Plenković: 'Milanović sigurno neće biti idući premijer. Kontaminiran izborni proces? Na DIP-u i Ustavnom sudu je da se očituju'

Premijer je dao izjavu nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a

FOTO: Screenshot/N1

Premijer Andrej Plenković stao je pred novinare nakon sjednice šireg Predsjedništva HDZ-a. Premijer je uvodno revijalno nabrajao sve uspjehe njegove Vlade i hvalio se rastom plaća koji, kako kaže, ruši tezu oporbe da je inflacija pojela plaće. “Narasle su za 30 posto u našem mandatu”, kazao je te dodao kako se radi na uvođenju koeficijenata kojom će plaće u državnim i javnim službama rasti od 1. travnja.

Govorio je i o paketu mjera za umirovljenike i energetskom paketu, ustvrdio da je stranka zadovoljna ozračjem Općim saborom HDZ-a koji je održan u nedjelju, te kazao da će smjernice izbornog programa usvojiti na Nacionalnom odboru. Dodao je da je HDZ stalno prisutan na terenu i da su samouvjereni uoči parlamentarnih izbora.

“Dobili smo prijedloge županijskih organizacija za liste u svim izbornim jedinicama. Analizirat ćemo to idućih dana i do kraja idućeg tjedna ćemo usuglasiti liste. Razgovaramo s partnerima koji će sukladno dosadašnjoj suradnji izaći na izbore u koncepciji točkaste koaliciji što smo primijenili 2016. i 2020. i taj se model pokazao uspješnim”, kazao je Plenković.

‘Imamo ambicije za dalje’

Idućeg tjedna će, kazao je, predstaviti program. “Spremni smo za izbornu kampanju koja počinje 1. travnja i veselimo se izbornoj utakmici”, kazao je i dodao da je bitno da u prvi plan stave ne samo to što su učinili do sada, već ambicije za dalje. “To je dići Hrvatsku na 80 posto prosjeka razvijenosti EU, da prosječna plaća bude 1600 eura, da minimalna bruto plaća bude 1250 eura, da nastavimo povećavati mirovine, nastavimo s provedbom demografskih mjera”, kazao je.

Plenković tvrdi da je program po njemu jako dobar i da je važno da se nastavi smjerom odgovornog upravljanja u gospodarskom i financijskom smislu. Kazao je kako rast plaća dolazi zbog paketa mjera, poreznog rasterećenja te pozicioniranja Hrvatske na međunarodnom planu.

Komentirao je izjavu predsjednika Zorana Milanovića da prezire odluke Ustavnog suda i da će biti premijer. “Što se tiče onih koji su zaduženi za praćenje cijelog izbornog ili predizbornog procesa, to su DIP i Ustavni sud, i očekujem da se oni očituju o upozorenju koju je Ustavni sud dao u ponedjeljak. Vidio sam da je danas priopćenje dao DIP, na njima je da se očituju kao i svim akterima. Što se tiče toga tko će biti idući predsjednik Vlade, sa sigurnošću mogu reći da to neće biti on nego ćemo to biti mi kao glavna stranka s našim koalicijskim partnerima, odnosno ja”, kazao je.

‘Poslovanje stranke je transparentno’

Osvrnuo se i na predsjednikove tvrdnje da je Kolinda Grabar-Kitarović obilazila predizborne skupove HDZ-a, te kazao da to nije točno. “Nije išla na predizborne skupove HDZ-a, ne sjećam se toga. Išao sam u tu kampanju, to je bilo od 15. ili 16. kolovoza 2016., jedino ako smo izgubili sjećanje, ali ja se to ne sjećam”, kazao je.

Na pitanje je li izborni proces kontaminiran, kazao je da o tome mora odlučivati DIP i Ustavni sud. Novinari su ga pitali hoće li kao Vlada reagirati na trenutnu situaciju. “Mislim da je na Ustavnom sudu i DIP-u da se očituju”, ponovio je.

Kazao je i kako je HDZ uvijek u okvirima koji zakon dopušta. Ustvrdio je i da ne zna koliko će HDZ potrošiti novca na kampanju. “Otkad imam odgovornost biti predsjednik HDZ-a, financijsko poslovanje stranke je transparentno i sukladno zakonskim propisima. Dobilo je uvijek bezuvjetno mišljenje Državnog ureda za reviziju, stranka nema kreditnih obaveza, pozajmica, neplaćenih računa, imamo financijske snage da iznese još jednu kampanju”, kazao je.

‘Kakve to veze ima s izborima?’

Novinari su pitali Plenkovića kako komentira činjenicu da bi se Milanović potencijalno mogao kandidirati na Europskim izborima i iskoristiti tu kampanju kao prostor za slanje poruka o premijerskoj kandidaturi.

“Kakve to veze ima s izborima za Hrvatski sabor? Mislite da će mu to posebno otvoriti horizonte govora? Što se toga tiče, koliko sam pročitao, izbori za Europski parlament održavaju se 9. lipnja. Predsjednik 60 dana prije tog roka raspisuje izbore za EU parlament. To je učinio 9. travnja, rokovi su identični kao za Hrvatski sabor. Formalna kampanja ne može biti prije 25. travnja, a to je 8 dana nakon izbora za Sabor”, kazao je.