Pozadina iznenadnog odlaska Zelenskog u SAD: 'Strašno je frustriran Bidenovim oklijevanjem'

Očekuje se i da će se ukrajinski predsjednik obratiti Kongresu

WASHINGTON, DC - SEPTEMBER 01: Ukrainian President Volodymyr Zelensky (L) meets with U.S. President Joe Biden in the Oval Office at the White House on September 01, 2021 in Washington, DC. This was the two leaders' first face-to-face meeting and the first by a Ukrainian leader in more than four years.   Doug Mills-Pool/Getty Images/AFP (Photo by POOL / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP/Arhivska fotografija

Nakon što je u utorak objavljeno da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski stiže u posjet Washingtonu, utjecajni Politico piše da će u Bijelu kuću doći s jednim od najvećih zahtjeva za pomoć SAD-a otkako je Rusija napala njegovu zemlju. Također pišu da se Zelenski možda neće vratiti kući sa svime što bi htio.

Njegov posjet SAD-u, gdje bi se trebao susresti s predsjednikom Joeom Bidenom i obratiti članovima Kongresa, bio je šok za mnoge visoke američke dužnosnike i zakonodavce. Premda se šuškalo da će se u Washingtonu u srijedu dogoditi nešto veliko, nitko nije bio upućen u detalje dolaska ili planove ukrajinskog predsjednika. Nakon što je potvrđeno da će se dvojica predsjednika sastati u četiri oka, dužnosnici kažu da se očekuju njihovi pregovori oko oružja kao i pokušaj da za nastavak američke podrške pridobiju nadolazeći saziv Kongresa u kojemu će većinu, barem u Zastupničkom domu, imati Republikanci.

Frustracije zbog Bidenova oklijevanja

Iza kulisa, američki i ukrajinski dužnosnici planirali su posjet tjednima, u trenutku kada su se između Washingtona i Kijeva vodile najnapetije rasprave o budućnosti rata. Biden je Zelenskog u Ameriku pozvao 11. prosinca, tijekom telefonskog razgovora, kako bi razgovarali o predstojećim operacijama na bojnom polju, ali i o načinima na koje bi njegova administracija mogla nastaviti podupirati Ukrajinu u njezinoj borbi protiv Rusije, otkrio je novinarima visoki dužnosnik američke administracije.

U tjednima koji su prethodili tom pozivu, američki dužnosnici bili su angažirani u razgovorima sa svojim kolegama u Kijevu i Europi o tome koliku će vojnu potporu SAD nastaviti pružati Ukrajini, kako bi im pomogli u borbama tijekom zime. Iz Kijeva su od Bidenove administracije sasvim direktno tražili naprednije oružje, za koje tvrde da bi im moglo pomoći u pobjedi. No, iz SAD-a su dobili oklijevanje, što je frustriralo ukrajinske dužnosnike u trenutku kada pokušavaju napredovati na bojištu i nastaviti potiskivati ruske snage.

Ukrajinci traže oružje dugog dometa

Očekuje se da će ta tema dominirati i tijekom današnjeg razgovora između Zelenskog i Bidena. Očekuje se i da će se Zelenski obratiti Kongresu te zastupnicima pokušati objasniti zašto je Ukrajini potrebno naprednije oružje.

“Potrebno mu je oružje većeg dometa kako bi mogao spriječiti očekivanu rusku ofenzivu. Potrebna mu je financijska potpora kako bi njegova vlada mogla funkcionirati, a zna da će Kongres donijeti odluke o tim stavkama ovaj tjedan”, rekao je Bill Taylor, bivši američki veleposlanik u Ukrajini.

Dok je Bidenova administracija obećala da će nastaviti podupirati Kijev u naporima da se obrani od ruskih snaga unutar Ukrajine, američki dužnosnici opirali su se opskrbi bilo kakvim resursima koji bi Ukrajincima omogućili lansiranje projektila dugog dometa na ruske položaje unutar Rusije. Upravo za to oružje dugog dometa Ukrajinci kažu da je kritično za povratak izgubljenog teritorija i prisiljavanje Rusije na defenzivu.

Amerikanci nemaju namjeru popustiti

Tijekom sastanka s Bidenom i njegovim timom za nacionalnu sigurnost, očekuje se da će ukrajinsko izaslanstvo ponoviti molbe za slanjem vojnih taktičkih raketnih sustava dugog dometa ili ATACMS, te bespilotne letjelice Grey Eagle i Reaper, prema neimenovanom izvoru koji je upoznat s raspravama.

