Povijesni sporazum završit će rat u Kolumbiji, no tek sada slijedi teži dio

Pobunjenici su navikli živjeti u džungli, čeka ih proces reintegracije

TO GO WITH AFP STORY by Hector Velasco
Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC) guerrillas listen during a "class" on the peace process between the Colombian government and their force, at a camp in the Colombian mountains on February 18, 2016. They still wear green combat fatigues and carry rifles and machetes, but now FARC rebel troops are sitting down in the jungle to receive "classes" on how life will be when they lay down their arms, if their leaders sign a peace deal in March as hoped.  AFP PHOTO / LUIS ACOSTA / AFP PHOTO / LUIS ACOSTA
FOTO: AFP/AFP

Nakon više od pet desetljeća završen je rat u Kolumbiji. Nedavno je zemlja doživjela povijesni dan, gerilci FARC-a i vlada dogovorili su prekid vatre nakon 52 godine sukoba. “Nova povijest počinje za Kolumbiju 29. kolovoza. Utišajmo puške. Rat s FARC-om je završen”, napisao je krajem kolovoza predsjdnik Juan Manuel Santos na Twitteru.

“Od ovog trenutka počinje bilateralan i definitivan prekid vatre”, tvitale su Revolucinarne oružane snage, markisti proizašli iz seljačke pobune 1964. koji su se od tada sukobljavale s vlastima.

No, sada tek počinje teži dio, piše NYT. Krajem rujna, članovi glavne pobunjeničke grupe FARC-a okupili su se još jednom, posljednji puta, prije nego što mirovni sporazum stane na kraj 52-godišnjem ratu. Pobunjenički borci i zapovjednici iz cijele Kolumbije došli su na taj događaj, kao svojevrsnu predigru prije nego što polože oružje i pridruže se kolumbijskom društvu.

Pripadnica FARC-a sluša o mirovnom procesu
Pripadnica FARC-a sluša o mirovnom procesu AFP/AFP

220.000 poginulih

Bio je to težak rat. Najmanje 220.000 ljudi je poginulo, a pet milijuna je raseljeno. Nakon što su pobunjeničke skupine diljem Latinske Amerike bile poražene ili su ušle u politiku, pobunjenici su nastajali postojati u džungli, financirani od strane trgovaca kokainom.

Kako je počinjalo 21. stoljeće, pobunjenici su ostali u 1960.-ima, u skomunističkoj vremenskoj kapsuli gdje su učili o marksizmu pod parolama Che Guevare.

Revolucionarni pobunjenici do sad su živjeli u džungli
Revolucionarni pobunjenici do sad su živjeli u džungli AFP/AFP

Preokret se dogodio ranih 2000ih, kada je vlada pojačala napade protiv pubnjenika. Mnogi od pobunjeničkih vođa su lišeni slobode, što je značajno oslabilo grupu. Nakon četiri godine mirovnih pregovora u Havani, pobunjenici i vlada u kolovozu su objavili kako su sklopili sporazum.

Članovi FARC-a pripremaju hranu
Članovi FARC-a pripremaju hranu AFP/AFP

Reintegracija pobunjenika

Sada kada je rat gotov, pobunjeni borci moraju odlučiti kako će se reintegrirati u kolumbijsko društvo, piše NYT. Neki se planiraju politički aktivirati. Drugi će jednostavno krenuti kući prema gradovima i selima koje nisu posjetili godinama, gdje će tražiti novi početak kao farmeri ili zanatlije.

Veliki napori bit će potrebni kako bi se pobunjenici integrirali u društvo
Veliki napori bit će potrebni kako bi se pobunjenici integrirali u društvo AFP/AFP

Sporazum označava kraj za pobunjenički život u šatorima i nastambama u džungli, što je mnogima nezamislivo. Reintegracija pobunjenika u društvo najhitniji jezadatak za političke lidere. Mnogi stručnjaci upozoravaju da će, ako vlada ne pronađe određene mogućnosti za bivše gerilce, oni lako postati regruti paravojnih skupina trgovaca drogom.

Kolumbijski policajac ispred sjedišta policije
Kolumbijski policajac ispred sjedišta policije AFP/AFP

Nejasno je i koliko će popularno vodstvo pobunjeika biti u kolumbijskoj politici. Dok je grupi zajamčeno najmanje 10 mjesta u Kongresu, počevši od 2018. godine, ipak su omraženi među mnogim Kolumbijcima koji pamte krvave dane rata.

Kolumbijski vojnik
Kolumbijski vojnik AFP/AFP

Život izvan džungle

Skup je pobunjenicima ponudio djelić onoga što će predstavljati život izvan džungle. Ne samo da će pobunjenici nositi civilnu odjeću kada se razoružaju. Također će imati priliku stupiti u brak. Naime, FARC je zabranio brak svojim borcima, rekavši im da su oženjeni samo za revoluciju.

Sada je sve na kolumbijskim građanima. U nedjelju, građani će na referendum glasati o ratificiranju sporazuma. Mnogi utjecajni glasovi protive se ovim mjerama, uključujući i posljedneg predsjednika Alvara Uribea. No, ankete pokazuju da će referendum proći s velikom razlikom.

Članovi FARC-a od sada će imati pravo stupati u brak
Članovi FARC-a od sada će imati pravo stupati u brak AFP/AFP

Ako se to dogodi, piše NYT, Kolumbijci će ući u eru koju su mnogi čekali. Po prvi puta u desesetljećima, obe će Amerike biti bez rata.