Plenković ni riječi o odgovornosti Hrvatskih voda: 'Za poplave krive klimatske promjene i obilna kiša'

Pratimo sjednicu Vlade

02.02.2023., Zagreb - Redovna sjednica Vlade RH. Andrej Plenkovic. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Danas se održava sjednica Vlade na čijem je dnevnom redu, između ostalog, izvještaj o stanju s poplavama u Hrvatskoj, ali i Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna. Sjednicu je otvorio premijer Andrej Plenković, podsjetivši da je danas obljetnica referenduma iz 1991. koji je bio preduvjet neovisnosti. Nakon toga se osvrnuo na poplave koje već danima haraju Hrvatskom.

“Mi smo uslijed obilnih oborina suočeni proteklih dana s rekordnim vodenim valom, zbog jakih kiša i povišenog vodostaja rijeka u situaciji da su mjere od poplava u nizu županija”, nastavio je. Zahvalio je svima koji sudjeluju u obrani od poplava, ministrima koji su bili na terenu, Hrvatskim vodama, vojsci, policiji, civilnoj zaštiti…

“Mi smo jučer bili u Karlovcu i održali sastanak”, kazao je i dodao da je najbitnije kako žrtava nema. Ponovno je spomenuo Italiju u kojoj je, kazao je, gora situacija. Dodao je kako su važna ulaganja u obranu od poplava ali i da su ovakve oborine neobične za ovo doba godine i da je to znak klimatskih promjena.

Govorio o klimatskim promjenama

“Toga će u budućnosti biti više i morat ćemo se još sustavnije pripremati za prilagodbu za klimatske promjene i činiti mudre korake koji možda u prošlosti nisu tako obazrivo poduzimani. I kada je riječ o građevinskim dozvolama, planiranju, izgradnji objekata… Primjer je Obrovac gdje se gradio zid za stogodišnje vode, oko 216 centimetara, a Zrmanja je prije par dana bila na 302. To je bila procjena otprije samo 15 godina”, kazao je.

Premijer je najavio da će Tomo Medved, Zoran Đuroković i Damir Trut reći više o poplavama.

‘Odbacivanjem totalitarizama gradimo bolju Europu’

Govorio je i o obljetnici Bleiburga prošlu subotu te podsjetio kako su sudjelovali na misi. “Za razliku od zapadne Europe gdje je svibanj 1945. postao simbol poraza nacizma i uspostava demokracije nakon Holokausta, u Hrvatskoj je u tom mjescu nažalost došlo do masovnih komunističkih zločina, velikih tragedija za hrvatski narod, križnog puta i kolone smrti gdje su mnogi pobijeni bez suda, pokapani bez groba, a tisuće razoružanih vojnika poraženih snaga kao i veliki broj civila nikad nije nađen”, kazao je.

“To je do dan danas jedna od velikih trauma brojnih hrvatskih obitelji i o tome moramo voditi računa vjerujući da jedno zlo ne može poništiti drugo nego mu se samo može pribrojiti, tako ni osuda komunističkih zločina ni na koji način ne relativizira fašističke zločine, naprotiv. Samo odbacivanjem svih totalitarizama možemo graditi bolju i demokratsku Europu”, kazao je.

“Vjerujemo da Hrvatska svoju budućnost može graditi na kulturi sjećanja i jasnoj osudi totalitarizama”, rekao je. Istaknuo je, kako kaže, posebno važnu temu, sastanak ministra Erlića s predstavnicima 22 grada. Kazao je kako je za gradove osigurano 680 milijuna eura za nekoliko sljedećih godina i kazao da je tvrdnja kako se ukidanjem prireza radi protiv hrvatskih gradova zlonamjerni spin. Ministar rada će, kazao je premijer, potpisati nove dodatke kolektivnim ugovorima s predstavnicima javnih dužnosnika i namještenika.

