u Jemenu, Afganistanu i Sinajskom poluotoku u Egiptu.

3. Brisanje granica

ISIS uopće ne poznaje granice nacionalnih država . Njima sve to izgleda kao umjetna tvorevina za razliku od kalifata. Oni su stvorili provinciju- Wilayat- koja nema nikakve veze s granicama postojećih država. Sam Bagdadi priznao je kako ISIS ne priznaje postavljene granice. “Islamska država ne prepoznaje umjetne granice, niti državljanstvo, ništa osim islama,” izjavio je vođa ISIS-a 2012. godine.

ISIS sebe vidi kao spasitelja muslimanskih manjina u svijetu. “Nećemo uživati u živtou dok ne oslobodimo sve muslimane, dok ne pronađemo Ak-Quds (Jeruzalem) i Al- Andalus ( Španjolska) te osvojimo Rim,” rekao je glasnogovornik ISIS-a.

ISIS zbog toga svega teži da se raspire mržnja između muslimana i drugih u svijetu. To im odgovara, da muslimani ne osjećaju pripadnost Europi i Americi. Onda im preostaje jedino da se pridruže kalifatu i “ubijaju nevjernike.” Tako oni na najuspješniji način šire svoju kampanju.

4. Pročišćavanje islama

An image uploaded on June 14, 2014 on the jihadist website Welayat Salahuddin allegedly shows militants of the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) executing dozens of captured Iraqi security forces members at an unknown location in the Salaheddin province. A major offensive spearheaded by ISIL but also involving supporters of executed dictator Saddam Hussein has overrun all of one province and chunks of three others since it was launched on June 9. AFP PHOTO / HO / WELAYAT SALAHUDDIN === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / WELAYAT SALAHUDDIN" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION WHICH CANNOT BE INDEPENDENTLY VERIFIED === / AFP / WELAYAT SALAHUDDIN / -
Militanti ISIS-a na izuzetno okrutan način kažnjavaju šijitske muslimane AFP

Osim što žele izdvojiti cijeli islamski svijet, ISIS je i za čistke unutar samog islama. Ono čemu teže je iskorjenjivanje šijitiskih muslimana i njihovo protjerivanje iz kalifata. To je i razlog zašto su izuzetno okrutni prema njima, svim pate kada su više od 1.500 iračkih kadeta na izuzetno okrutan način lišili života u Tikritu, tijekom lipnja 2014. godine.

“Opasnost od šijita je veća,a šteta koju mogu pruzročiti destruktivnija od one koju predstavljaju Amerikanci,” izjavio je jednom Abu Musab al-Zarqawi, vođa iračkog ogranka al-Qaide, koji je ubijen 2006. godine. Toga se ISIS doslovno i drži.

5. Porobljavanje nevjernika

Unatoč golemoj vojnoj moći, resursima i tehnologiji koju SAD i njegovi saveznici imaju i mogu koristiti u vojnim obračunima s ISIS-om, ISIS čini sve kako bi ih isprovocirao i i izazvao na jednu veliku bitku. Njihova brutalna ubojstva američkih taoca, teroristički napadi u Parizum samo su dio takve izazivačke strategije. “Žele izazvati naše emocije,” rekao je Michael K. Nagata, američki general upoznat s tematikom.

Dijelom su u tome uspjeli, jer su pariškim napadima doslovno izazvali cijeli svijet. Lider ISIS-a još 2014. u provokativnoj poruci upućenoj SAD-u je rekao: “Uskoro ćemo se sukobiti licem u lice, jedva čekamo taj dan.

ISIS u sirijskom gradu Dabiqu kojeg je zauzeo (i po kojemu se zove njihov propagandni magazin) čeka dolazak neprijateljske vojske. Iz ove bitke može izaći samo jedan pobjednik, piše CNN, a ISIS smatra da su jedini pobjednici u cijeloj priči upravo oni.

“Mi ćemo osvojiti svoj Rim, slomiti svaše križeve i porobiti vaše žene. Ako ne mi, onda će vas naša djeca i unuci doći glave,” poručuju iz ISIS-a.