Policija otkrila uzrok požara u trogirskom zaleđu, vatrogasci javljaju da se razbuktava: 'Podigao se ponovno požar, opet borba'

Prije nekoliko sati objavljeno je da situacija pod kontrolom

Otkriven je uzrok velikog požara koji je jučer planuo u zaleđu Trogira i približio se kućama u naselju Seget Gornji te objektima na državnoj cesti D-8. Kako javlja policija, očevidom je utvrđeno da je uzrok požara “iskrenje dalekovoda uzrokovano kratkim spojem nastalim kao posljedica građevinskih radova.” O svemu utvrđenome policija će izvijestiti nadležno državno odvjetništvo.

U požaru je izgorjelo nešto manje od 800 hektara makije, borove šume i maslinika. Gasilo ga je gotovo 200 vatrogasaca koji su se s vatrom borili čitavu noć, a mnogi od njih na terenu su i sada. Premda je jutros objavljeno kako je ugašen aktivni plamen, a požarište je pod kontrolom, prema posljednjim informacijama vatra se ponovo razbuktava. Kako javlja N1, oko 16 sati glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković izdao je zapovijed za angažiranjem dodatnih vatrogasnih snaga,

 

Županijska cesta ŽC 6091 (Plano-Prgomet) zatvorena je za promet zbog gašenja požara te se promet preusmjerava obilazno, javili su iz PU Splitsko-dalmatinske.

Stigli su kanaderi

Ponovno angažiranje zračnih snaga je za N1 najavio Joško Grančić iz Hrvatske vatrogasne zajednice u Divuljama. “Požar pored Segeta se ponovno aktivirao na svom istočnom dijelu. Ponovno su angažirane zračne snage i uskoro očekujemo njihov dolazak na požarište”, rekao je Grančić. Avioni su u gašenju požara sudjelovali gotov čitavo jutro, a prizemljeni su oko 11 sati prije nego što su ponovno aktivirani.

Kako javlja Index kanaderi su u pomoć pristigli nešto prije 15 sati.

Vijest da se vatra širi potvrdio je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković za Index.hr. “Podigao se ponovno požar i opet borba”, rekao je. “Ima otvorenog plamena, nije lako”, nastavio je. “Sve to jako ružno izgleda, ne možete vjerovati što se dogodi u 40 sekundi”, rekao je pak Tucaković za Dnevnik.hr.

Najveći požar od 2017. godine

Ranije danas Tucaković je kazao da je jedan vatrogasac lakše ozlijeđen. Iz Hrvatske vatrogasne zajednice poručuju kako se radi o najzahtjevnijem požaru za gašenje u ovoj sezoni. S tom procjenom se složio županijski vatrogasni zapovjednik Ivan Kovačević

Kovačević je otkrio kako je broj požara isti ove, kao i 2019. godine, ali i ustvrdio da je ova godina meteorološki najsličnija 2017. godini. Tada je proljeće bilo kišno, dok je u lipnju u Splitu palo tek 4,4 litre kiše po četvornom metru, dok je 2017. godine palo 4,1 litra kiše.

“U tim nam se situacijama događaju ovakve stvari zato što se u takvim sezonama trava osuši i ako u srpnju nema kiša događaju nam se ovakve stvari. Ovo je što se tiče ukupno izgorjele površine najveći požar na obali nakon onoga splitskog u 20017. godini kada je izgorjelo više od četiri tisuće hektara šume. U ovom požaru neće biti velika materijalna šteta jer se uglavnom radi o niskom raslinju”, rekao je Kovačević.