Nekad je nužno odabrati stranu

Plenković i Štromar kažu da im je koalicija super, a potpisali su i koalicijski sporazum u 7 točaka

Jutros su zajedno izašli pred novinare kazavši kako se zalažu za stabilnost

09.06.2017., Zagreb - Prije pocetka sjednice Sabora odrzana je sjednica kluba zastupnika HDZ-a. Nakon sjednice su Andrej Plenkovic i Predrag Stromar dali izjave medijima. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas su predsjednik HDZ-a Andrej Plenković i v.d. predsjednika HNS-a Predrag Štromar potpisali Platformu za suradnju HDZ-a i HNS-a. Plenković je jutros kazao kako u ovoj koaliciji nema ništa čudno, a Štromar je uvjeren kako će koalicija potrajati do kraja mandata.

“Svjesni činjenice da je razvoj hrvatskog društva ograničen uvriježenim načinom funkcioniranja, temeljenog na poticanju podjela, uglavnom ukorijenjenih u prošlosti, HDZ i HNS, svjetonazorski različite, ali kompatibilne stranke, izražavaju suglasnost oko temeljnih vrijednosti Hrvatske, vizije njezina razvoja te načela rada, kroz sljedeće točke”, stoji u sporazumu. U nastavku, u cijelosti prenosimo 7 točaka na kojima HDZ i HNS baziraju svoj dogovor.

1. Politička stabilnost kao preduvjet razvoja

“Politička stabilnost je preduvjet svake reformske politike, bez koje nije moguć daljnji razvoj i modernizacija Hrvatske. Stoga ćemo provoditi uključivu politiku orijentiranu na rezultate i ispunjavanje specifičnih reformskih ciljeva. Želimo okupiti sve koji svojim znanjem i iskustvom mogu pridonijeti boljem upravljanju zemljom i podizanju kvalitete života hrvatskih ljudi, što od nas očekuju i građani.”

2. Snažno gospodarstvo i poduzetništvo

Preduvjeti snažnog gospodarstva i otvaranja novih radnih mjesta, kao osnove kvalitetnog života građana, su učinkovito korištenje prirodnih potencijala u svim gospodarskim granama, kvalitetno obrazovanje kao jamstvo kvalitetne radne snage, te posvećenost tehnološkom razvoju, stvaranju dodane vrijednosti i izvozu. Najkompleksnije gospodarsko-društvene izazove u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za RH potrebno je iskoristiti za korjenitu promjenu gospodarskog modela i klijentelističkog načina poslovanja u Hrvatskoj.

Kako bismo nastavili s pozitivnim pokazateljima koje bilježi hrvatsko gospodarstvo, razvijat ćemo poticajnije uvjete poslovanja,. Poticat ćemo kreativnu i inovativnu proizvodnju, razvoj infrastrukture, te obnovu hrvatskog sela. Poduzetništvo stvara dodanu vrijednost i najsigurniji je put u gospodarski uspješnu Hrvatsku. Aktivnosti Vlade stoga moraju biti usmjerene na stvaranje preduvjeta za razvoj gospodarskog modela koji će poticati poslovanje malih i srednjih poduzeća te obiteljskih gospodarstava.

3. Demografska revitalizacija Hrvatske

Hrvatska se suočava s iznimno negativnim demografskim trendovima koji imaju ozbiljne posljedice za razvoj hrvatskog društva. Stoga smo odlučni uložiti energiju, vrijeme i resurse u sveobuhvatno rješavanje demografskih izazova. Prepoznajemo da je gospodarski rast iznimno važan faktor demografske revitalizacije i zaustavljanja iseljavanja mladih.

Demografska strategija mora se temeljiti na dugoročnim i sveobuhvatnim mjerama u svim sferama društvenog života, od porezne politike u službi demografske obnove, preko odgojno-obrazovnog sustava koji daje jednake šanse na cjelokupnom teritoriju Hrvatske do gospodarskih politika kojima je cilj nastavak gospodarskog rasta koji osigurava povećanje zapošljavanja. Razvijat ćemo pronatalitetnu populacijsku politiku, osnaživati obitelj i poduprijeti usklađivanje poslovnog i obiteljskog života.

