Pet stvari za znati o Nepalu i jakom potresu s više od 1000 poginulih

Područje oko glavnog grada Katmandua zahvatio potres od 7,9 stupnjeva

Nepal je danas doživio najjači potres u posljednjih 80 godina, jačine 7,9 po Richteru. Još se ne zna točan broj poginulih, budući da mediji stalno objavljuju nove, ali i oprečne informacije. Vladini su dužnosnici objavili službenu informaciju o više od 900 poginulih. Objavljena je i vijest o smrti osmero alpinista iz ekspedicija na Mount Everest, zbog lavine koju je uzrokovao razorni potres. U potresu je srušen i toranj Darara iz 19. stoljeća, jedna od znamenitosti Katmandua. Epicentar potresa bio je 80 kilometara istočno od drugog najvećeg nepalskog grada Pokhare, a tlo je podrhtavalo i u obližnjoj Indiji te Bangladešu (mapu područja koje je pogodio potres potražite na dnu teksta).

Nepalske državne službe konstatno upozoravaju na moguća nova podrhtavanja tla, neka su se već i dogodila. Telegram donosi 5 stvari koje morate znati o državi u koju je danas strefio stravičan potres.

1. Od turizma godišnje zarade 3,3 milijuna dolara

Ova je zemlja dom Himalaja, između sjeverne Indije i južne Kine. U njoj se nalazi i najviši planina na svijetu – Mount Everest. I upravo je ta planina razlog najvećeg broja posjetitelja Nepala. Više od polovice turista u Nepal dolazi s ciljem osvajanja najvišeg vrha na svijetu, a on predstavlja okosnicu turizma u zemlji. Samo od dozvola za penjanje Nepal zaradi 3,3 milijuna dolara godišnje, prenosi AP.

2. Godišnji im je dohodak 656 dolara

Ipak, bez obzira na to, Nepal je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu. Više od 80 posto populacije ovisno je o agrikulturi, dok je dohodak po glavi stanovništva prosječno 656 dolara godišnje. Procjenjuje se da oko 25 posto stanovništva živi u siromaštvu.

4. Glavni grad ima manje od milijun ljudi

U Nepalu živi oko 27,8 milijuna ljudi, od kojih je 90 posto hindusa i 5 posto budista. Glavni grad je Katmandu, a u njemu živi oko 700 tisuća stanovnika.

5. Politički sustav vrlo je nestabilan

Nepal je i žrtva brojnih političkih previranja, koja su spriječila i dogovor o novom ustavu. Stoljetna je monarhija svrgnuta 2008. godine, a ista je godina označila i kraj desetogodišnje maoističke pobune. Pitanje je kako će se Nepal nositi s katastrofom koja ga je zadesila ovim jakim potresom.

Područje zahvaćeno potresom
Područje zahvaćeno potresom EPA/http://www.usgs.gov/