Poljski Senat jutros je odobrio stavljanje sudstva pod potpunu kontrolu Vlade i to je zabrinjavajuće na više razina

Pravosudni sustav u potpunosti se stavlja pod kontrolu vladajuće stranke

FOTO: Profimedia, Corbis

Poljski parlament u subotu rano ujutro prihvatio je prijedloge zakona koji će omogućiti Vladi da pravosudni sustav u toj zemlji, posljednji bastion neovisnosti i demokracije, u potpunosti stavi pod kontrolu vladajuće stranke, ocijenila je Komisija EU. Zakoni, među ostalim, omogućuju Vladi da u roku od dva tjedna pošalje u mirovinu čak 83 suca iz najviših pravosudnih institucija u državi te da zamijeni sve suce Vrhovnog suda.

Osim toga Vlada će moći smjenjivati i premještati svakog suca, a na njihova mjesta imenovati one koji su po njenom političkom ukusu. Ministarstvo pravosuđa dobilo je pravo imenovati većinu od 25 sudskih upravitelja koji mogu poništavati odluke sudaca ili preuzeti od njih slučajeve na kojima rade, a imati će i odlučujuću riječ pri izboru sudaca u visoke sudove. Ministar pravosuđa sada ima također pravo smijeniti predsjednike regionalnih i apelacijskih sudova pa je Ewa Łętowska iz Poljske akademije znanosti zaključila da je “stranka Pravo i pravda slomila pravosudni sustav u Poljskoj”.

U sustavu ostaju samo suci lojalni novoj vlasti

Prema predloženom zakonu, na svojim funkcijama mogli bi ostati samo suci koje je već imenovao predsjednik Andrzej Duda. Vrhovni sud u Poljskoj iznimno je važan jer može poništavati ili potvrđivati rezultate izbora, a funkcionira i kao žalbeni sud za tvrtke i pojedince koji su nezadovoljni kako se prema njima odnose vladine institucije i službenici ili se žale na kršenje zakonitosti.

Očekuje se kako će predsjednik Duda potpisati oba zakona u roku od nekoliko dana jer vladajuća partija Pravo i pravda tvrdi da su oni neophodni za uspostavu efikasnijeg pravosudnog sustava i za borbu protiv korupcije. Premda su prosvjednici tijekom noći s petka na subotu palili svijeće po cijeloj Poljskoj, a iz Bruxellesa su stizala upozorenja da se odustane od tog nasilja nad demokracijom, Senat je u subotu u 2 sata ujutro prihvatio zakon s 55 glasova za i 23 protiv.

Već danima deseci tisuća građana protestiraju po ulicama poljskih gradova zbog najavljenih promjena, a Jarosław Kaczyński, čelnik stranke Pravda i zakon, zajedno s državnom televizijom, optužio ih je da pokušavaju izvršiti državni udar protiv demokratski izabrane vlade. “To je strašan napad na pravosuđe i ideju razdvajanja ovlasti”, rekao je Zselyke Csáky, viši istraživač za Srednju Europu u Washingtonu, te zaključio kao se suci ne mogu smjenjivati zbog njihovih političkih opredjeljenja.

Postavljanje temelja totalitarizma

“Vrlo je teško ući u umove ovih dečki”, izjavio je Marcin Matczak, profesor prava na javnom sveučilištu u Varšavi, govoreći o čelništvu stranke Pravo i pravda. “Frustrirani smo i uznemireni: zapravo to je kraj demokracije u Poljskoj”, rezignirano je zaključila Karolina Kostowska, grafičarka iz Varšave. “Tako počinje diktatura”, zapisao je na Facebooku Borys Budka, bivši ministar pravosuđa iz oporbene stranke Civic Platform.

“Ovo je poziv na desnu revoluciju”, istakao je Jerzy Stepien, ravnatelj Instituta za građansku i javnu politiku na Sveučilištu Lazarski i bivši predsjednik Ustavnog suda. “Ako imamo ljude na vlasti koji se osjećaju iznad zakona, mi smo u revolucionarnoj situaciji”.

“Mogli ste biti reformatori poljskog pravosuđa, ali postali ste njezini krvnici koji nose masku pravde”, bijesno je optužio parlamentarce iz stranke Pravo i pravda, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, iz oporbene stranke seljaka. Još jedna oporbena stranka, Moderna, uputila je otvoreno pismo parlamentarcima upozoravajući kako im povijest nikada neće oprostiti ako ne uspiju “spasiti Republiku od diktature”. Oni koji favoriziraju nove sudske zakone postavljaju temelje totalitarizma”, kazao je Marek Safjan, sudac Europskog suda pravde i bivši član poljskog Ustavnog suda.

Pobunila su se tri bivša predsjednika

Tri bivša poljska predsjednika, uključujući i Lech Walesu, objavili su manifest protiv predloženih promjena, upozorivši da se Poljska ne smije odreći temeljnih građanskih sloboda. Dio oporbenih čelnika sve češće uspoređuju Poljsku s Turskom i Rusijom, a Kaczyńskog s Erdoganom i Putinom.

Opetovano agresivno ponašanje vladajuće stranke mnogi analitičari dovode u vezu s nedavnim posjetom američkog predsjednika Donalda Trumpa Varšavi gdje je dao punu potporu poljskoj vladi. Uvjereni su da je Kaczyński bio ohrabren tom posjetom jer je Trump, za razliku oporbe, EU i vlastitog ministarstva vanjskih poslova, pozdravio Poljsku kao bastion kršćanskih vrijednosti: “Vi ste uistinu veličanstven primjer”, pohvalio je u govoru Trump državno vodstvo na čelu s Kaczyńskim.

