Ovo su ključni problemi oko nove teorije o ubojstvu Osame bin Ladena

Seymour Hersh tvrdi da je Obamina administracija obmanula javnost

This undated video grab shows Saudi-born alleged terrorism mastermind Osama bin Laden speaking at an undisclosed location in Afghanistan from a video said to have been prepared by bin Laden himself. Copies of the tape, which shows him as well as al-Qaeda guerrilla fighters training at al-Faruq camp in Afghanistan, have been circulated to a limited number of Islamists. Bin Laden is America's prime suspect behind the September 11 terrorist attacks.     AFP PHOTO/HO
FOTO: AFP/AFP

Nakon što je istraživački novinar Seymour Hersh u nedjelju objavio esej za London Review of Books u kojem iznosi potpuno nove detalje o smrti Osame Bin Ladena, o čemu smo pisali danas, pojavile su se velike sumnje u vjerodostojnost cijele njegove teorije, koju je iznio Max Fisher, novinar Voxa.

Naime, Hershova teorija u kojoj proziva Obamu i Bijelu kuću za obmane javnosti te laži u vezi s Bin Ladenovim ubojstvom, nevjerojatna je i zanimljiva priča o američko- pakistanskoj zavjeri, no u cijeloj toj priči postoji niz nelogičnosti i kontradikcija, piše Fisher. To je zapravo u skladu s novim Hershovim imidžem koji se od cijenjenog istraživačkog novinara polako, ali sigurno prebacio u novinara koji svoje priče temelji tek na pukim teorijama zavjere.

Hershova teorija je nedokazana, neprovjerena i neuvjerljiva

Hersh tvrdi da su pakistanske obavještajne službe zarobile Bin Ladena, uz pomoć snaga Saudijske Arabije, i držali ga u zatočeništvu kao oružje protiv Al-Kaide. A 2010. su ga odlučili predati SAD-u u zamjenu da im oni povećaju vojnu pomoć te ostave “odriješene ruke” u Afganistanu.

Što se tiče načina na koji je Osama Bin Laden skončao svoj život, Hersh također iznosi teoriju. Tvrdi da su pripadnici SEAL tima 6, koji su izvršili Bin Ladenovo ubojstvo, raskomadali njegovo tijelo te dijelove bacili iz helikoptera u planinama Hindukuša.

Hershovi izvori su potpuno beznačajni

Cijelu ovu teoriju Hersh iznosi na temelju razgovora sa samo dvoje ljudi, jedan od njih je anonimni izvor,a drugi je pakistanski umirovljeni visoki obavještajac Asad Durrani, koji je vodio pakistansku službu od 1990. do 1992. , što je puno ranije od događaja ključnih za slučaj Bin Ladenove smrti.

Za Hershovu teoriju ne postoje nikakvi dokazi ili dokumenti, stoga je cijela priča na vrlo tankom ledu. Hersh direktno optužuje čak vlade čak triju država, a direktno je uključeno na stotine ljudi, stoga je prilično neozbiljno temeljiti takve optužbe na ovako slabašnim izvorima.

Hershova objašnjenja su kontradiktorna

No, čak izvori nisu ni najveći problem cijele Hershove priče. Problematična je i teorija po kojoj tvrdi da je SAD obećao Pakistanu vojnu pomoć i odriješene ruke u Afganistanu jer se upravo suprotno dogodilo.

Druga velika kontradikcija se tiče američkih napada na Pakistan. Nije jasno zašto bi Pakistanci dogovorili napad i rušenja svoje zemlje, te se na neki način i vojno ponizili, samo kako bi se ubilo Bin Ladena, piše Vox.

Postoje mnogo jednostavniji načini za riješiti se jednoga čovjeka, mogli su ga jednostavno ubiti, te predati Amerikancima njegovo tijelo.
Nadalje, do američkog povećanja vojne pomoći Pakistanu nikada nije došlo, a isto tako ni do povećanja utjecaja u Afganistanu. Stoga, cijeli taj navodni tajni dogovor nema veze sa pravim slijedom događaja.

Nadalje, Hershova teorija o načinu na koji je završilo Bin Ladenovo tijelo, također je dosta nerealna. Hersh kaže da su specijalci “mecima rastrgali komade tijela” što je vjerojatnije kao scenarij nekoga horor filma. Zašto bi vojni specijalci gubili sate i sate kako bi mecima komadali leš.

Od cijenjenog istraživačkog novinara do pisca “teorija zavjere”

Kada se Hershu ukaže na mnoštvo kontradiktornosti koje je iznio u cijeloj ovoj teoriji, on samo odmahuje rukom, tvrdeći kako su pakistansko-američko- saudijski kreatori cijelog ovog plana godinama smišljali svaki svoj korak, te da je to razlog zašto je teško povjerovati u njegovu teoriju.

Hersh je postao cijenjen nakon nevjerojatnih otkrića i objava o mučenjima zatvorenika u američkom zatvoru Abu Ghraib u Iraku iz 2004. To ga je diglo u vrh istraživačkog novinarstva. No, zadnjih godina sve njegove priče su nevjerojatno klimave i temelje se na optužbama i teorijama koje su uvijek na neki način opovrgnute. Uzrok tome možemo naći i u tome što su se njegovi ekskluzivni izvori sveli na šačicu bivših funkcionera. Hershov sadašnji status temelji se doslovno na staroj slavi, koja sve više blijedi.

(Photo by Brad Barket/Getty Images)
Seymour Hersh, autor novih teorija o smrti Osame Bin ladena. Getty Images/AFP

Bijela kuća sve demantira

Bijela kuća kategorično je u ponedjeljak odbacila kao neutemeljene navode američkog novinara Seymoura Hersha prema kojima je američka administracija iznijela laži o okolnostima u kojima je u svibnju 2011. u Pakistanu ubijen vođa al Qaede Osama bin Laden.

“Puno je netočnosti i neutemeljenih navoda u tom članku da bi se na njega odgovaralo točku po točku”, rekao je glasnogovornik Vijeća nacionalne sigurnosti Ned Price.

Bjiela kuća navodi da je Islamabad o akciji bio obaviješten tek pošto je ona izvedena. “To je pogrešno, poput brojnih drugih elemenata u navodima Obamine administracije”, piše Hersh u članku te kaže da informacije temelji na jednome izvoru – visokom dužnosniku američke tajne službe u mirovini.

Ponovivši da je riječ “o američkoj akciji od početka do kraja”, Ned Price ističe da je samo uzak krug američkih dužnosnika o tomu imao informacije te da je, na samom početku američki predsjednik Barack Obama odlučio o akciji ne obavještavati vlade drugih država, uključujući i pakistansku.