Parlament je dao zeleno svjetlo, Njemačka kreće u napad na ISIS

Od 598 zastupnika, čak 445 je podržalo odluku o vojnim akcijama

A reconnaissance jet Tornado of the German Air Force Luftwaffe flies at the military airfeld in Jagel, northern Germany on December 4, 2015. German lawmakers approved today plans for Germany to take on a direct role in the battle against the Islamic State group in Syria, answering France's appeal for help after the deadly Paris attacks. Parliament agreed to the mandate for the deployment of Tornado reconnaissance jets, a frigate and up to 1,200 troops by an overwhelming majority of 445 votes in favour and 146 against. 
AFP PHOTO / DPA / CARSTEN REHDER +++ GERMANY OUT / AFP / DPA / CARSTEN REHDER
FOTO: AFP

Donji dom njemačkog parlamenta u petak je odobrio sudjelovanje njemačke vojske u operacijama protiv džihadista ISIS-a u Siriji. Time je prihvaćena odluka Vlade.

Od 598 zastupnika, 445 je glasovalo za, 146 protiv a 7 je bilo suzdržanih, što je očekivani rezultat budući da je velika koalicija pod vodstvom kancelarke Angele Merkel podržavala vojno sudjelovanje Njemačke.

Zeleno svjetlo za misiju u kojoj će sudjelovati njemački vojni brod i 1.200 vojnika stiglo je u znak podrške pariškim napadima od 13. studenoga. U napadima je poginulo 130 ljudi.

Velika potpora javnosti

Želja za svladavanjem džihadista sve je veća, što pokazuje i ova odluka njemačkog parlamenta iako se Njemačka dosad uvijek nevoljko uključivala u vojne misije u inozemstvu. Sudjelovanje u borbi protiv ISIS-a naišlo je i na veliku podršku javnosti.
Istraživanje javnog mnijenja u novinama Die Welt u petak pokazalo je kako 58 posto anketiranih podržava vojne akcije, dok je 37 posto ispitanih građana bilo protiv, prenosi AFP.

Potpora za napade je došla unatoč tome što većina od 63 posto Nijemaca vjeruje da je mogućnost na napad na Njemačku veća ako se i sama Njemačka direktno uključi u borbu protiv ISIS-a.

Neće sudjelovati u bombardiranjima

Berlin neće sudjelovati u bombardiranjima, za razliku od Francuske i SAD-a te od jučer Velike Britanije.

Velika Britanija već je u četvrtak započela sa zračnim udarima na Siriju. I američki predsjednik Barack Obama dogovorio je kako će poslati čak 100 američkih specijalnih jedinica u Irak koji bi također trebali napadati džihadiste u Siriji.

U međuvrenemnu, francuski predsjednik Francois Hollande u petak će posjediti francuski nosač zrakoplova Charles de Gaulle u istočnom Mediteranu koji sudjeluje u zračnim napadima na ciljeve islamskih država. “On će se sastati s vojim osobama koje sudjeluju u operacijama i poručiti im da se napadi dodatno intenziviraju,” stoji u priopćenju iz Hollandeova ureda.

Razorni Tornado

German Minister for Defence Ursula von der Leyen (CDU, R) and German Chancellor Angela Merkel (CDU) talk during a session of the German parliament (Bundestag) in Berlin, Germany, 04 December 2015. The Bundestag will decide on the planned deployment of German Army troops to Syria to support the fight against terror militia Islamic State (IS). About 1200 German soldiers could join the fight against IS terrorism operating from reconnaissance airplanes and a frigate. Photo: Kay Nietfeld/dpa
Njemačka kancelarka Angela Merkel i ministrica obrane Ursula von der Leyen na današnjoj sjednici parlamenta dpa Picture-Alliance/AFP

“Nijemci mogu biti sigurni da sudjelovanje u vojnim akcijama u Siriji nije kršenje međunarodnog prava, ni Ustava,” rekao je njemački ministar pravosuđa Heiko Maas. “Moramo zaustaviti ovu terorističku bandu ubojica,” dodao je Maas.

Paket koji je parlament odobrio uključuje 6 višenamjenskih borbenih zrakoplova Tornado. Njemačka fregata pratit će francuski nosač aviona “Charles De Gaulle”

Negodovanje oporbe

U međuvremenu, Njemačka je obećala poslati 650 vojnika u Mali kako bi pružila pomoć francuskim snagama koji se tamo bore protiv džihadista u zapadnoafričke zemlje. No, oporba je upozorila da je Njemačka prisiljena na brzinu donijeti ovako teške odluke. Brine ih da bi Njemačka na brzinu mogla biti uvučena u rat kojeg nitko ne želi.

No, ministrica obrane Ursula von der Leyen stala je u obanu ovakvih brzih reakcija Njemačke, rekavši kako to šalje signal kako je Njemačka “odlučna u borbi protiv ISIS-a.”