Ovo je 7 ključnih točaka o slučaju navodnog trovanja šefa ruske oporbe

Taj borac protiv korupcije na montiranom procesu osuđen zbog pronevjere prilično je ostrašćeni ruski nacionalist

This handout photograph released by 'This Is Navalny Project' shows Russian opposition leader Alexei Navalny in his office in Moscow on July 7, 2017, shortly after being released from jail. - Russian opposition leader Alexei Navalny walked free after 25 days in jail for organising unauthorised protests, his press secretary said. "Today at 9:00 am (0600 GMT) Alexei Navalny was taken from the cell block to the Moscow central district police department and they have now let him out of there," his spokeswoman Kira Yarmysh wrote on Twitter. (Photo by Evgeny FELDMAN / THIS IS NAVALNY PROJECT / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / THIS IS NAVALNY PROJECT/EVGENY FELDMAN" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Svijet je u četvrtak obišla vijest da je ruski oporbeni vođa Aleksej Navalni hitno prevezen u bolnicu u sibirskom gradu Omsku. Kada se zdravlje oporbenog političara u Putinovoj Rusiji naglo pogorša, zapadni mediji često počinju špekulirati o otrovu. Dugovječni ruski lider ipak je bivši KGB-ovac, a tijekom više od dvadeset godina što predsjedničkog, što premijerskog mandata, nekoliko njegovih političkih protivnika razvilo je neobične zdravstvene probleme.

O tome što je snašlo Alekseja Navalnog svijet je prva izvijestila njegova glasnogovornica Kira Jarmiš, koja je nedvosmisleno izjavila da je 44-godišnji političar u bolnicu prevezen zbog djelovanja otrova. O njegovom su stanju glasnogovornica je javnost nastavila izvještavati preko društvenih mreža, a vijesti nisu bile dobre. Navalni je u komi, na respiratoru i u ozbiljnom je stanju, objavila je Jarmiš nešto kasnije istoga dana.

Otrov u čaju?

„Pretpostavljamo da je otrovan nečime što je umiješano u njegov čaj”, napisala je na Twitteru. Navalni je sumnjivi čaj popio na aerodromu u Tomsku, gdje je čekao let za Moskvu. Kada se tijekom leta počeo osjećati loše, avion je prisilno sletio u Omsku, gdje je političar hospitaliziran. Dok je ležao u komi, na svjetlo dana počele su izlaziti informacije koje sugeriraju da tvrdnje o namjernom trovanju nisu posljedica paranoje njegovih suradnika.

Fotografija Navalnog kako ispija čaj iz papirnate šalice u zračnoj luci brzo se proširila društvenim mrežama. Putnik s leta Pavel Lebedev objavio je na društvenim mrežama da je Navalni na početku leta otišao u toalet i nije se vratio. Brzo mu je postalo loše i vikao je u bolovima. Kada se tim saznanjima dodaju navodi da ovo nije prvi pokušaj da se Navalnog eliminira, i kada su mediji počeli izvlačiti stare priče o drugim kritičarima Kremlja koji su navodno napadnuti na sličan način, priča o otrovu u čaju postaje znatno uvjerljivija.

Ovo nije prvi put da se priča o trovanju Navalnog…

Navalni je 2017. pretrpio kemijske opekline očiju kad mu je napadač ispred njegova ureda bacio u lice zelenu tekućinu koja se koristi kao dezinficijens. Prošlog kolovoza imao je osip i bio je otečen za vrijeme boravka u policijskom pritvoru dok je služio kratku kaznu zatvora zbog nezakonitih prosvjeda. Tada su liječnici zaključili da se radi o alergiji, no on je zatražio istragu zbog mogućnosti trovanja.

“Prošle godine je otrovan dok je bio u pritvoru. Očito se sad isto dogodilo”, rekla je Jarmiš nakon što je Navalni završio u komi. “Sigurna sam da je namjerno otrovan”, rekla je njegova glasnogovornica za radio Ekho Moskvy i dodala da je prije leta popio samo čaj. Vjačeslav Gimadi, odvjetnik koji blisko surađuje s Navalnim, priopćio je da nema “dvojbi da je Navalni otrovan zbog političkog položaja i aktivnosti”. To nije ni izbliza prva takva optužba na račun neprijatelja ruskih vlasti.

… koji ne bi bio prvi otrovani kritičar Kremlja

Bivši ruski tajni agent i otvoreni kritičar ruske vlade, Aleksandar Litvinenko, umro je u Londonu 2006. godine, nakon što je popio šalicu čaja u koji je ubačen radioaktivni polonij, vjerojatno tijekom sastanka s predstavnicima ruskih vlasti. Istraga koju je naručio britanski parlament pokazala je da je trovanje Litvinenka najvjerojatnije bila obavještajna operacija kojom je rukovodila Moskva.

Sergej Skripal, još jedan bivši obavještajac koji je prebjegao u UK, otrovan je u proljeće 2018. godine. Nervnom agensu tada je bila izložena i njegova kći, kao i policajac koji je intervenirao na mjestu napada. Sve tri žrtve oporavile su se od trovanja, ali prolaznik koji je pronašao spremnik u kojem je otrov navodno prenošen kasnije je umro od posljedica trovanja. Britanske vlasti optuživale su Rusiju za taj napad.

