Peđa Grbin je na blogu objavio da je zatražio ocjenu ustavnosti zakona o Agrokoru; naziva ga i opasnim presedanom

SDP-ov zastupnik smatra da je zakon neustavan i protivan europskom pravu

FOTO: Screenshot HRT

Saborski zastupnik SDP-a Peđa Grbin predao je danas prijedlog za ocjenu ustavnosti tzv. zakona o Agrokoru. Grbin je na svom blogu pojasnio razloge zbog kojih smatra da taj zakon krši Ustav i pravni poredak Europske unije.

“Prije svega, iz aviona je vidljivo da ovaj Zakon dovodi do nejednakosti jer na različit način tretira različite subjekte”, navodi Grbin pa pojašnjava da su nejednakosti razvidne od činjenice da se primjenjuje samo na (velika) dionička društva, preko pogodovanja bankama koje će kreditirati Agrokor pa do diskrecijskog prava izvanrednog povjerenika da odabere kojim će vjerovnicima plaćati prethodna dugovanja i s kime će nastaviti poslovanje. SDP-ovac smatra da takvim propisima ne može biti mjesta u ustavnom poretku jedne uređene pravne države.

Opasan presedan

“Zakon krši i ustavno načelo koje jamči sudsku kontrolu nad svim postupcima i narušava trodiobu vlasti, jer sve ključne odluke prebacuje u nadležnost Vlade, a sud pretvara u dostavljača čija je jedina ovlast proglasiti Vladine odluke”, pojašnjava dalje Grbin. Kako piše, osim postupaka kojima se štite radnička prava svi drugi sudski postupci prestaju i ne mogu se pokretati novi, čak niti za radnje povjerenika nakon pokretanja postupka izvanredne uprave, što stvara opasan presedan i narušava teškom mukom stvarane instrumente pravne države.

“Isto, nažalost, vrijedi i za odredbe Zakona kojima se, praktički dokidaju stvarna prava trećih osoba pa primjerice onaj čija je stvar na korištenju u Agrokoru (recimo, vlasnik poljoprivredne ili druge mehanizacije koji ju iznajmljuje društvima u sastavu koncerna) uopće nema mehanizme kojima bi svoje stvari vratio, ukoliko ih povjerenik ne želi predati”, piše Grbin.

Suprotan europskom pravu

Grbin navodi i da je zakon suprotan europskom pravu koje smo se obvezali poštovati. “To ne samo da utječe na njegovu ustavnost, već Hrvatsku dovodi u poziciju da se protiv nje mogu pokretati postupci radi tzv. infringementa, koji mogu rezultirati velikim novčanim kaznama, koje ćemo, na kraju, plaćati svi mi”, zaključuje Grbin koji navodi da se nada brzom postupanju od strane Ustavnog suda.

Nedavno je zahtjev za ocjenu ustavnosti ovog zakon zatražio i medijski analitičar Goran Vojković. Pojasnio je da je to napravio jer je spomenuti zakon po njegovu mišljenju suprotan s člankom Ustava koji poduzetničku i tržišnu slobodu opisuje kao temelj gospodarskog ustroja i propisuje da država svim poduzetnicima osigurava jednak pravni položaj na tržištu.