Plenkovićev plan za borbu s klimatskim promjenama: Hrvatska prestaje koristiti ugljen najkasnije do 2033.

'Hrvatska ozbiljno shvaća zaštitu prirode', kazao je premijer u Glasgowu

FOTO: N1

Hrvatski premijer Andrej Plenković i danas je u Glasgowu gdje sudjeluje na Konferenciji o klimi COP26. Maloprije je održao govor u kojemu je predstavio planove Hrvatske za doprinos smanjenju emisija štetnih plinova i istaknuo da su klimatske promjene najveći izazov naših života i ovog stoljeća.

“I uz najodlučnije djelovanje sada, one će nepovratno pogoršati živote generacija koje slijede, ali odlučnim i žurnim djelovanjem ipak možemo znatno umanjiti ovo pogoršanje”, rekao je. Kazao je da je na liderima zemalja da donesu i implementiraju politike kojima će se to postići. “Najmanje moramo postići ciljeve klimatskih dogovora koje smo već zaključili i još jače raditi na njihovom ispunjenju”, kazao je.

Premijer je potom naglasio kako trebamo biti još ambiciozniji kao i da je zajedničko djelovanje moguće samo uz angažman tvrtki i industrija, vrijednog doprinosa civilnog društva i potpore građana. “Njihovo razumijevanje efekata klimatskih promjena je ključno za dobivanje ove borbe”, rekao je.

‘Hrvatska ozbiljno shvaća zaštitu prirode’

“Hrvatska ozbiljno shvaća zaštitu prirode. Imamo četvrti najniži ugljični otisak po glavi stanovnika u EU. Naše šume imaju tradiciju održivog upravljanja koja je stara stoljećima. S 93 posto certificiranih šuma, naša stopa apsorpcije CO2 po glavi stanovnika je duplo veća od prosjeka EU”, rekao je.

“Sve skupa, 38 posto naše zemlje je pod zaštitom. Uz dva rezervata, osam nacionalnih parkova i 12 parkova prirode, zemlja smo blagoslovljena velikim biodiverzitetom”, rekao je.

Najavio kraj korištenja ugljena do 2033.

Nakon toga je predstavio planove Hrvatske za doprinos u borbi s klimatskim promjenama. “Hrvatska će sa, za nas visokih, 45 posto sudjelovati u ambicioznom planu EU da smanji emisije CO2 do 2030. Krajnja godina za prestanak korištenja ugljena je 2033. ali trudit ćemo se to napraviti i ranije, do 2030. ”, rekao je.

“No, do 2030. nam je cilj da iz obnovljive energije imamo preko 39 posto potrošnje. Namjeravamo u konačnoj proizvodnji obnovljive energije postići više od 65 posto i 100 posto energije s niskim udjelom ugljena”, dodao je.

“Hrvatska prilikom vidi i čistu mobilnost te inovativnu tehnologiju. Tim više jer jedna od vodećih svjetskih tvrtki u razvoju e-mobilnosti i samovozećih vozila dolazi iz Hrvatske, Rimac automobili”, dodao je premijer.

Sadit ćemo više od milijun stabala godišnje

“Kao zemlja tisuću otoka Hrvatska namjerava doprinijeti globalnom planu zaštite oceana, tako što će pod zaštitu staviti 30 posto mora pod nacionalnom jurisdikcijom. Hrvatska planira kompenzirati utjecaj turista na emisije CO2 tako što će zasaditi više od milijun dodatnih stabala svake godine do 2030. godine”, ispričao je.

Rekao je i kako radimo na povećanju otpornosti te da jačamo zračne vatrogasne snage otvaranjem centra u Zadru pa podsjetio na slanje kanadera u Grčku, Tursku i BiH prošlog ljeta. Zaključio je kako svi moramo podijeliti odgovornost u borbi s klimatskim promjenama. “Možemo djelovati namjerno ili ćemo biti natjerani da djelujemo. Svaka odgoda će ovaj proces napraviti sve bolnijim”, rekao je i pozvao na zajednički rad.