PBZ je najavio povlačenje dionica sa Zagrebačke burze

Cijena dionice PBZ-a potonula je za 6,78 posto, na 825 kuna

16.09.2013., Zagreb -  Ljudi podizu novac na bankomatu Privredne banke Zagreb na Trgu bana Jelacica. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Privredna banka Zagreb (PBZ) u ponedjeljak je objavila poziv za glavnu skupštinu, zakazanu za 26. travnja, na kojoj će dioničari odlučivati o povlačenju dionica sa Zagrebačke burze te o zadržavanju lanjske dobiti od gotovo 817 milijuna kuna. Na skupštini će dioničari odlučivati o povlačenju svih uvrštenih dionica s burze, a riječ je o njih 19.074.769, stoji u pozivu za skupštinu.

PBZ se obvezuje da će od svih dioničara koji glasuju protiv te odluke otkupiti njihove dionice uz pravičnu naknadu, najkasnije u roku od tri mjeseca od dana upisa odluke o povlačenju (delistingu) dionica u sudski registar. Pravičnom naknadom smatra se prosječna cijena dionica PBZ, izračunata kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na uređenom tržištu u zadnja tri mjeseca prije dana objave poziva za glavnu skupštinu.

Druga po veličini banka u Hrvatskoj

Ujedno, dioničari bi trebali dati suglasnost Upravi banke da stječe vlastite dionice, radi izvršenja zakonske obveze njihova otkupa dionica od svih dioničara koji glasuju protiv odluke o delistingu. Bez daljnjih posebnih suglasnosti glavne skupštine, Upravi bi dioničari trebali dati ovlast da stekne maksimalno 425.534 dionice.

PBZ je druga po veličini banka u Hrvatskoj, a u vlasništvu je talijanske bankarske grupacije Intesa Sanpaolo, koja drži oko 97,5 posto dionica. Manjinski dioničari imaju oko 2,2 posto dionica, a među njima su neki obvezni i dobrovoljni mirovinski fondovi, dok je 0,3 posto trezorskih dionica.

Dionica je imala najveću vrijednost prošle veljače

Inače, iz te banke su još u studenome lani najavili izvanrednu glavnu skupštinu za 29. prosinca, na kojoj su dioničari trebali donijeti odluku o povlačenje dionica s burze. No, 10. prosinca lani PBZ je opozvao tu skupštinu, slijedom preporuke Hrvatske narodne banke. Cijena te dionice u prvim minutama današnjeg poslovanja ZSE potonula je 7,34 posto, na 820 kuna, a njome je dosad ostvaren najveći promet od 244.680 kuna.

U zadnjih pet godina najvišu razinu imala je 17. veljače lani – 995 kuna. Između ostalog, Uprava i Nadzorni odbor predlažu skupštini i da se lanjska bančina dobit rasporedi u ostale rezerve. U 2020. godini PBZ je ostvario dobit poslije oporezivanja od 816,99 milijuna kuna. Ostale rezerve, ističu iz Banke, nemaju posebnu namjenu te će se moći koristiti, između ostalog, i za potencijalnu buduću isplatu dividende nakon isteka razdoblja privremenog ograničenja raspodjela određenog odlukom Hrvatske narodne banke o privremenom ograničenju raspodjela od 14. siječnja 2021.

Crobexi blago porasli, dionica PBZ-a najveća gubitnica

U prijepodnevnom trgovanju na Zagrebačkoj burzi u ponedjeljak Crobex indeksi bili su u blagom plusu, uz promet nadomak milijun kuna, dok je u fokusu investitora bila dionica Privredne banke Zagreb nakon što je najavljeno njezino delistiranje. Crobex indeks oko 10,30 sati bio je u plusu 0,12 posto, na 1.831 bodu, a Crobex10 za 0,16 posto, na 1.141 bodu. Redovni promet dionicama iznosio je 934 milijuna kuna, što je 370.000 kuna manje nego u petak u isto doba.

Najveći promet ostvaren je dionicom Privredne banke Zagreb, gotovo 319 tisuća kuna. Cijena joj je potonula 6,78 posto, na 825 kuna, pa je bila i najveća gubitnica. U fokusu investitora ta je dionica nakon što je bančina Uprava danas objavila poziv za glavnu skupštinu, zakazanu za 26. travnja, na kojoj će dioničari odlučivati o povlačenju dionica sa Zagrebačke burze te o zadržavanju lanjske dobiti od gotovo 817 milijuna kuna.

Cijena te dionice u prvim minutama današnjeg poslovanja ZSE potonula je 7,34 posto, na 820 kuna, a potom je ublažila gubitak. Po likvidnosti slijedi dionica Valamar Rivijere, kojom je ostvareno 239 tisuća kuna prometa, a cijena joj je stagnirala na 29,7 kuna. Nešto veći promet ostvaren je dionicom HT-a, 193 tisuće kuna, a cijena joj stagnirala na 183 kune. Niti jednom drugom dionicom nije zasad ostvaren promet iznad 100.000 kuna.