Počelo suđenje 100-godišnjem bivšem SS-ovcu, optužen je da je pomogao ubiti najmanje 3518 ljudi

Ukupno je u logoru Sachsenhausen život izgubilo preko 20.000 osoba

Koncentracijski logor Dachau bio je prvi nacistički logor, osnovan je 22. ožujka 1933. godine na mjestu napuštene tvornice streljiva kod srednjevjekovnog grada Dachaua, oko 16 km sjeveroistočno od Münchena u Bavarskoj
FOTO: United States Holocaust Memorial Museum

U Brandenburgu na Havelu, zapadno od Berlina, u četvrtak je započelo suđenje 100-godišnjem bivšem čuvaru logora Sachsenhausen i pripadniku specijalnih postrojbi SS Josefu S. zbog pomaganja u ubojstvu preko 3.000 zatočenika ovog logora tijekom Drugog svjetskog rata. Optužnica Josefa S. tereti da je “samovoljno” kao čuvar i pripadnik SS-a pomagao u ubojstvu “najmanje 3.518 zatočenika” logora Sachsenhausen, sjeverno od Berlina.

Sachsenhausen je istodobno služio i kao logor za izobrazbu SS postrojbi, koje su bile specijalizirane za čuvanje koncentracijskih logora. Ukupno je u ovom logoru život izgubilo preko 20.000 osoba, mahom Židova, ali i političkih protivnika nacional-socijalističkog režima.

Sudski vještaci su utvrdili kako je Josef S., unatoč dubokoj starosti, sposoban za suđenje, no najviše 2 sata dnevno. Suđenje se stoga ne obavlja u zgradi pokrajinskog suda u Neuruppinu, nego u za to specijalno pripremljenoj sportskoj dvorani u blizini mjesta stanovanja optuženog, u Brandenburgu na Havelu, gradu od oko 100.000 stanovnika, 50-tak km udaljenom od Berlina.

Svjedok: ‘Ovo je posljednji proces za moje prijatelje’

Na početku suđenja jedan od svjedoka optužbe Leon Schwarzbaum, koji je preživio nekoliko koncentracijskih logora, između ostalih i Sachsenhausen, izrazio je nadu u kasnu pravdu. “Ovo je posljednji proces za moje prijatelje i drage osobe koje su ubijene i nadam se da će okrivljeni biti i osuđen”, rekao je Schwarzbaum uoči početka suđenja.

Njemački mediji špekuliraju oko razloga zbog kojih bivša Njemačka Demokratska Republika, gdje je Josef S. živio nakon povratka iz ratnog zarobljeništva, bivšeg SS-ovca nije izvela pred sud, kako je to učinila s mnogim drugim ratnim zločincima. Prema spisima tajne policije DDR-a Stasi, najkasnije od 1979. istočnonjemačkim vlastima je bilo poznato o komu se radi.