Povijesna odluka kineske vlade: nakon 36 godina tamošnji parovi smjet će imati više od jednog djeteta

Razlog ovakve odluke kineske vlade je sve starije stanovništvo

FOTO: Imaginechina

Sada je i službeno, Kina će od 1. siječnja 2016. omogućiti parovima da imaju dvoje djece, javlja CNN.

Tako će zakon star punih 36 godina godina (uveden je 1979.) po kojem je obiteljima zbog enormno brzog rasta broja stanovnika bilo zabranjeno da imaju više od jednog djeteta, postati stvar prošlosti.

Odluka bitna za 100 milijuna parova

Kineski zakonodavci napokon su završili sa svim pravnim procedurama usvajanja raznih propisa, i otpočetka godine biti će okončana politika po kojoj svaki par može imati samo jedno dijete.

“Država se zalaže da svakom paru bude dozvoljeno da ima dvoje djece,” stoji u novim izmjenama Zakona o stanovništvu i planiranju obitelji. Ideja o promjeni postojećeg zakona krenula je u listopadu kada je vladajuća Komunistička partija takvu incijativu pojasnila željom da “promiče uravnoteženi rast stanovnika.” Kina na ovaj način želi dati odgovor na problem starenja populacije.

Nove izmjene utjecat će na čak 100 milijuna parova, tvrdi sociolog Lu Jiehua sa Sveučilišta u Pekingu. Kina sada ima oko 1,3 milijarde stanovnika.

Reklame s dvoje djece

This picture taken on July 25, 2013 shows two twin sisters outside temporary tents in an earthquake-hit area of Minxian county in Dingxi, northwest China's Gansu province. At least 94 people were killed in the earthquake, China's official news agency reported, citing local authorities, with 1,000 more injured and 51,800 homes collapsed. CHINA OUT AFP PHOTO / AFP / STR
Kineske vlasti odlučile su ukinuti politiku jednog djeteta nakon što je uvedena 1979. AFP

Nove izmjene objavljene su na slikovit način, izmjenom propagande. Dok stare reklame prikazuju roditelje s jendim djetetom, na reklama koje su se nedavno počele prikazivati je dječak koji nevoljko dijeli igračku s mlađom sestrom.

Skupina za ljudska prava Amnesty International ipak je zabrinuta, te je objavila upozoravajuće priopćenje kojim napominje da ovakva promjena “nije dovoljna”.

“Parovi koji imaju dvoje djece i dalje mogu biti prisiljeni na razne oblike kontracepcije, pa čak i na prisilni pobačaj- to je mučenje,” rekao je William Nee, kineski istraživač. “Država se ne bi uopće trebala baviti pitanjem koliko će djece par imati,” dodao je.

Starenje stanovništva

Presudni faktor koji je nagnuo vladajuću Komunističku partiju da promjeni zakon o jednom djetetu je starenj stanovništva. U samo 15 godina Kina je postala država s više od 400 milijuna ljudi starijih od 60 godina. Takvo staro stanovništvo opterećuje zdravstvo i socijalne usluge, dok se s druge strane kinesko gospodarstvo bori da zadrži svoj rast.

Tri desetljeća politike jednog djeteta neće se moži izbrisati preko noći bez obzira na novi zakon. “Povijest će pokazati da je politika jednog djeteta bila jedna od najuočljivijih politika pogrešaka koje Kina je stavila u modernoj povijesti,” tvrdi sveučilišni profesor Wang Feng, koji je cijelo razdoblje politike jednog djeteta nazvao nepotrebnim i neučinkovitim.