Pojavili su se dokumenti koji sugeriraju da britanska vlada još uvijek nema nikakav plan za Brexit

Očito je i da postoje goleme podjele unutar britanske vlade

British Prime Minister Theresa May (L) walks out of the Foreign and Commonwealth Office (FCO) in central London on October 14, 2016. 
British Prime Minister Theresa May announced earlier this month her government will trigger those negotiations by the end of March, putting the country on course to leave the EU by early 2019. / AFP PHOTO / NIKLAS HALLE'N
FOTO: AFP

Britanska vlada nema sveobuhvatni plan za izlazak zemlje iz Europske unije, a pregovaračka strategija možda neće biti usvojena u narednih šest mjeseci. Razvidno je to iz memoranduma koji je procurio iz kabineta britanske vlade, objavio je BBC.

U memorandumu, koji je zapravo dostavljen Timesu, a u koji su novinari BBC-a imali uvid, stoji upozorenje o tome kako britanska vlada radi na 500 projekata vezanih uz Brexit, za što bi joj moglo biti potrebno čak 30 tisuća dodatnih članova osoblja. Međutim, još uvijek nema zajedničke strategije za istupanje iz EU-a i to “zbog podjela unutar kabineta”, navodi se u dokumentu koji je procurio.

Kritike na račun britanske premijerke

Glasnogovornik britanske vlade rekao je BBC-u kako mu tvrdnje koje se navode u memorandumu nisu poznate. “Ovo nije vladino izvješće i mi ne priznajemo tvrdnje koje su u njemu iznesene. Usredotočeni smo na provedbu Brexita i na to da ga učinimo uspješnim”, rekao je.

Britanska premijerka Theresa May nada se kako će britanska vlada do kraja ožujka sljedeće godine aktivirati članak 50., te tako započeti formalni dvogodišnji proces izlaska države iz Europske unije. No, BBC-ev politički dopisnik Chris Mason koji je vidio memorandum, kaže kako dokument sugerira koliko će težak, složen i pun izazova zapravo biti Brexit.

Podjele u kabinetu

U dokumentu, koji je sastavio neimenovani konzultant i na kojemu stoji datum 7. studenoga, nagovještava se kako će biti potrebno još šest mjeseci prije nego se vlada odluči što točno želi postići Brexitom ili da se uspostavi suglasnost po pitanju prioriteta. U izvješću su iznesene i kritike na račun britanske premijerke zbog “sklonosti da se petlja u odluke i detalje kako bi sama riješila stvar”, što se smatra pristupom koji i nije baš održiv.

Times navodi da dokument iznosi na vidjelo podjele između ministra vanjskih poslova Borisa Johnsona, ministra za Brexit David Davisa i ministra za međunarodnu trgovinu Liama Foxa, s jedne strane, a ministra financija Philipa Hammonfa i ministra gospodarstva Grega Clarka s druge. Prema pisanju Timesa, u memorandumu stoji kako je svako ministarstvo napravilo plan o eventualnim posljedicama Brexita, kao i plan o tome kako izaći na kraj u “najgorem slučaju.”