Politico kontekstualizira posljednje dane Michaela Flynna u Trumpovoj administraciji. Zašto je morao otići

Zbog neprimjerenih kontakata s Rusima, otišao je savjetnik za sigurnost

(FILES) This file photo taken on December 12, 2016 shows Lt. Gen. Michael Flynn arriving for a meeting with US President-elect Donald Trump at Trump Tower in New York.
The White House announced February 13, 2017 that Michael Flynn has resigned as President Donald Trump's national security advisor, amid escalating controversy over his contacts with Moscow. In his formal resignation letter, Flynn acknowledged that in the period leading up to Trump's inauguration: "I inadvertently briefed the vice president-elect and others with incomplete information regarding my phone calls with the Russian ambassador." / AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY
FOTO: AFP

Michael Flynn, sada već bivši savjetnik za sigurnost američkog predsjednika Donalda Trumpa prošli je tjedan, usprkos medijskim natpisima o neprimjerenim razgovorima s ruskim dužnosnicima, odradio normalno. Putovao je u Mar-a Lago, telefonirao sa stranim liderima i sudjelovao u dnevnim brifinzima predsjednika, piše Politico.

U isto vrijeme, Flynnova se politička budućnost urušavala oko njega. Nakon što je postalo potpuno jasno da je s ruskim dužnosnicima raspravljao o sankcijama pa onda o tome lagao potpredsjedniku Mikeu Penceu, Trumpovi savjetnici i bliski suradnici predsjedniku su govorili da se Flynna riješi.

Trump mu je vjerovao

Flyann je ostavku dao u ponedjeljak navečer. Teška pitanja oko njegovih razgovora s Rusima zasjenile su Trumpov susret s japanskim premijerom Shinzom Abeom ovog vikenda. Odluka o Flynnovoj sudbini nije bila jednostavna. Trump, možda više od ičega, drži do odanosti, a Flynn mu je u kampanji bio jedan od najvjernijih ljudi. Vjerovao je da dobro razumije pitanja nacionalne sigurnosti.

“Trumpu se sviđalo kako Flynn razgovara s njima. Vjerovao je da zna što radi”, rekao je Politicu jedan od Trumpovih savjetnika. Ipak, Trump je naposljetku shvatio da pitanja oko Flynnovih kontakata s Rusijom neće nestati. Njegovi najbliži savjetnici Flynnu nisu vjerovali, a Trump se bojao da će ljudima u obavještajnim službama i zajednici oko nacionalne sigurnosti Flynn uvijek smetati.

Kontradiktorne poruke

“Nenamjerno sam potpredsjedniku i drugima prenio nepotpune informacije u vezi mojih telefonskih razgovora s ruskim veleposlanikom. Iskreno sam se ispričao predsjedniku i potpredsjedniku, a oni su prihvatili moju ispriku” napisao je Flynn u pismu ostavke. Prema izvorima iz Bijele kuće, Pence je Flynnu zamjerao što mu nije prenio punu istinu i svoje je nezadovoljstvo izrazio predsjedniku, ali je rekao i da će prihvatiti svaku odluku koju predsjednik donese.

Kellyanne Conway je za vrijeme afere medijima govorila kako Flynn uživa puno povjerenje predsjednika. Osoba bliska njoj tvrdi da je Conway bila potpuno svjesna neizvjesnosti oko Flynnove budućnosti, ali se nadala da će oluja proći. Predsjednikov glasnogovornik Sean Spicer navodno je suradnicima izrazio nezadovoljstvo njenim istupima i izbacio priopćenje kojom ju praktički pobija. “Predsjednik još razmatra situaciju”, rekao je Spicer nedugo nakon što je Conway izašla s izjavom o povjerenju u Flynna.

Otišao je mirno

Osoba bliska Trumpu kaže da je predsjedniku bilo poprilično teško odreći se Flynna jer je vjerovao da se radi o odanom čovjeku. “On ima imidž tog ‘you’re fired’ tipa , ali stvarno nije želio voditi taj razgovor”, rekla je ta osoba Politicu. Flynnova odluka da da ostavku došla je tek nakon što mu je postalo potpuno jasno da više ne uživa predsjednikovo puno povjerenje. Postajao je sve izoliraniji unutar Trumpova uskog kruga. Čak mu je i Bannon, predsjednikov glavnim strateg i savjetnikom s ogromnim utjecajem, s kojim je Flynn inače dosta blizak, rekao da “napravi pravu stvar”.

Trump je vikend proveo u mučnim razgovorima o Flynnovoj sudbini. Dobar dio bliskih suradnika savjetovao mu je da se Flynna riješi. Usprkos tome, Flynn je vikend proveo u Mar-a-Lagu i bio u prvom redu za vrijeme posjeta kanadskog premijera Justina Trudeaua Bijeloj kući. Mnogi u Trumpovu najbližem krugu pitali su se zašto ga predsjednik i dalje brani. Flynn je na kraju otišao mirno. Posljednje riječi pisma ostavke bile su Trumpov izborni slogan: Make America Great Again.