Gotova je sjednica Odbora za Ustav, stručnjaci kažu kako Plenković mora imenovati ministre u 30 dana

Plenković je razriješio ministre i nije imenovao nove

FOTO: N1 screenshot

Predsjednik saborskog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav Robert Podolnjak sazvao je danas sjednicu tog odbora kako bi se raspravljalo o pravnim prazninama vezano za razrješenje i imenovanje ministara u razumnom roku.

Konkretno, radi se trenutnoj situaciji u kojoj je premijer Andrej Plenković razriješio četiri Mostova ministra, a još nije imenovao nove. Na sjednici Odbora nisu se pojavili članovi iz kvote HDZ-a. Na sjednici su bili profesori Ustavnog prava Mato Palić, Petar Bačić i Đorđe Gardašević i Sanje Barić.

“Mislim da smo danas utvrdili da je “razuman rok maksimalni rok od 30 dana u kojemu bi premijer trebao predložiti nove ministre i Sabor o njima odlučivati te da bi Ustavni sud bio obvezan reagirati ako bi se prolongirala ova situacija, kao i da je neodrživo na bilo koji rok ovo s dražvnim tajnicima jer oni nemaju demokratski legitimitet”, kazao je na kraju Podolnjak.

Ustavni stručnjaci složni oko trajanja ‘razumnog roka’

Palić, Bačić i Gardašević su se složili da bi razuman rok trebao trajati što je kraće moguće, tim više što su sada na čelu ministarstava državni tajnici koji nemaju legitimitet. Palić je rekao da iako Ustavom nije propisan rok, on bi mogao iznositi 30 dana tumačenjem odredbe da se nova Vlada mora formirati u roku 30 dana.

S njim se složio i profesor Bačić sa splitskog Pravnog fakulteta. “Za mene preciznoga roka nema i to bi trebalo napraviti što prije. Mogu se složiti s kolegom Palićem da je razuman rok maksimalno 30 dana od dana stupanja na snagu rješenja o razrješenju ministra.” Profesor Gardašević za zagrebačkog prava utvrdio je da treba hitno reagirati. “U Ustavu piše da se Vlada sastoji od ministara, ne od državnih tajnika”, kaže Gardašević.

Barić smatra da je Ustavni sud trebao dati tumačenje

Baš kao i njeni kolege, i profesorica Barić, predstojnica Katedre zaustavno pravo u Pravnog fakulteta u Rijeci, upozorava da je naš Ustav izrazito manjkav te da ovakva situacija ne može trajati neograničeno dugo. I ona je istaknula položaj državnih tajnika koji nije ministarski i kako je to protivno načelu parlamentarne demokracije jer nemaju legitimitet, a ne mogu ni zastupati RH u europskim institucijama.

“U predizbornoj smo situaciji kada je Sabor sam odlučio prestati zasjedati zbog lokalnih izbora želeći izbjeći zlo, a po meni čineći još veće zlo. Ustavni sud je već trebao dati svoje okvirno tumačenje roka i mislim da nije ispravno njihovo stajalište da ne smiju ništa reći. Dapače, ovdje trebaju rastumačiti ustavni rok”, istaknula je Barić.

Most želi razjasniti nejasnoće

Podolnjak je jutros, gostujući na N1, najavio da će tema ove sjednice Odora biti “rasprava i saslušanje vezano uz nejasnoće i pravne praznine koje se odnose na razrješenje ministara od strane premijera i imenovanje novih ministara u razumnom roku. Rekao je i kako je na sjednicu pozvao ustavno-pravne stručnjake sa svih pravnih fakulteta u Hrvatskoj.

Među pozvanima su, kaže, oni koji su u javnosti već komentirali spomenute zavrzlame, te kako je ovo uobičajena parlamentarna praksa pogotovo kada među 13 članova odbora nema stručnjaka u ovom području.

Odbor može zaključke uputiti Saboru

Podolnjak je ranije kazao kako postoje određene nejasnoće i različita tumačenja po ovom pitanju, pa je stoga želio na jedno mjesto dovesti sve stručnjake kako bi im članovi Odbora mogli postaviti pitanja. “Mislim da bismo nakon rasprava mogli doći do nekih zaključaka i preporuka. Odbor može uputiti te zaključke Saboru”, rekao je jutros Podolnjak.

Na upit može li Odbor zatražiti sjednicu Vlade ili Sabora rekao je da Odbor donosi zaključke, mišljenja a na predsjednicima Vlade i Sabora je da onda sazovu sjednicu. “Nemamo ministre, pitanje je kad ćemo ih i imati. Namjera je ove sjednice da dođemo do zaključka koji bi Odbor uputio predsjedniku Sabora, ali i Vlade”, kaže Podolnjak koji smatra da su razriješeni ministri morali ostati ministri u ostavci ili tehnički ministri sve do imenovanja novih. Kaže da se nije smjelo dogoditi da na čelo ministarstava dođu državni tajnici jer su oni odgovorni Vladi, ali ne i Hrvatskom saboru.