4. Decentralizacija, regionalni i ruralni razvoj kao preduvjet ujednačenog razvoja Hrvatske

Ravnomjeran regionalni razvoj Hrvatske nužan je za uspjeh Hrvatske. Decentralizacija Hrvatske znači prijenos dijela prava i obveza središnje države na jedinice lokalne samouprave radi unaprjeđenja uključenosti građana u proces upravljanja i organizaciju života u vlastitim sredinama. Ruralni razvoj mora koristiti sve prirodne potencijale Republike Hrvatske i jedino je jamstvo očuvanja stanovništva na tim područjima i njihovog ponovnog naseljavanja. S tim ciljem je potrebno što uspješnije koristiti mogućnosti europskih fondova. Državna imovina mora biti u funkciji stvaranja novih vrijednosti, a da bi se to postiglo, potrebno je decentralizirati upravljanje.

5. Obrazovanje temeljeno na znanju

Kvalitetno obrazovanje i globalno relevantna znanost moraju se temeljiti na ljudskom potencijalu kao najvažnijem nacionalnom resursu. Obrazovanje se treba temeljiti na znanstveno utemeljenim spoznajama, poticanju kreativnosti i inovativnosti, kao i kritičkom i analitičkom razmišljanju već od najranije dobi jer se tako izgrađuje istinsko društvo znanja. S tim u vezi, potrebno je nastaviti s cjelovitom reformom obrazovanja, uključujući i kurikularnu reformu. Usklađenost cjelokupnog obrazovnog sustava s potrebama i potencijalima hrvatskog gospodarstva te globalnim trendovima četvrte industrijske i digitalne revolucije, temelj je razvoja Hrvatske. Zadatak Vlade je izgradnja pravednog, depolitiziranog i učinkovitog sustava obrazovanja koji svakome jamči dostupnost i uključenost u taj sustav jednakih šansi.

6. Orijentiranost na budućnost i očuvanje vrijednosti

Otklon od svakog totalitarizma i pobjeda u Domovinskom ratu, zahvaljujući žrtvi hrvatskih branitelja i zajedništvu hrvatskog naroda, utkani su u temelje suvremene hrvatske države. Očuvanje tih temeljnih vrijednosti, kao i očuvanje dosegnute razine ljudskih prava predstavlja trajni zadatak Vlade. Kroz organizaciju društva, osnažene institucije i relaksiranu društvenu klimu, Hrvatska bi trebala jasno pokazati da ostvarenje osobnih interesa ne može biti ispred ostvarenja interesa cjelokupne društvene zajednice. Očuvanje i daljnji razvoj hrvatskog nacionalnog identiteta, kao i europskih standarda i vrijednosti u atmosferi uvažavanja i konstruktivnog dijaloga svih hrvatskih građana, uključujući i nacionalne manjine, jedini je put u izgradnju poticajne društvene klime.

7. Učinkovito pravosuđe i sigurnost

Neovisno i djelotvorno pravosuđe temelj je pravne države. Potrebno je provesti preustroj pravosudnog sustava s ciljem ujednačavanja sudske prakse, provesti sveobuhvatnu reformu zemljišnoknjižnog prava i uskladiti zemljišne knjige s katastrom. Nužno je i propisati rokove za određene postupovne radnje uz čvrsta jamstva procesnih prava stranaka. Važan dio reforme pravosuđa je i obrazovanje sudaca, jačanje sudačke etike, kao i jačanje stegovne odgovornosti sudaca.

U vremenu povećanih globalnih sigurnosnih prijetnji i velikih migracija, potrebno je završiti uspostavu koordiniranog sustava svih tijela i službi hrvatske države koja će imati kapaciteta proaktivno prepoznavati i otklanjati eventualne ugroze Hrvatske i hrvatskih građana, u skladu sa Strategijom nacionalne sigurnosti. Posebnu pozornost posvetit ćemo odlučnoj borbi protiv korupcije i snažnoj kaznenoj politici.