No, američki dužnosnici nisu spremni popustiti. Bidenova administracija glatko je odbila slanje ATACMS-a, a troškovi isporuke takvog sustava su visoki, kažu dužnosnici. Slanje projektila dugog dometa u Kijev moglo bi dovesti do opasnosti da se Putina isprovocira na korištenje potencijalno još smrtonosnijeg oružja unutar Ukrajine.

Oklijevanje SAD-a zabrinulo je ukrajinske dužnosnike i natjeralo više vojne čelnike unutar zemlje da traže pomoć od drugih, uključujući od zemalja izvan NATO saveza. Sada se Ukrajinci boje da ove zime neće moći napredovati na bojnom polju te da će izgubiti zamah koji su stekli nakon oslobađanja Hersona. “Naša strategija je da nastavimo napadati jer si ne možemo priuštiti da zamrznemo liniju bojišnice. Moramo stalno vršiti pritisak”, rekao je Oleksandr Daniluk, bivši ukrajinski savjetnik za nacionalnu sigurnost, koji i dalje radi za Zelenskog.

Isporuka Patriota iznenadila i Ukrajince

Ukrajinci su od početka rata u nekoliko navrata tražili slanje naprednog oružja, no SAD i drugi saveznici te su zahtjeve sporo ispunjavali. Politico piše da Biden danas planira objaviti da Ukrajini daje više drugog oružja koje su tražili, no smatra se kako im i dalje neće dati oružja dugog dometa.

Bidenova administracija predstavit će novi paket vojne pomoći vrijedan dvije milijarde dolara koji će po prvi put uključivati bateriju protuzračne obrane Patriot i komplete streljiva Joint Direct Attack koji pretvaraju nenavođene bombe borbenih zrakoplova u precizno navođeno streljivo, rekao je neimenovani izvor upoznat s problematikom. U paket je također uključeno 850 milijuna dolara vrijedno topništvo i drugo streljivo iz postojećih američkih zaliha.

Isporuka Patriota je odluka koja je iznenadila čak i ukrajinske dužnosnike. Sustav Patriot dugo je traženo oružje za Kijev, a verzija namijenjena Ukrajini napravljena je za presretanje balističkih projektila. Patriot bi bio veliki dodatak obrani Kijeva od nastavka ruskih napada na kritičnu infrastrukturu glavnog grada.

Ukrajina ne želi izgubiti zamah u Donbasu

No, s druge strane, Ukrajina očajnički želi i agresivnije napredovati u istočnom dijelu zemlje prije nego što izgube zamah. Dužnosnici u Kijevu tvrde da im obećano oružje neće biti dovoljno, a američki dužnosnici se slažu s procjenom da je Ukrajina sada u neizvjesnom trenutku. Situacija na bojnom polju bi ove zime mogla postati još gora jer bi Rusija mogla lansirati nove napade na kritičnu infrastrukturu u Ukrajini – kako vojnu, tako i civilnu.

Dok je SAD povećao svoju potporu Ukrajini kako bi lakše popravljala svoju energetsku mrežu, najveći gradovi u zemlji i dalje se suočavaju s nestancima i redukcijama struje. Rusija se također nastavlja oslanjati na nove isporuke iranskih bespilotnih letjelica, rekao je jedan američki dužnosnik, što će od Ukrajinaca zahtijevati da ih obore što je više moguće kako bi sačuvali svoju energetsku infrastrukturu.

Bidenova administracija će posjet Zelenskog pokušati iskoristiti za naglašavanje svoje općenitije podrške Kijevu, kao i za nastavak svoje podrške tijekom rata, koji vjerojatno ulazi u svoju najmračniju fazu, ističe Politico pozivajući se na visokog dužnosnika u Bijeloj kući. “Ova potpora ne odnosi se samo na ono što smo radili prije, već na ono što ćemo učiniti danas i što ćemo nastaviti činiti koliko god bude potrebno. Znamo da će se u danima pred nama sukob nastaviti. Zima će biti teška i nastavit ćemo iz dana u dan pružati ključnu potporu ukrajinskom narodu”, rekao je u utorak viši dužnosnik novinarima.