Istim nervnim agensom kojim je napadnut Skripal tri godine ranije napadnut je i Emilian Geberov, bugarski trgovac oružjem koji se sukobio s ruskim obavještajcima. Geberov i njegov sin oporavili su se od napada, zbog kojeg su bugarske vlasti optužile trojicu Rusa, o kojih je jedan navodno agent ruske vojne obavještajne službe. Vjerojatno najpoznatija žrtva trovanja koje se povezivalo s Rusijom je Viktor Juščenko, bivši ukrajinski predsjednik koji je prije preuzimanja predsjedničke funkcije otrovan dioksinom podmetnutim u hranu.

Zašto bi Moskva trovala Navalnog?

Nakon što je objavljeno da je završio u komi, brojni mediji analizirali su lik i djelo Alekseja Navalnog. Njegova politička i aktivistička karijera bila je dobro medijski popraćena i prije navodnog trovanja, posebno u medijima država čije se vlasti često sukobljavaju s Putinom. Riječ je o čovjeku koji je stranku ruskog predsjednik nazvao skupinom „pokvarenjaka i prevaranta”, izjavio da sustav koji je Putin podigao „siše krv Rusiji”, i zarekao se da će uništiti „feudalnu državu” koju ovaj gradi.

U politički život Navalni je ušao zahvaljujući blogu na kojem je razotkrivao korumpirane dužnosnike bliske vlasti. Kada je stekao popularnost, blog i pripadajuće kanale na društvenim mrežama koristio je kako bi organizirao političke prosvjede, i promovirao svoju kandidaturu za mjesto predsjednika Rusije. U sudjelovanju na predsjedničkim izborima 2018. godine spriječila ga je zabrana izborne komisije, a kasnije i odluka Vrhovnog suda koji je potvrdio zabranu. No, Navalni je problema s ruskim pravosuđem imao i ranije.

Tako je u dva navrata, 2013. i 2014. godine, osuđen zbog pronevjere, na prilično neuvjerljivim suđenjima koje su strani mediji opisivali kao politički namještene procese koji su ga trebali zastrašiti da odustane od oporbenih aktivnosti. To im nije uspjelo, ali osude su poslužile kao izlika da mu se zabrani kandidatura na spomenutim predsjedničkim izborima. Osim ta dva slučaja, Navalni i njegovi pristaše mnogo su puta uhićeni zbog organizacije i sudjelovanja u različitim oblicima protesta protiv vlasti, pa se računa da je oporbeni lider u zatvoru, u više navrata, proveo mjesece.

Koketiranje s nacionalizmom

Usprkos uhićenjima, Navalni je više puta izjavio kako mu ne pada ni na kraj pameti da napusti Rusiju i borbu nastavi iz inozemstva, što su učinili neki drugi Putinovi protivnici. Dok su optužbe za pronevjeru i korupciju koje je protiv njega iznosila država najvjerojatnije izmišljotine, grijesi koje mu predbacuju ruski liberali potkrijepljeni su znatno uvjerljivijom dokazima. Navalni je, naime, tijekom godina javnog djelovanja više puta iznosio antiimigrantske i nacionalističke stavove.

Njegovo zalaganje za to da se 2006. godine dozvoli okupljanje ekstremne desnice nazvano Ruski marš može se protumačiti kao borba za slobodu izražavanja, ali političko savezništvo koje je svojevremeno sklopio s dvije nacionalističke grupe, Velikom Rusijom i Pokretom protiv ilegalne imigracije, teže je objasniti. Tu je i podrška koju je 2008. godine izražavao ruskom napadu na Gruziju, kao i svojatanje Krima, koji je proglasio „našim”, misleći na Rusiju. Zbog takvih su ga stavova često kritizirale druge ruske oporbene skupine, ali oni su poslužili da ga zaštite od optužbi kojima Kremlj često gađa svoje protivnike unutar zemlje – nitko ne može tvrditi da je Navalni marioneta zapada.

Ipak ga pustili na liječenje u Njemačku

Dok Aleksej Navalni leži u komi, u Rusiji su trajale rasprave o tome hoće li biti prebačen na liječenje u Njemačku. Kremlj je objavio kako o tome moraju odlučiti liječnici, a oni su tek danas dopustili njegov prijevoz u Njemačku. Julija Navalni, supruga, i glasnogovornica Jarmniš kritizirale su Kremlj čim je ta izjava izašla u javnost.

„Zabrana transporta Navalnog pokušaj je ubojstva, a sada to čine liječnici i podmukle vlasti koje su to odredile”, napisala je Jarmiš na društvenim mrežama. Dodala je da su liječnici isprva pristali na njegovo premještanje, ali su u posljednji čas odustali od dogovora. “Ta odluka naravno nije njihova, to je odluka Kremlja”, tvrdi Jarmiš.

Bolest ili otrov?

Naravno, otvoreno je i pitanje je li Navalnom zaista pozlilo zbog podmetnutog otrova, ili je njegovo stanje posljedica nekih manje zlokobnih okolnosti. Glavni liječnik koji ga liječi rekao je danas da mu je dijagnosticirana metabolička bolest uzrokovana niskim šećerom u krvi. No, liječnik je dodao i da dodao su na njegovim prstima i odjeći pronađeni tragovi industrijske kemijske tvari.

Navalnijev tim citirao je policijskog dužnosnika koji je rekao da je u njegovu tijelu identificirana vrlo opasna tvar koja predstavlja rizik za sve u njegovoj okolini i zbog toga moraju biti u zaštitnim odijelima. Ljudi bliski Navalniju sada vjeruju da liječnici žele odugovlačiti ne bi li nestao svaki trag da je bio otrovan. Ako je to istina, sigurno je da će borac protiv Putina u sibirskoj bolnici ostati do daljenjeg, uz vrlo neizvjestan ishod liječenja.