Potraga za nestalom argentinskom podmornicom još uvijek traje; evo ključnih činjenica

Argentinska mornarica objavila je da signali ipak ne dolaze s podmornice

FOTO: screenshot

Prije šest dana, prošle srijede, argentinska podmornica ARA San Juan na kojoj su 44 člana posade posljednji je put uspostavila kontakt s argentinskim vlastima. Otada joj se gubi trag.

Masovna potraga za podmornicom pokrenuta je u petak, u njoj sudjeluju brodovi sedam država, ali rezultata zasad nema. Ne zna se što je s podmornicom, ni gdje se nalazi, jesu li članovi posade dobro, a situacija protekom vremena sve više izmiče kontroli, pogotovo obzirom na činjenicu da članovi posade, u najgorem slučaju, imaju kisika za još svega dva dana.

Mornarica je objavila kako je potraga ušla u “kritičnu fazu”, te da je podmornica trebala stići u Mar del Platu u nedjelju ili ponedjeljak u slučaju da je problem bio samo u prekidu komunikacija. Ovo su ključne činjenice o slučaju.

1. Što se dogodilo?

Argentinska vojna podmornica San Juan nestala je prije pet dana kada se zbog kvara vraćala u matičnu luku Mar del Plata. Podmornica je krenula iz grada Ushuaia na jugu zemlje.

Prije nego što je nestala prošle srijede na južnom Atlantiku, argentinska vojna podmornica prijavila je kvar vezan uz baterije i krenula prema bazi. Vlasti su odmah javile kako na podmornici ima dovoljna količina hrane za tjedan dana i pokrenule masovnu potragu za podmornicom.

2. Velika potraga za podmornicom

Argentinske vlasti odmah u petak, nakon što je ustanovljeno da se izgubio kontakt s podmornicom, pokrenule su potragu. Ovog vikenda u potragu je bilo uključeno deset argentinskih ratnih brodova, britanski brod i dva američka zrakoplova.

U potragu se naknadno uključila i NASA. Pomoć su ponudili i Brazil, Čile, Urugvaj i Južnoafrička Republika. Potragu za podmornicom cijelo ovo vrijeme otežavaju jaki vjetar i visoki valovi.

3. Signali ipak ne dolaze s podmornice

Ove subote, argentinsko Ministarstvo obrane objavilo je da vjeruju da ih posada nestale podmornice pokušava kontaktirati. Naime, zabilježeni su zvukovi za koje se vjerovalo da je riječ o sedam neuspjelih satelitskih poziva za koje smatraju da dolaze iz nestale podmornice.

No, argentinska mornarica je u utorak objavila kako ti zvukovi ipak nisu došli s podmornice i kako se radi o zvukovima biološkog podrijetla, od oceana ili morskog života.

4. Zašto je tako teško naći podmornicu?

Podmornice su izgrađene da ih je teško pronaći jer je njihova uloga, nerijetko, sudjelovanje u tajnim operacijama nadzora. Robert Farley, predavač na Sveučilištu u Kentuckyju koji je pisao o tome, rekao je kako je podmornicu teško pronaći ako se nalazi na morskom dnu, jer u tom slučaju ne stvara nikakve zvukove, piše BBC.

5. Kako je onda moguće pronaći podmornicu?

Postoji više načina na kojima kapetan ili podmornica mogu javiti svoju lokaciju ako se nalaze u nevolji. Te metode uključuju slanje signalnih poziva na kontakte u podmorskim bazama ili brodovima, ili otpuštanje uređaja koji pluta na površini, ali ostaje pričvršćen za podmornicu.

6. U najgorem slučaju, posada ima još 2 dana kisika

U “najgorem scenariju” nestala podmornica mogla bi ostati bez kisika za dva dana, rekao je glasnogovornik argentinske mornarice Enrique Balbi u ponedjeljak. U normalnim okolnostima, podmornica ima dovoljno hrane, goriva i kisika za oko 90 dana bez vanjske pomoći na površini.

No, ako je podmornica potopljena i ne može podići cijev kroz koju ulazi kisik, tada imaju kisika za samo sedam dana. Kada su posljednji put kontaktirali s podmornicom, u srijedu, podmornica je bila potopljena. Ako je tako i ostalo, to bi značilo da imaju kisika za još dva dana.