Plenković i šef IDS-a intenzivno se prepucavaju oko Uljanika: ‘Što je IDS radio posljednjih 30 godina?’

Miletić odbijanje Vlade da pomogne doživljava kao ekonomski udar na Istru

Predsjednik IDS-a Boris Miletić u razgovoru za Večernji list napao je Vladu rekavši da su sudovi u Rijeci i Pazinu shvatili važnost brodogradnje za Hrvatsku i dali joj još jednu šansu, ocijenivši žalosnim da Vlada nije krenula istim putem. “Brodogradnja je zadnja velika industrijska gospodarska grana u Hrvatskoj koja zapošljava velik broj radnika. Ne može se cijela ekonomija države oslanjati samo na turizam. Treba nam industrijska proizvodnja”, kazao je Miletić.

Na pitanje da prokomentira Vladinu odluku da neće restrukturirati Uljanik te da još traži model za tvrtku Miletić je rekao da zavlačenje javnosti i izbjegavanje odgovora u ovakvoj situaciji pokazuje o kakvoj je Vladi riječ. Kazao je da je američkoj administraciji za kompletno rješenje problema u autoindustriji, s osam milijuna zaposlenih, trebalo devet mjeseci. “Istra je jedina regija koja se svih ovih godina uspjela othrvati pogubnom utjecaju HDZ-a i guranje Uljanika u stečaj doživljavam kao HDZ-ov pokušaj ekonomske destabilizacije Istre”, ustvrdio je Miletić.

Na pitanje je je li trebalo doći do uhićenja čelnih ljudi Uljanik Grupe Miletić je kazao da je važno utvrditi odgovornost svih i doznati kako je Uljanik doveden do ponora. Dodao je i da je uz to Vlada ignorirala sva upozorenja koja su dolazila još prije punih 17 mjeseci te je “brodogradilište konačno gurnula preko ruba”. Rekao je i da je utjecaj IDS-a na poslovanje Uljanika bio i ostao ravan nuli. Udio jedinica lokalne samouprave u poslovanju Uljanika je 0,7 posto, a udio države 25 posto.

Plenković krivi IDS

Odgovor Andreja Plenkovića nije trebalo dugo čekati. Premijer je za stanje u Uljaniku okrivio vladu SDP-a u kojoj je sudjelovao IDS. „Ako se IDS hoće igrati prebacivanja odgovornosti neka se zapitaju što su radili po temi Uljanika zadnjih 30 godina, a ne zadnjih 17 mjeseci, dokazivati radnicima, koji su nam najbitniji, da smo napravili iskorak, a Vlada SDP-a u kojoj je sudjelovao i IDS davali su jamstva za brodove koji nisu izgrađeni“, rekao je Plenković, prenosi N1.

Plenković je dodao da prvi plan restrukturiranja Uljanika nije radila njegova Vlada, pa on ne može biti kriv što taj plan nije bio održiv. To dokazuje i činjenica da je jedini potencijalni partner za restrukturiranje Uljanika ostao Brodosplit Tomislava Debeljaka, smatra premijer. „Bilo je više kompanija koje su dolazile u data room i ostao je jedan potencijalni partner i ponuda za plan restrukturiranja, to smo već objasnili kakav bi bio utjecaj na porezne obveznike”, zaključio je premijer, referirajući se na svoju u četvrtak objavljenu odluku da Vlada ne podrži restrukturiranje brodogradilišta zato što bi to bilo preveliko opterećenje za porezne obveznike.