Komentar: Politika bez principa nije nužno loša. Osim kad je amaterska

Mostovi su zastupnici dokaz da se u politiku ulazi zbog želje za moći

28.12.2015., Zagreb - Zajednicki sastanak Domoljubne koalicije i predstavnika Most-a uoci konstituirajuce sjednice Sabora RH. Bozo Petrov.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Most je, kako znamo, glasovao protiv rasprave o smjeni šefa SOA-e Dragana Lozančića, koja se trebala održati na saborskom Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.

Sjednica Odbora održana je u četvrtak, a još u ponedjeljak Most se zalagao za raspravu o slučaju Lozančić. Poznato je, također, da se Mostov potpredsjednik Vlade Božo Petrov suprotstavljao Lozančićevoj smjeni.

Što se, dakle, promijenilo? Baš ništa, osim što je slučaj rasprave o Lozančiću vrlo zorno prokazao Mostov modus operandi za političko preživljavanje.

Balansiranje između HDZ-a i SDP-a

Naime, nakon što je prošli tjedan glasovao u korist SDP-a, pretvorivši SDP u privremenu većinsku parlamentarnu stranku, Most je sada morao glasovati protiv SDP-a kako bi zadovoljio minimalne uvjete suradnje s HDZ-om. Gotovo svi Mostovi postupci svode se na balansiranje između HDZ-a i SDP-a.

Most mora udovoljavati HDZ-u, jer ne želi raspad vladajuće koalicije.
Most mora povremeno udovoljavati SDP-u kako bi zadržao imidž neovisnosti od HDZ-a i kako ne bi dokraja propao u istraživanjima popularnosti političkih stranaka.

Underground katkad ipak gori od mainstreama

Taj će se obrazac Mostova ponašanja nastaviti ponavljati. Naravno da je u tom kontekstu potpuno besmisleno raspravljati o bilo kakvim važnim reformama ili o stvarnom sadržaju Mostove politike, jer tog sadržaja zaista nema.

Mostovi su zastupnici jednostavno hodajući dokaz da se u politiku ulazi zbog želje za moći pod svaku cijenu. Što samo po sebi ne mora biti loše.
Loše je, međutim, kada dio političke moći dođe u ruke ne odveć karakternih amatera.

U suvremenoj su globalnoj politici ekscesi poput Mosta postali pravilo, jer građani više ne vjeruju etabliranim političkim strankama. Most je, međutim, jedan od dokaza koji vrlo snažno svjedoče da je underground katkad ipak gori od mainstreama.


Tekst je originalno objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 20. veljače 2016.