Pljačka HNB-a: Kako je balkanska banda pokušala orobiti vozilo Narodne banke

Sam napad trebao se dogoditi 2. lipnja, a meta je bilo vozilo HNB-a

FOTO: borkudin

Odore specijalne policije, automatske puške, pištolje i luksuzne automobile, sve je to imala skupina balkanskih razbojnika koja je planirala počiniti spektakularnu pljačku novca tijekom njegova transporta u Zagrebu, a vrlo je izvjesno da joj je meta bila novčana pošiljka Hrvatske narodne banke.

Zaključak je to što se nameće nakon pomnije analize dokaza, ali i svega onoga što je poznato o prijevozu gotovine između hrvatskih novčarskih institucija. Te policijske odore i naoružanje trebali su poslužiti za vrlo vjerojatno jedan od najspektakularnijih oružanih prepada na transport novca, na čemu izvršiteljima ne bi pozavidjeli ni renomiraniji pripadnici krim-miljea koji su se ranije okušavali upravo u takvim pljačkama.

Što kažu dokazi

Naime, policija je odmah nakon uhićenja ove šesteročlane razbojničke skupine objavila da im je meta bilo upravo blindirano vozilo s novcem. Takvih se, u vlasništvu brojnih zaštitarskih tvrtki, svakodnevno može vidjeti desetke na zagrebačkim ulicama. No ne treba zaboraviti da su sva ona još od 2008. godine opremljena tzv. elektrokemijskom zaštitom. Riječ je o specijalnim koferima s posebnom bojom koja se aktivira u slučaju pokušaja nestručnog otvaranja. Takav pokušaj je gotovo svaki jer su koferi opremljeni i šiframa koje se, pak, učestalo mijenjaju.

Prema informacijama do kojih je u međuvremenu došao Telegram, jedino vozilo koje nema elektrokemijsku zaštitu, odnosno specijalne zaštitne kofere, vozilo je Hrvatske narodne banke. Njega, kako mogu primijetiti svi prolaznici koji se u vrijeme transporta novca zateknu u središtu Zagreba, točnije u Ulici Franje Račkoga, do odredišta prate pripadnici specijalne policije. Ponekad uz prodorni zvuk sirene, očito ovisno o sigurnosnoj procjeni s obzirom na količinu novca ili dio dana u kojem transport kreće, potpuno plavi kamion okružen jakim policijskim snagama napušta središte grada. To je još jedina zadaća pratnje novca što je ostala povjerena policiji, i to njezinoj najelitnijoj postrojbi, onoj iz Lučkog. Ostale novčarske institucije, odnosno prijevoz njihova novca, prepušten je zaštitarskim tvrtkama.

Oprema pljačkaša upućuje na ambiciozan cilj
Oprema pljačkaša upućuje na ambiciozan cilj PIXSELL/PIXSELL

Upravo u taj opis uklapaju se dokazi pronađeni nakon hapšenja osumnjičenih razbojnika – odore specijalne policije, oružje kakvo koriste specijalci, kao i vozila koja nalikuju na ona što ih voze pripadnici postrojbe iz Lučkog. Na svima njima pronađeni su dokazi što ih povezuju upravo s uhićenim razbojnicima. Vještaci su, kako smo saznali iz izvora bliskih istrazi, pronašli tragove osumnjičenih na svim tim stvarima oduzetima nakon spektakularne akcije uhićenja početkom lipnja.

Sam napad trebao se dogoditi 2. lipnja, ali je policija upala u stanove u zagrebačkom Sigetu samo nekoliko sati prije nego što su razbojnici namjeravali krenuti u pljačkaški pohod. Da se ostvario i da su članovi bande doista realizirali naum “Pucaj po svemu! Pucaj na sve!”, u središtu Zagreba ostale bi teške posljedice nezapamćenog zločina. Nije isključeno da bi se pljačkaši dokopali i pozamašnog novčanog iznosa, iako se u HNB-ovim vozilima uglavnom prevoze kovanice.

Ljudi koji su to planirali svi odreda imaju već popriličan kriminalni status. Riječ je o Dejanu Kostiću, 46-godišnjem državljaninu Srbije, koji je prema informacijama što su ih prikupili istražitelji bio mozak ove operacije. On je i organizirao ostatak skupine u kojoj su još dvojica njegovih sunarodnjaka – Aleksandar Tasić (45) i Saša Antonić (38), dvojac iz BiH – Pavle Stević (28) i Vlado Tomanić (46) te 37-godišnji Miloslav Vesković iz Crne Gore. Trojica srpskih državljana poznata su čak i europskim policijama. Prema informacijama sigurnosnih službi,povezivalo ih se s razbojništvima, pljačkama, ali i reketom i iznudama. Navodno je nekoliko država raspisalo tjeralice za njima.

Banda s pedigreom

Stević je, prema pisanju srpskih medija, bio uhićen još 2007. godine kao dio grupe koja se bavila prepadima na mjenjačnice i kockarnice. Zanimljivo je da su tijekom pljački koristili ukradene Audije, s obzirom da je isti scenarij pripremio i za prepad u Zagrebu. No sumnja se da je upravo zbog krađe dvaju Audija A6 policija intenzivirala svoj rad i došla do članova ove grupe. I Tomanić je bio uhićen u Beogradu 2005.godine. Sumnjičilo ga se kao člana grupe specijalizirane za prepade na mjenjačnice diljem Srbije i Republike Srpske. U jednom slučaju opljačkali su upravo blindirano vozilo.

Prepadi na blindirana vozila kojima se prevozi novac i u Hrvatskoj su bili relativno česti prije 2008. godine kada je donijeta odluka da ih se opremi elektrokemijskom zaštitom. Do tada je novac prenošen u običnim vrećama vrlo često dupkom ispunjenima novčanicama. I u brutalnom razbojništvu počinjenom u poslovnici Fine u zagrebačkoj Zvonimirovoj ulici 5. rujna 2005. godine ukradene su dvije obične vreće s novcem koji je bio pripremljen za transport. U njima se nalazilo gotovo dva milijuna kuna.

Šestorica razbojnika, koji su bili spremni počiniti očito novi brutalni prepad u Zagrebu, već se dva mjeseca nalaze iza rešetaka istražnog zatvora u Remetincu. I dok istražitelji protiv njih slažu mozaik dokaza ne bi li ih sa sigurnošću povezali s planiranim oružanim razbojništvom, oni kao da su zakleti na omertu.


Tekst je objavljen 8. kolovoza 2015. u tiskanom izdanju Telegrama