Potvrđeno: Preminuli predsjednik Čada ranjen je u borbi protiv pobunjenika, vlast preuzima njegov sin

Deby (68) došao je na vlast u pobuni 1990. i bio je jedan od najdugovječnijih afričkih lidera

(FILES) In this file photo taken on December 14, 2006 Chadian President Idriss Deby (C) inspects a seized rebel technical in Adre, Chad. After days of fierce fighting, Chad's army and rebels hostile to President Idriss Deby Itno made preparations on opposite sides of the Sudanese border for the next battle. - Chadian President Idriss Déby Itno, who has been in power for 30 years, died on April 20, 2021 from injuries sustained while commanding his army in fighting against rebels in the north over the weekend, a spokesman announced on state television. (Photo by SONIA ROLLEY / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednik Čada Idriss Deby, koji je bio na vlasti više od 30 godina i smatrao se važnim saveznikom Zapada u borbi protiv islamističkih skupina u Africi, ubijen je u borbi s pobunjenicima.

Debyjevog sina Mahamata Kaku je Nacionalno prijelazno vijeće imenovalo privremenim predsjednikom, rekao je glasnogovornik vojske Azem Bermendao Agouna na državnoj televiziji. Deby (68) došao je na vlast u pobuni 1990. i bio je jedan od najdugovječnijih afričkih lidera. Preživio je brojne pokušaje puča i pobune.

Dan ranije dobio šesti mandat

Vijest o njegovoj smrti objavljena je samo dan nakon što je proglašen pobjednikom predsjedničkih izbora koji su mu donijeli šesti mandat. Većina oporbe, koja se dugo žalila na njegovu represivnu vladavinu, bojkotirala je glasanje. Deby, koji se često znao pridružiti vojnicima na bojišnicama, posjetio je u ponedjeljak vojnike na prvoj liniji nakon što su pobunjenici stacionirani na sjevernoj granici s Libijom napredovali stotine kilometara južno prema prijestolnici N’Djameni.

“Maršal Idriss Deby Itno, kao što je to činio svaki put kad su institucije Republike bile ozbiljno ugrožene, preuzeo je kontrolu nad operacijama u herojskoj borbi protiv terorista iz Libije. Ozlijeđen je u borbi i podlegao ozljedama pri povratku u N’Djamenu”, rekao je Bermendao. Raspušteni su vlada i Nacionalna skupština i uveden je nacionalni policijski sat od 18 do pet sati. “Nacionalno prijelazno vijeće uvjerava narod Čada da su poduzete sve mjere za osiguranje mira, sigurnosti i republičkog poretka.”

Na vlasti je trebao biti do 2033.

Deby je 2018. godine progurao novi ustav koji bi mu omogućio da ostane na vlasti do 2033., unatoč tome što je ponovno uveo ograničenja mandata. Prošle godine si je dao titulu maršala, a prije prošlotjednih izbora poručio: “Znam unaprijed da ću pobijediti, kao što sam to činio posljednjih 30 godina”. Deby je također bio suočen s jačanjem nezadovoljstva javnosti zbog upravljanja naftnim bogatstvom Čada i obračuna s protivnicima.

Rezultati predsjedničkih izbora objavljeni su u ponedjeljak, a Deby je sa 79 posto glasova osvojio šesti mandat. Nekoliko vodećih oporbenih ličnosti bojkotiralo je glasanje. Zapadne zemlje smatrale su Debyja saveznikom u borbi protiv islamističkih skupina, uključujući Boko Haram u bazenu jezera Čad i skupina povezanih s Al-Kaidom i Islamskom državom u Sahelu.

Njegova smrt udarac je za bivšu kolonijalnu silu Francusku, koja je vodila svoje protuterorističke operacije u Sahelu iz N’Djamene. Čad je u veljači objavio da će rasporediti 1200 vojnika uz 5100 francuskih vojnika koji su u tom području.