Penava se hvalio da je u Vukovar doveo odlične investitore iz Srbije. Brzo su propali i ostavili dugove

Završili su u stečaju, i ostali dužni mnogima. Nešto malo Vukovaru, a najgore je prošlo Ministarstvo gospodarstva

“Ovo je zaista jedna pozitivna poduzetnička priča o tvrtki koja je svoje poslovanje odlučila razvijati u Vukovaru, koja je iskoristila blagodati EU projekata i razvila svoju proizvodnju te stvorila nova radna mjesta u našemu gradu”, tako je, posjetivši tvrtku Dental-Ant, poduzeće iz Srbije koje je svoje poslovanje odlučilo proširiti i u Vukovaru, ushićeno govorio Ivan Penava, gradonačelnik Vukovara, saborski zastupnik i šef Domovinskog pokreta. Bilo je to 25. svibnja 2021.

Dvije godine kasnije, 13. travnja 2023., Grad Vukovar prijavio je tražbinu u stečajnom postupku tvrtke Dental-Art, nadajući se da će tako naplatiti potraživanje od 13.352,15 eura, koliko je ta tvrtka, zajedno s kamatom, ostala dužna za komunalnu naknadu, troškove režija i najam poslovnog prostora u Poslovno-inovacijskom centru BIC Vukovar.

Najgore prošlo Ministarstvo gospodarstva

No, Grad Vukovar još je i dobro prošao. Od iste tvrtke iz Srbije, Dental-Anta, koja je u stečaj otišla 4. travnja 2022., Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja s kamatama potražuje 100.685,54 eura koje je spomenutoj tvrtki još 2019. bespovratno dodijelio tadašnjih 577.200 kuna (nešto manje od 77 tisuća eura).

Na listi vjerovnika koji se nadaju da će se naplatiti iz stečajne mase bankrotirane tvrtke još su: Financijska agencija (Fina) koja potražuje 318,53 eura; HEP kojem je Dental-Ant ostao dužan 5.586,58 eura, te Vukovarska gospodarska zona koja potražuje 36.484,90 eura za najam prostora veličine 800 kvadratnih metara.

Tu je, zanimljivo, i tražbina Preduzeća za unutrašnju i spoljnu trgovinu, proizvodnu i usluge Dental-Ant iz Beograda, prijavljenoj na adresi Strahinjića bana 74, u općini Stari grad. Na toj istoj adresi prijavljena je i Dragana Antunović, koja je do stečaja vodila tvrtku. Spomenute beogradska tvrtka bila je osnivač Dental-Anta u Hrvatskoj, čije je sjedište prvo bilo u Zagrebu, dok je nije prigrlio Ivan Penava i uvrstio u dio Intervencijskog plana Grada Vukovara.

Penava: ‘S poduzetnicima gradimo kvalitetne odnose’

Kada je posjetio tu tvrtku u svibnju 2021., manje od godinu dana nego što će ona završiti u stečaju, Penava je, stoji zabilježeno na službenim mrežnim stranicama Grada Vukovara, rekao da grad na čijem je čelu ”sa svakim poduzetnikom i investitorom gradi kvalitetne i učinkovite odnose bazirane na otvorenosti i suradnji”.

Citiramo: ”Vidjevši prednost u privlačenju manjih poduzetnika, usmjerili smo sve naše znanje i trud te iskoristili naše prednosti poput pozicije na Dunavu i činjenicu da smo u Europskoj uniji, što može biti odskočna daska za tvrtke koje domicilno ne dolaze iz zemalja Europske unije, a žele svoju djelatnost usmjeriti na europsko tržište. Naša težnja je uvijek da svaka tvrtka u nama i drugim gradskim tvrtkama pronađe kvalitetnog partnera. Takav odnos baziran na otvorenosti, točnosti i susretljivosti daje pozitivne rezultate, nova radna mjesta, veću konkurentnost cjelokupne gospodarske slike”.

No, dvije godine nakon toga, Grad Vukovar, na čijem je čelu isti taj gradonačelnik, potražuje više od 13 tisuća eura! Ukupna, priznata potraživanja svim vjerovnicima iznose 156.427,70 eura. Stečajna upraviteljica, Juka Bandić odbila je potraživanje od 197.441.53 eura Preduzeća za unutrašnju i spoljnu trgovinu, proizvodnju i usluge Dental-Ant iz Beograda, osnivača vukovarske propale podružnice.

Zasnovana su na fiktivnim pozajmicama

Neslužbeno saznajemo da su ta potraživanja najvećim dijelom zasnovana na fiktivnim pozajmicama. U izvješću stečajne upraviteljice piše kako se radi o ”međusobnim uplatama i isplatama, koje nisu potkrijepljene valjanom knjigovodstvenom dokumentacijom”. A od onog silnog zapošljavanja koje je najavio Penava, Dental-Ant je, imao ”prijavljena dva zaposlenika, ali oni nisu dolazili na posao, niti su dostupni, pa je za zaključiti, da su samo formalno bili prijavljeni kao djelatnici dužnika”, piše u izvješću stečajne upraviteljice Julke Bandić.

Iz njenog izvješća koje je Trgovačkom sudu u Osijeku podnijela 23. lipnja ove godine vidljivo je što čini stečajnu masu iz koje će se moći naplatiti spomenuti vjerovnici. A ona je impresivna: dva garderobna ormara, četverokrilna, marke Tanlees; jedan garderobni ormar s visokim vratima, također marke Tanlees, te staklena vitrina i dvije komore. Koliko je njihova vrijednost ne zna se, no bit će angažiran sudski vještak koji će to utvrditi. A onda tu silnu imovinu treba prodati, pa ako se ne uspije prvi put na svakoj sljedećoj dražbi cijena će biti manja za deset posto.

U razgovoru za Telegram stečajna upraviteljica kaže kako je svakom jasno da se iz takve ostavštine propale tvrtke vjerovnici neće moći naplatiti.

Tri ormara i staklena vitrina

Kada je Penava, sa svitom suradnika, posjetio tu tvrtku, njena direktorica Dragana Antunović pojasnila je novinarima kako se Dental-ant bavi proizvodnjom komponenata za dentalne implantate koje će izvoziti izravno u Europsku uniju do krajnjih potrošača, odnosno stomatoloških ordinacija.

Nakon kraha tvrtke čiji je cilj, očito, bio dobiti novce na temelju programa dodjele potpora male vrijednosti namijenjenih poboljšanju konkurentnosti i učinkovitosti, u najvećem problemu našlo se Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja koje je novac dijelio sukladno Uredbi Europske komisije i ugovora o funkcioniranju Europske unije na potpore male vrijednosti.

Kako će se oni, te Grad Vukovar, tamošnja Gospodarska zona, HEP i Fina (čija su ukupna potraživanja, ponovimo veća od 156 tisuća eura) naplatiti s ona tri garderobna ormara i staklenom vitrinom, možda bude jasnije u nastavku stečajnog postupka i ročišta na Trgovačkom sud u Osijeku, stalnoj službi u Slavonskom Brodu