Nekad je nužno odabrati stranu

Postoje krajnje ozbiljne sumnje da je MOL, preko Joze Petrovića, pokretao i financirao medije u Hrvatskoj

Izvori Telegrama kažu da je Josip Petrović financirao portal sklon MOL-u

Istraga Telegrama ukazuje na postojanje poslovne povezanosti mađarske naftne kompanije MOL-a, hrvatske politike i medijskih projekata koji promoviraju interese MOL-a. Ili na splet nevjerojatno podudarnih i bizarnih okolnosti koji spajaju te aktere.

Telegram je razgovarao s tri neovisna izvora (podaci poznati redakciji) koji su potvrdili kako su od Josipa Joze Petrovića osobno čuli da djelomično ili u potpunosti financira poslovanje portala Direktno.hr. “Rekao mi je da je investirao oko dva miljuna kuna u taj projekt”, kaže jedan izvor Telegrama. Po drugoj verziji, iznos je nešto veći, oko 200 tisuća kuna mjesečno.

Novinari portala opsjednuti energetikom?

Dva od tri sugovornika s kojima je Telegram razgovarao s Petrovićem su bili u društvu kad je iznio podatke o financiranju navedenog portala. Ako su ti navodi točni, mađarska natfna kompanija indirektno je financirala pokretanje i poslovanje medija u Hrvatskoj. Tvrtka Joze Petrovića gotovo sve svoje prihode ostvaruje od poslova s MOL-om – u nekim godinama 85% prihoda čine uplate MOL-a. Petrovićeva firma naprosto nije imala dovoljno prihoda iz drugih izvora za financiranje ovake operacije.

Stav iznesen u člancima navedenog portala prema MOL-u indikativan je i sugerira postojanje veze između dva subjekta. Dopuštamo i mogućnost da su novinari tog političkog portala naprosto privatno opsjednuti mađarskom naftnom industrijom i razvojem situacije s naftnim poljima u Kurdistanu (inače, jedan od izvora Telegrama kaže da je Petrović osobno birao ključne članove redakcije, pa možda naprosto dijele sklonosti).

Niz članaka o nužnosti izlaska iz arbitraže

“Odsutnost dogovora RH i MOL-a ima katastrofalne posljedice po BDP”, jedan je od nedavnih naslova o Ini na Direktno.hr, iz travnja 2016., prije izbijanja afere s Jozom Petrovićem i Anom Karamarko.

“INA je toliko važna za RH da se treba braniti konsenzusom sa svih strana”; “Mutni poslovi: Tko profitira u sporu Vlade i MOL-a”, “Dogovor je glavno rješenje u slučaju INA-MOL, politika se mora povući”, neki su od naslova u kojima se apelira na dogovor s MOL-om i povlačenje iz arbitraže, bez obzira na optužbe da su bivšem premijeru Sanaderu dali mito od 10 miljuna eura.

“MOL-ovo srce kuca za Gunju”; “Mol posluje stabilno i društveno odgovorno”, “MOL Grupa čini okoliš zelenijim”;, “Izvrsni rezultati mađarskog MOL-a”, neki su od naslova članaka koji pasionirano promoviraju MOL-ov društveni i poslovni status

Iako se u svim ostalim društvenim i političkim temama portal oslanja na agresivnu retoriku o “nenarodnim neprijateljima” i zaštiti nacionalnih interesa kakvu je inaugirirao HDZ Tomislava Karamarka, Ina je jedina tema u kojoj se konzistentno zagovara konzensus, pomirenje i dogovor s drugom stranom.

‘MOL-ovo srce kuca za Gunju’

Portal koji je, po navodima naših sugovornika, financirao obiteljski prijatelj Tomislava Karamarka i lobist MOL-a, također objavljuje neobične količine PR priopćenja mađarske kompanije, o poslovnom širenju, razvoju i humanitarnim akcijama. Suprotno zakonu, portal nema javno objavljen cjenik za marketinške usluge i formate, stoga je nemoguće provjeriti moguću tržišnu cijenu takvih objava.

“MOL-ovo srce kuca za Gunju”; “Mol posluje stabilno i društveno odgovorno”, “MOL Grupa čini okoliš zelenijim programom Zelenog pojasa”; “Mađarsko-hrvatsko povećanje globalne konkurentnosti”; “MOL širi rafinerijsko poslovanje na industrijske kemikalije”, “Izvrsni rezultati mađarskog MOL-a, pad cijene nafte nije utjecao”, naslovi su članaka koji dosta pasionirano promoviraju MOL-ov društveni i poslovni status.

Neke od PR objava uistinu su bizarno marginalne za objavu na političkom portalu: “MOL odustaje od razvoja naftnog polja Akri-Bidžel u Kurdistanu”, ili “MOL pustio u rad novu tvornicu butadiena”. Da ne bi bilo zabune, portal Direktno.hr nije poznat po poslovnim reportažama.

Obračuni s ljudima nesklonima MOL-u

U ostalim člancima razvaljuju ljude poznate po negativnijim stavovima prema MOL-u, poput bivšeg ministra Ivana Vrdoljaka. “Je li Vrdoljak pucao sam sebi u nogu tražeći arbitražu o INA-i?”; “INA – taj mračni predmet želja Hrvatske narodne stranke”; “MOL: Vrdoljakova pisma pokazuju tko potkopava pregovore oko Ine”. Također se napada Most i Božo Petrov zbog svog stava o Ini: “Ljudi koji su spremni zapaliti Hrvatsku zbog postotak ili dva podrške”, naslov je jednog komentara o Ini i Mostu.

Moramo priznati da nikada prije nismo primjećivali evidentnu fokusiranost tog desnog portala na energetiku općenito i MOL konkretno. Telegram je početkom travnja objavio navode izvora iz Hrvatske demokratske zajednice, koji nam je kazao kako je Petrović osobno investirao u Direktno, portal direktora i osnivača Miljenka Manjkasa, a nakon slabih početnih rezultata, lobirao je da se Manjkasa tijekom kampanje uzme u stranku.

Neobičan lanac slučajnosti?

“Petrović mi je ispričao da je u Manjkasa i Direktno investirao oko milijun-dva kuna. Posjećenost portala baš i nije bila dobra, pa je Manjkasa pokušao promovirati unutar HDZ-a da riješi problem. U tome je uspio, uz opiranje niza cijenjenih HDZ-ovaca. Oni i danas misle da je komunikacija u kampanji bila posve promašena”, kazao je tada izvor iz HDZ-a za Telegram.

U vrijeme objave tog članka, javnost nije znala da postoji poslovna veza između lobista MOL-a Petrovića i Tomislava Karamarka, čelnika HDZ-a.

Naravno, postoji šansa da je riječ o iznimno nesretnom i začudnom spletu okolnosti: glavni medijski savjetnik predsjednika HDZ-a čovjek je koji je na tu poziciju došao s direktorske funkcije jednog portala; isti portal apelira na povlačenje iz arbitraže i objavljuje PR objave MOL-a; glavni hrvatski lobist MOL-a suradnicima i prijateljima kazao je da je on glavni financijer navedenog portala; isti lobist MOL-a koji je plaćao mjesečnu naknadu Ani Karamarko. Ne kažemo da je šansa velika, ali postoji. U teoriji.