Pala je Vlada, 125 zastupnika glasalo je za opoziv premijera Oreškovića

Hrvatska sada ima tehničku Vladu

Saborski zastupnici upravo su izglasali nepovjerenje premijeru Tihomiru Oreškoviću, čime je pala i cijela Vlada. Za opoziv je glasalo 125 zastupnika, 15 je bilo protiv, 2 su bila suzdržana.

Odmah nakon glasanja Orešković je dao izjavu za javnost.

“Došao sam s najboljom namjerom da pomognem ovu domovinu. Imali smo nadu da ćemo pokrenuti ekonomsku i gospodarsku situaciju, Nažalost, zbog nekih pojedinaca to nije moglo funkcionirati,” kaže Orešković. “Kao premijer sam upoznao neke dobre stvari, ali i neke loše. Vjerujem u ovu zemlju, ona ima ogroman potencijal, nadam se da će se pokrenuti,” dodao je Orešković.

‘Malo sam tužan, imali smo potencijala’

“Ova vlada je još tu dok se ne formira druga vlada. Fokusirat ću se na to. Ja sam došao pomoći svoju zemlju, tu sam da ostvarim taj cilj”. Orešković nije isključio mogućnost budućeg političkog angažmana.

Priznao je i da nije očekivao ovakav razvoj događaja. “Nadao sam se da ću imati podršku od Karamarka, isto kao i od gospodina Petrova. Petrov je došao i razgovarali smo, zato se sad smatra da smo bili bliži.” Ponovno je zahvalio na podršci.

“Malo sam tužan, mogli smo puno više napraviti. Imali smo potencijal. S ovim timom smo mogli puno napraviti, ali nažalost situacija je takva kakva je,” rekao je Orešković.

Na potezu predsjednica

U sljedećih 30 dana Hrvatska će imati tehničku Vladu na čelu s premijerom Oreškovićem, u skladu sa Zakonom o postupku primopredaje vlasti. U tom razdoblju može doći i do preslagivanja koje HDZ najavljuje već danima. Za mandatara su već predložili dosadašnjeg ministra financija Zdravka Marića, a u roku od spomenutih 30 dana, mandatar mora skupiti 76 potpisa te dobiti povjerenje u Saboru.

Na potezu je i predsjednica koja daje mandat eventualnom novom mandataru, a to će napraviti u slučaju da joj on dokaže da uživa potporu većine (76 potpisa zastupnika). Ako mandatar nema 76 potpisa, ili se Vlada ne izglasa u spomenutom roku, predsjednik Sabora obavještava predsjednicu kako preslagivanje nije uspjelo.

Dolazi do raspuštanja Sabora i raspisuju se izbori koji, kako Ustav to propisuje, mogu biti najranije 30 dana od raspuštanja Sabora, a najdalje u roku od 60 dana.

S druge strane, Vesna Pusić upravo je izjavila kako, ako im se pridruže zastupnici Mosta, opozicija ima dovoljno ruku za raspuštanje Sabora. Ukoliko doista skupe 76 potpisa za samoraspuštanje, predsjednik Sabora morao bi raspravu o tome staviti na dnevni red, o čemu je za Telegram govorio cijenjeni stručnjak Đorđe Gardašević.