5 bitnih stvari o groznom napadu SAD-a na bolnicu u Afganistanu

Pogođena je jedna od rijetkih bolje opremljenih bolnica u tom dijelu

FOTO: prtscr/Twitter

Kunduz, grad od tristotinjak tisuća stanovnika, na sjeveroistoku Afganistana, dospio je u medije iz jako loših razloga. Naime, prvo su talibani zauzeli veći dio grada, a to je prvi veliki grad pod njihovom kontrolom otkako je SAD napao Afganistan krajem 2011. godine.

Nedugo zatim, pogođena je bolnica Liječnika bez granica (MSF). U NATO-vom bombardiranju grada Kunduza, pogođena je i bolnica te je ubijeno, nestalo i ranjeno više pacijenata i osoblja. U vrijeme zračnog napada u bolnici je bilo 105 pacijenata i njihovih skrbnika. Više od 80 djelatnika, liječnika i pomoćnog osoblja, je također bilo na području bolnice.

1. Kolateralna šteta

Američke snage izvele su zračni napad u gradu, potvrdio je glasnogovornik NATO-a Brian Tribus u subotu, dodavši da su ciljane “osobe koje su prijetile koalicijskim snagama”. “Zračni napad je možda rezultirao kolateralnom štetom na obližnjoj medicinskoj ustanovi. Istraga je u tijeku”, rekao je Tribus.

2. Više puta pogođena bolnica

“U 2.10 ujutro po lokalnom vremenu, bolnički centar u Kunduzu je nekoliko puta bombardiran zbog čega je došlo do teškog oštećenja,” stoji u priopćenju Liječnika bez granica. “Još uvijek ne znamo konačne razmjere nesreće, ali naši liječnički timovi neprestano pružaju prvu pomoć ozlijeđenima pacijentima i članovima osoblja,” izjavio je Bart Janssens, direktor organizacije Liječnika bez granica za CNN.

Liječnici bez granica objavili su na svojim stranicama priopćenje u kojem navode da su obavijestili i američku i afganistansku vojsku da je bolnica napadnuta. Napad je nastavljen više od pola sata nakon toga.

3. Talibana (možda) nije bilo

Glasnogovornik talibana Zabihula Mujahid rekao je da su američke snage ciljale bolnicu, te usmrtile liječnike, madicinske sestre i pacijente. Nijedan talibanski borac nije se nalazio u ustanovi, dodao je.

Međutim, tijekom osvajanja Kunduza, talibanski borci bili su dosta skloni hvalisanju svojom pobjedom. Na društvenim mrežama objavljene su mnoge fotografije talibanskih boraca u bolnici u Kunduzu.

4. Ubijeno je 9 članova MSF-a

Ubijeno je devet članova Liječnika bez granica, a prema posljednjim dostupnim podacima, 37 osoba je teško ranjeno. Neki od najteže ozlijeđenih prebačeni su u bolnicu u Puli Khumriju, udaljenom oko dva sata vožnje po afganistanskim cestama, javili su uz MSF-a.

5. HRW traži istragu

Human Rights Watch (HRW), organizacija što prati kršenja ljudskih prava diljem svijeta, podsjeća da sve zaraćene strane moraju uraditi sve što je u njihovoj moći kako bi zaštitile civile. Patricia Gossman, afganistanska istražiteljica pri HRW, kaže: “Bombardiranje bolnice je šokantan razvoj događaja u Kunduzu, gdje su civili i humanitarni radnici izloženi velikoj opasnosti uslijed borbi”.

Zato što američki napadi nisu prestali čak ni nakon upozorenja s terena da gađaju bolnicu, HRW smatra da postoji mogućnost da je počinjen ratni zločin.