Istodobno, američki State Department neprekidno osuđuje poljsku vladu zbog suzbijanja medijskih sloboda, potkopavanja demokratskih institucija te pokoravanja pravosudnog sustava. No, ta je kritika zasjenjena hvalospjevima kojima je Trump obasipao vodstvo Poljske tijekom nedavnog posjeta Varašavi.

Smanjivanje demokratskih prava

Zbog toga se u petak State Department donekle povukao pa je izdao prilično komično priopćenje u kojem je zapisano kako je “poljska vlada nastavila provoditi zakonske propise koji naizgled potkopavaju neovisnost pravosuđa i oslabljuju vladavinu zakona u Poljskoj. Pozivamo stoga sve strane da osiguraju da pravosudna reforma ne krši ustav ili međunarodne pravne obveze te da poštuje načela neovisnosti pravosuđa”

Od kada je u listopadu 2015. stranka Pravo i pravda osvojila vlast, propovijedajući katolički konzervativizam i velikodušne društvene beneficije, korak po korak, smanjivala je demokratska prava: uspostavila je kontrolu nad vladinim medijima, ograničila javna okupljanja i aktivnosti nevladinih organizacija, smijenila je menadžere u svim državnim tvrtkama, a potkopala je ljudska prava, posebice ona koja se odnose na prava žena.

Za razliku od konfuzne i nedefinirane američke politike, Europska komisija objavila je kako “s velikom zabrinutošću prati događaje u Poljskoj”, a čelnici EU-a istaknuli su da je to alarmantan korak unatrag postkomunističke Poljske te eklatantno kršenje pravnih standarda EU-a.

EU prijeti sankcijama

Očekuje se da će sljedeći tjedan EU usvojiti niz preporuka za Poljsku te da će raspravljati o potencijalnim disciplinskim mjerama. U konačnici, EU bi mogla uskratiti Poljskoj pravo glasa, uvesti ekonomske sankcije i ostaviti ju bez novca iz europskih fondova koje je Poljska obilato koristila. To bi bio potez bez presedana.

“Prije ili kasnije morat ćete poduzeti potrebne korake za poštivanje demokratskih normi”, upozorio je Frans Timmermans, prvi potpredsjednik Europske komisije. “Novi zakon ukida svaku preostalu pravosudnu neovisnost i staviti će sudstvo pod punu političku kontrolu nad vladom. Stoga je za očekivati da posljedice biti brze i potencijalno razorne”.

EU već slijedećeg tjedna može pokrenuti sudski postupak protiv Poljske pred Sudom pravde, najvišeg tribunala Europske unije. Međutim, podizanje optužnih prijedloga zbog toga što neka zemlja članica krši standarde demokracije i vladavine prava, dug je i kompliciran proces, koji ponekad može trajati i godinama. Europska komisija zatražila je od Poljske da zaustavi pravosudnu reformu, a ako to ne učini, očekuju ju konkretne disciplinske mjere.

Poljska će biti marginalizirana u EU

Predsjednik Europskog vijeća i bivši poljski premijer Donald Tusk upozorio je zemljake da će Poljska biti marginalizirana u međunarodnoj zajednici. EU ne smije potkopavati poljsku demokraciju Lider stranke Pravo i Pravda Jarosław Kaczyński upozorio je međutim EU da se ne miješa unutarnju politiku Poljske.

“Pravosudni zakoni u isključivoj su u nadležnosti moje zemlje I nitko nema pravo, pa ni EU, potkopavati poljsku demokraciju”. Za razliku od većine ostalih članica EU, Mađarska je upozorila Bruxelles da ne prekoračuje svoje ovlasti. Ministar vanjskih poslova Peter Sijarto poručio je kako se Europska komisija ne smije ponašati kao „političko tijelo.

“Stojimo uz Poljsku i pozivamo Europsku komisiju da ne prekoračuje svoje ovlasti”, zaprijetio je Sijarto. Zbog svega toga kažnjavanje Poljske zapravo nije izgledno. To zahtijeva jednoglasnu odluku svih članica, što je, dakako, neizvedivo, jer će, u najmanju ruku Mađarska, a možda i Slovačka i Hrvatska, procjenjuju diplomati u Bruxellesu, stati na stranu Poljske.

Zagreb, Budimpešta i Bratislava jedini podupiru Varšavu

“Poimanje demokracije u Poljskoj, Mađarskoj, Hrvatskoj, Slovačkoj i donekle Češkoj, bitno je različito od onoga kako se ona doživljava u starim članicama EU. Uostalom, premijer Viktor Orban iskoristio je dvotrećinsku većinu svoje stranke u parlamentu kako bi Mađarsku pretvorio u državu koja se temelji na lojalnosti, pokroviteljstvu, klijentelizmu i korupciji. Pridruživši se Europskoj uniji, Poljska i Mađarska preuzele su niz obveza, posebice onih koje se odnose na poštivanje demokracije, europskog sustava vrijednosti i solidarnosti.

No, najnovija zbivanja u Poljskoj, kao i nedavna u Mađarskoj, pokazuju da te dvije države ustrajno prkose i ismijavanju EU”, istakao je jedan od vodećih političara EU. Hrvatska se u tom društvu našla, objasnio je sugovornik Telegrama iz Bruxellesa, zbog toga što je predsjednica države bez ikakve rezerve stala uz Poljsku i članice Višegradske skupine.

Kao najveća bivša komunistička država, Poljska je dugo bila miljenice EU i uzimana je kao primjer uspješnog funkcioniranja liberalne demokracije, pa se čak nudila kao model za Tursko i BiH približavanju EU. Sada međutim Poljska postaje primjer kako se demokracija može lako i brzo urušiti, pa poljsko udaljavanje od liberalnih vrijednosti najavljuje da će ona prestati biti simbolom trijumfa demokracije nad komunizmom te uzorom kako se uspješno provode gospodarske reforme.