Policija o hakerskom napadu na A1: 'Maloljetniku je pomagala još jedna osoba iz inozemstva'

Iz policije kažu da identitet pomagača još utvrđuju

Dan nakon što je objavila da za hakerski napad na teleoperatera A1 sumnjiči maloljetnika, policija je danas u Slavonskom Brodu dala izjavu medijima u kojoj su otkrili još nekoliko detalja o slučaju. Podsjetimo, policija je jučer objavila da su osumnjičenom pretražili dom, računalo, mobitel i njegove korisničke račune. Voditelj Službe kibernetičke sigurnosti Ravnateljstva policije Renato Grgurić potvrdio je informacije iz jučerašnjeg priopćenja i dodao da policija drugi dan provodi istraživanje nad maloljetnikom iz Brodsko-posavske županije.

“Zato što se radi o maloljetnoj osobi nećemo više izlaziti s detaljima zbog zaštite interesa maloljetne osobe. Bez obzira što se radi o maloljetnoj osobi već ovoga trenutka mogu potvrditi da postoji dovoljno dokaza koji ukazuju na osnovanu sumnju da se radi o počinitelju djela”, rekao je Grgurić. Ispričao je da će u kasnijim danima biti podnesena odgovarajuća kaznena prijava državnom odvjetniku za mladež. “U vezu s kaznenim djelom se dovodi još jedna osoba, u svojstvu pomagača, koja nije iz Hrvatske. Njezin identitet se utvrđuje”, rekao je.

Novinari su ga pitali kakve bi sankcije mogle biti za maloljetnika na što je on rekao da za maloljetne osobe naglasak nije na sankcijama nego na tome da se otkrivanjem djela prevenira buduće kazneno djelo iste osobe. “Kazne su tri do pet godina zatvora, ali kažem, nije naglasak na zatvaranju maloljetnih osoba, nego da se spriječe nova kaznena djela”, rekao je. Naglasio je da svaka osoba starija od 14 može odgovarati sama za sebe.

Haker tražio 500.000 dolara da ne objavi podatke

A1 Hrvatska je prošle srijede javio da je policiji prijavio “sigurnosni incident“, odnosno hakerski napad kojim je kompromitiran dio osobnih podataka dijela korisnika te mreže, no ne i informacije o bankovnim karticama i računima korisnika.

Teleoperater je precizirao da su potencijalno kompromitirani imena i prezimena, adrese, brojevi OIB-a te telefona manje od 10 posto korisnika mreže A1 Hrvatska, dok informacije o bankovnim karticama i računima nisu bile dostupne u navedenoj bazi podataka.

Haker koji je upao u bazu podatak A1 je zatražio od teleoperatera da mu, u zamjenu za neobjavljivanje podataka korisnika, uplate 150 ethereuma, odnosno oko 500 tisuća dolara do četvrtka kasno navečer. Te večeri je mailom Indexu poručio da su podaci objavljeni jer mu novac nije uplaćen. No, nije se javio s dokazom koji bi to potvrdio