Posrnuli dekan Geodezije dao veliki intervju: 'Nevin sam! EPPO me strpao u zatvor samo da našteti ministrici i premijeru'

Govorio je o poslu s ministricom kulture, koji nakon naših otkrića istražuje EPPO

FOTO: screenshot RTL

Nakon što je, zbog afere koju je razotkrio Telegram, proveo 70 dana u istražnom zatvoru radi sumnje na krađu europskog novca, bivši dekan Geodetskog fakulteta Almin Đapo dao je opsežan intervju tjedniku 7Dnevno. Važno je podsjetiti kako je Đapo, uz još 28 ljudi, uhićen 8. studenog prošle godine po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) koji je istragu pokrenuo nakon niza otkrića koje je istražio i objavio Telegram.

Među otkrićima najznačajnije je ono o suspektnom, preplaćenom poslu posrnulog dekana i ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek na 3D skeniranju kulturne baštine nakon potresa. Sve ovo kulminiralo je sukobom između premijera Andreja Plenkovića i EPPO-a, kojem premijer osporava nadležnost u ovome slučaju. Đapo u intervjuu žestoko napada EPPO, ustvrđuje kako mu podmeću iako je on nevin i kako su krajnji cilj tužitelja ministrica i premijer. Optužuje, pritom, EPPO da se uključio u predizbornu kampanju.

Objašnjavajući suspektan posao Geodezije i ministrice kulture, u bitnome se poklapa s tvrdnjama koje mjesecima iznose ministrica Obuljen Koržinek i premijer Plenković – da je sve odrađeno kako spada. Poput ministrice i premijera, i Đapo nasrće na medije i novinare, poručujući da preko njih EPPO provodi nehuman progon protiv njega. Biranim riječima govori o Lex AP-u, a osvrnuo se i na boravak u zatvoru.

Kako su angažirali tvrtke

Govoreći o kraku afere s 3D skeniranjem objekata kulturne baštine, poslu koji je ministrica Obuljen Koržinek osobnom odlukom dodijelila Geodetskom fakultetu isplativši 19,1 milijun kuna, Đapo ističe da su taj posao prvo počeli “raditi besplatno i samo s ciljem da se nešto napravi i pomogne”. “Fakultet je morao javno angažirati i vanjske suradnike (zbog opsega posla), a kasnije je potvrđeno da će se ta usluga ipak platiti”, dodao je. Ministrica je, pritom, u brojnim istupima isticala kako je angažirala Geodeziju jer je samo fakultet imao dovoljno ljudi za odraditi taj posao.

Đapo je kazao i da ga je za posao 3D skeniranja dan nakon potresa nazvao glavni konzervator Ministarstva kulture i medija Davor Trupković. Tumači da je Trupković “znao da je fakultet predvodnik u 3D skeniranju” te je tražio njihovu pomoć. Inače, policija je po nalogu EPPO-a nedavno pretresla ured i dom Davora Trupkovića, u kraku afere koji ide do samog vrha Ministarstva kulture, što je također razotkrio Telegram.

Dekan iznosi drukčije brojke

Đapo u intervjuu novinaru Eduardu Petranoviću za tjednik 7Dnevno tvrdi da je tijekom snimanja napravljena “opsežna dokumentacija o 254 objekta, obračunske površine 750 tisuća metara kvadratnih” pa zaključuje kako je laž da je posao bio preplaćen. No ove njegove brojke različite su od onoga što je odgovorio Telegramu 23. ožujka 2023. Tada je našoj novinarki ustvrdio:

“Ukupno je skenirano 220 objekata kulturne baštine, cca 468.000 m2 metodom 3D laserskog skeniranja i cca 470.000 m2 fotogrametrijskom metodom korištenjem dronova i fotogrametrijskih kamera, što ukupno čini izmjerenih cca 940.000 m2.”

Tjedniku je kazao i da se u medijima pisalo “o skenovima koje su nakon nas radile privatne tvrtke, za manje novca” pa ustvrdio da se to ne može uspoređivati. Referirao se pritom na Telegramova otkrića o zgradama koje su skenirali geodeti, a koje su tijekom obnove morale biti iznova skenirane. Najeklatantniji je primjer zgrada Hrvatskog muzeja arhitekture kojim upravlja Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. HAZU nam je službeno potvrdio da snimke geodeta nikada nije dobio.

O Lex AP-u i ‘nahranjenim medijima’

A Đapo sada tvrdi: “U pravilu skenirane su sasvim drugačije stvari, a isporučena dokumentacija potpuno je različita”, kazao je. Novinar ga je upitao i zašto premijer Plenković inzistira na tome da EPPO nije nadležan u ovom slučaju. Bivši dekan odgovara slično kao i premijer. Tvrdi da je njegova obrana predočila dokumente Ministarstva financija i Državne riznice “u kojima izrijekom piše da su sva sredstva korištena u plaćanju 3D skeniranja Geodetskom fakultetu samo i isključivo nacionalna sredstva”.

Tvrdi i da su europski tužitelji to znali još u lipnju 2023. “I ovo potvrđuje moje sumnje da u pozadini može biti neka čudna nakana tužitelja ili politički proces prikriven tobožnjom željom za utvrđivanjem činjenica”, kaže Đapo, žaleći se na izloženost “nehumanom progonu”. Kaže i kako mu se čini da “krajnji cilj nije bio fakultet, nego posredno ministrica i premijer”, kao i da “EPPO sudjeluje u predizbornoj kampanji”.

Upitan je i za tzv. Lex AP. Opisuje kako je on doživio “prekomjerno granatiranje medija ‘nahranjenih’ posebno probranim i ciljanim informacijama, od kojih je dio službena tajna”. Kaže kako “nitko nije preispitao tvrdnje, utvrdio njihovu istinitost, pa se pitam kamo je nestala presumpcija nevinosti kao ustavna kategorija i temelj demokratskog društva”. Kaže kako mu je 70-dnevni boravak u istražnom zatvoru protekao “u nehumanim uvjetima koje ne bi poželio ni neprijatelju”.

Putni nalozi tijekom obiteljskog odmora

U intervjuu se hvalio svojim uspjesima za vrijeme dekanskog mandata te prozvao novu upravu da je “dovela u pitanje dovršenje i održivosti višemilijunskih projekata”. “Ponekad mi se čini da misle da mogu postupati s novcem kako im drago”, ozbiljno je ustvrdio bivši dekan kojeg istražitelji sumnjiče za milijunsku pronevjeru europskog novca.

Ustvrdio je da mnogi “slijepo vjeruju konstrukcijama koje je EPPO plasirao u medije”, dodavši da će europski tužitelji imati “silnih problema dokazati svoje sulude tvrdnje na sudu” te da mu se nitko neće ispričati zbog toga što je pretrpio “protuzakonito ponašanje tužitelja”.

Postavljeno mu je i pitanje o sumnjama istražitelja da je i preko putnih naloga izvlačio novac iz EU projekata. Tvrdi da su “putni nalozi još iz prošlog sustava tradicionalni način da se nekog osumnjiči”. Inače, istražitelji su pronašli poruku koju je Đapo slao svojoj supruzi i hvalio se da si je pisao putni nalog iako na put nije išao. Također, pronašli su putne naloge koje je Đapo pisao za vrijeme obiteljskog odmora. Bivši dekan sada uvjerava javnost da nijedan putni nalog nije sporan i ponavlja da ga europski istražitelji progone iako je nevin.