Plenković sve uvjerava kako je prodaja HEP-a super ideja, ali Most prema tome, izgleda, ipak ima neke rezerve

Iz Mosta stižu poruke kako je to tek jedan od modela o kojem će se razgovarati

FOTO: Pixsell

Jutros u Saboru na aktualnom prijepodnevu premijer Andrej Plenković branio je ideju prodaje dijela HEP-a i kupnju Ine. “Od svega što smo čuli u javnoj raspravi, nisam čuo bolji i kvalitetniji model otkupa dionica bez stvaranja javnog duga od inicijalne javne ponude dionica HEP-a 25 minus jedna dionica”, kazao je Plenković.

Istom se sintagmom prošlog tjedan poslužila i ministrica gospodarstva i potpredsjednica Vlade Martina Dalić. “Kao što je premijer rekao još na Badnjak, model otkupa Ine je razrađen na način da ne povećava javni dug. U tom kontekstu postoji i model inicijalne javne ponude HEP-a. Do danas nisam čula bolji model!”, kazala je Dalić na novinarskoj konferenciji nakon sjednice Vlade.

U HDZ-u nisu čuli za bolju ideju

Sudeći prema izjavama njihovih ministara i zastupnika, Most nije toliko siguran u ovaj model. Kako je to otkrio Mostov ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović, u čijem se resoru nalazi i Ina, upravo je Dalić osmislila ovaj model otkupa Ine i prodaje dionica HEP-a. Ovakav je model, dakle, od početka HDZ-ova ideja, plan i projekt, a od Mosta, kao mlađeg koalicijskog partnera očekuju da ih podrže.

O današnjoj odluci Povjerenstva da pokrene postupak o Martini Dalić kako bi odlučili je li, s obzirom na supruga zaposlenog u Upravi Ine, u sukobu Interesa, Most se tek treba odrediti.

Za Most je prodaja HEP-a tek jedan od modela

Govoreći na istoj pressici kao i Dalić prošloga tjedna, potpredsjednik Vlade i ministar uprave Ivan Kovačić nije dijelio njeno oduševljenje planom o prodaji HEP-a. Dapače, kazao je kako je “način na koji će se otkupiti Ina stvar koja će se raspraviti na Vladi”, a kako “Vlada nije donijela odluku o načinu otkupa Ine i prodaja HEP-a je samo jedan od modaliteta”. Kovačić je kazao i kako bi bilo “krajnje neozbiljno da se u jedan dan izađe s načinom otkupa Ine”.

No, Plenković od samog početka inzistira kako je odluka o kupnji HEP-a dogovorena s Mostom i jedina i najbolja opcija. Odgovorajući SDP-ovom zastupniku Gordanu Marasu, Plenković ga je jutros pozvao da ponudi drugo rješenje, ako ga ima. Premijer u svojim nastupima rezolutno ističe kako je prodaja HEP-a model koji gotovo pa nema alternativu. U Mostu su puno suzdržaniji.

Čelnik Mosta i predsjednik Sabora Božo Petrov o Ini u posljednje vrijeme nije puno govorio. Više su je to činili neki zastupnici poput Mire Bulja, koji je čak i pozvao na referendum oko HEP-a. No, u HRT-ovom emisiji S Markovog trga ovog ponedjeljka, Petrov je artikulirao stav Mosta – na tragu onog što su u posljednje vrijeme govorili njegove stranačke kolege.

Petrov će tražiti promjenu Ustava?

Kazao je kako zajednička radna skupina raspravlja o modelima, a prodaja dijela HEP-a je jedan od modela. Ako će se ići na taj model, Most se zalaže za ustavne promjene, rekao je Petrov i kazao kako želi strateške tvrtke vezane uz vode, šume, energetiku i infrastrukturu zaštiti Ustavom.

“Ono što je bitno za sve građane Republike Hrvatske, već se nekoliko puta pokušalo se krenuti s inicijativom prodajom i voda i šuma…energetika je već od 2003. načeta”, kazao je Petrov, ne obrazlažući dodatno od kuda su kretale te inicijative.

U Mostu, čini se, žele naglasiti kako još nije odlučeno ide li se u prodaju HEP-a i kako će se otkupiti Ina. S druge strane HDZ ovaj plan predstavlja kao gotovu stvar.