Papa Franjo konačno se ispričao za smrti tisuće zlostavljane djece autohtonih naroda Kanade

Prošle godine otkrivene su masovne grobnice s tijelima djece koja su pohađala crkvene institucije

FOTO: CBC News: The National/screenshot

U ime Katoličke crkve papa Franjo se ispričao žrtvama zlostavljanja u katoličkim školama i obrazovnim institucijama u svijetu. Ovaj put, nakon što se Vatikan godinama odupirao zahtjevima da se ispriča žrtvama zlostavljanja u katoličkim školama u Kanadi, papa Franjo napokon je popustio pred pritiscima kanadskih starosjedilaca i domorodačkih zajednica. Od kraja 19. stoljeća, najmanje 150.000 autohtone djece starosjedilaca, Prvih naroda Metisa i Inuita, odvojeno je, često i silom od svojih obitelji, kako bi pohađali crkvene institucije koje je financirala vlada. Cilj je bio silom ih asimilirati što je Kanadska komisija za istinu i pomirenje nazvala „kulturnim genocidom.“

Papa Franjo zaslužan je što je stvoreno ozračje da se ispriča zbog nezamislivih seksualnih zločina i zlostavljanja koje su kroz 19., 20. i 21. stoljeće počinili svećenici i laici na službama u katoličkim školama i obrazovnim institucijama. Zbog toga će pontifikat pape Franje, među ostalim, biti obilježen i njegovim isprikama i žaljenjima zbog ponašanja katoličkih svećenika i laika.

Otkriveni ostaci djece, neka su imala 3 godine

Po popisu stanovništva iz 2016. u Kanadi živi 1,673.785 starosjedilaca. Od toga, 977.230 bili su pripadnici Prvih naroda, 587.545 bili su Metisi, a 65.025 bili Inuiti. Autohtono stanovništvo činilo je 2016. 4,9 posto ukupnog stanovništva.

Ta djeca pretrpjela su, kako su opisali svjedoci, teška fizička i seksualna zlostavljanja. Kažnjavana su čak i ako su razgovarala na svom jeziku ili su pak prakticirala neke stare običaje svojih predaka. Otkriveno je da je na tisuće te djece umrlo u školama od bolesti, pothranjenosti, samoubojstva ili prilikom pokušaja bijega. Mnogi su pokopani u neobilježenim grobovima.

Samo prošle godine, uz pomoć specijalnih radara, otkrivene su na stotine neobilježenih grobova u blizini mjesta bivših škola. Tako su otkrivena tijela 215 djece, od kojih su neka imala tek tri godine, na mjestu gdje je bila škola u Kamloopsu. Mjesec dana kasnije pronađen je 751 neobilježen grob, većinom djece, u rezidencijalnoj školi Marieval Indian u Saskatchewanu. U krugu rezidencijalne škole St. Eugene u Cranbrooku, otkrivena su 182 neobilježena groba.

Crkva se tek prošle godine ispričala autohtonoj zajednici

Tako je samo prošle godine dokumentirano 4117 smrtnih slučajeva djece koje su pohađale katoličke škole, a koja su pripadala autohtonim zajednicama. U tim školama djecu su fizičkom torturom prisiljavali da prakticiraju kršćanstvo.

Tek nakon tih otkrića Kanadska biskupska konferencija ispričala se u rujnu prošle godine autohtonoj zajednici. Sada se pak papa Franjo ispričao za “žalosno ponašanje” nekih katolika u kanadskom školskom sustavu za domorodačku djecu, rekavši da je “duboko ožalošćen” pričama o “patnji, teškoćama, diskriminaciji i raznim oblicima zlostavljanja.”

Papa Franjo je u Apostolskoj palači kazao kako je sve to što je rađeno “u suprotnosti s Evanđeljem Isusa Krista. Za žalosno ponašanje nekih članova Katoličke crkve, tražim od Boga oproštenje i želim vam svim srcem reći: Jako mi je žao. I pridružujem se svojoj braći, kanadskim biskupima, u traženju oprosta”. Ponovio je kako će što prije posjetiti Kanadu, gdje će, kako je rekao, moći “bolje” izraziti “svoje suosjećanje i bliskost sa žrtvama”.

Trudeau: ‘Desetljećima se čekalo na ispriku Crkve’

Odmah po papinoj isprici oglasio se i kanadski premijer Justin Trudeau: “Priznajem ispriku Njegove Svetosti pape Franje autohtonim narodima za ulogu Rimokatoličke crkve u upravljanju školskim sustavom u Kanadi. Ova isprika se ne bi dogodila bez svjedoka koji su nadležnim institucijama prepričali svoja bolna sjećanja. Desetljećima, Prvi narodi, Inuiti i Metisi, pozivaju Papu da prepozna duhovno, kulturno, emocionalno, fizičko i seksualno zlostavljanje koje su njihova djeca pretrpjela tijekom pohađanja ovih rezidencijalnih škola. Desetljećima su čekali ispriku”, rekao je.

Trudeau je potom dodao: “Isprika je korak naprijed u priznavanju istine o našoj prošlosti. Ne možemo odvojiti naslijeđe rezidencijalnog školskog sustava od institucija koje su ga stvorile, održavale i vodile, uključujući Vladu Kanade i Katoličku crkvu.“ Zaključio je kako će kanadska povijest zauvijek biti umrljana tragičnom stvarnošću školskog sustava. “A prošlogodišnji nalazi neobilježenih grobova na mjestima nekadašnjih škola diljem zemlje natjerali su Kanađane da razmišljaju o neuspjesima i pogreškama naše zemlje i njihovim utjecajima koji se i danas osjećaju”, dodao je.

Kanadska vlada također je priznala da su u katoličkim školama ta djeca bila često podvrgnuta oštroj disciplini, pothranjenosti i izgladnjivanju, lošoj zdravstvenoj skrbi, fizičkom, emocionalnom i seksualnom zlostavljanju. “Tisuće djece umrlo je zbog toga, a mjesta ukopa mnogih od njih ostaju nepoznata”, zaključuje se u vladinom priopćenju.