Medved: ‘Naglo su porasli gotovo svi vodostaji’

Potom je Tomo Medved počeo govoriti o poplavama. Kazao je da su naglo porasli gotovo svi vodotoci u Hrvatskoj dok se na više od 20 vodotoka provode mjere obrane od poplave. Kazao je kako su u Gračacu i Obrovcu trenutno vodostaji u opadanju. Govoreći o Sisačko-moslavačkoj županiji kazao je kako je na terenu uz sve druge snage 500 pripadnika vojske.

Podsjetio je na postavljanje box barijera u Hrvatskoj Kostajnici te dodao da će se tamo nastaviti radovi na uspostavi trajne zaštite od poplava. “Žurno je shvatiti koliko su sustavni pristupi oko nasipa važni. Moramo otkloniti sve administrativne zapreke oko tog pitanja”, kazao je.

Kazao je da su službe kontinuirano na terenu i da se uspješnom koordinacijom od poplave obranjen Karlovac. Tvrdi da je ii tamo nužno riješiti trajnu zaštitu od poplava. Kazao je kako se u nadolazećim danima mora pratiti stanje na Banovini dok kroz to područje prolazi vodni val.

Direktor voda: ‘Smatram da je sustav dobro postavljen’

Đuroković, direktor Hrvatskih voda, je nastavio govoriti o poplavama. Kazao je da su u Gračacu i Obrovcu mjere sanacije od šteta. “Svi se zajedno možemo posvetiti području kontinenta na aktivnoj obrani od poplava”, kazao je.

Zahvalio je vojsci na brzom izlasku na teren. “Smatram da je naš sustav obrane od poplava dobro postavljen, imamo prirodne velike retencije”, kazao je. Dodao je da je vodostaj u Hrvatskoj Kostajnici pao za preko pola metra i da prestaje potreba za vojskom.

Korana i Kupa bi danas trebale opasti do jednog metra pa će se i tamo ukinuti izvanredno stanje te ni vojska neće biti potrebna a terenu. “Sve ćemo po potrebi usmjeriti na petrinjsko i sisačko područje”, kazao je.

Komentirao sustav u Galdovu

Govoreći o Galdovu gdje je popustio privremeni nasip kazao je da se pri ispitivanjima nije moglo ispitati trase na kojima se slagao privremeni nasip. Ispričao je da je tu bilo puno pijeska ispod zbog čega se dio barijera slegnuo i voda je probila te ušla u prostor nekoliko udruga.

Govoreći o stanju na petrinjskom području kazao je da smo na 10 ili manje centimetara od povijesnih rekorda na Farkašiću. “Nasipi na tom području su bili stradali pa imamo visok vodostaj, drugi u povijesti vodni val i oštećene nasipe koje će to pritiskati”, kazao je.

Dodao je da su iduća dva do tri dana presudna. Zato su, kazao je, osigurali kritična mjesta kako bi se sve danonoćno nadziralo. “Ogromna mehanizacija je na tom području i imamo sve kapacitete za obranu od poplava”, kazao je. Rekao je da se očekuju manje oborine koje ne bi trebale dizati vodostaj Save.

Trut: ‘Nadvisuju se nasipi, ispumpava se voda’

Damir Trut kazao je kako su aktivirani svi Stožeri civilne zaštite ugroženih županija i lokalnih samouprava te kako se redovno održavaju sjednice Stožera. “Na terenu je više stotina pripadnika snaga sustava civilne zaštite. “U svim kritičnim lokacijama se nadvisuju nasipi, ispumpava se voda, saniraju odroni i klizišta te prokopavaju odvodni kanali”, kazao je.

Zahvalio je premijeru i ministrima koji su obilazili teren i sudjelovali na sjednicama Županijskih stožera. “Dobro je da nam slijedi stabilnije vrijeme pa vjerujem da će i na terenu biti lakše”, kazao je. Rekao je kako štete od poplava ima na podrčju 12 županija i Grada Zagreba na 1750 raznih objekata.