Poznati su neki detalji prve Trumpove protuterorističke racije u Jemenu, baš i nije završila sjajno

Američki komandosi napali su dobro čuvani dom višeg suradnika al Kaide

In this image obtained fom the US Navy, the guided missile destroyer USS Nitze launches a strike against three coastal radar sites in  Houthi-controlled territory on Yemen's Red Sea coast, on October 13, 2016.
The US military directly targeted Yemen's Huthi rebels for the first time on Thursday, hitting radar sites controlled by the insurgents after US warships came under missile attacks twice in four days. / AFP PHOTO / US NAVY / HO / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / US NAVY" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Samo pet dana nakon stupanja na dužnost, tijekom večere sa svojim novoizabranim ministrom obrane i zapovjednikom Združenog stožera oružanih snaga, predsjedniku Trumpu predstavljena je jedna od mnogi odluka o kojoj ovise život i smrt. Pitanje je bilo hoće li odobriti raciju komandosa koja riskira živote američkih specijalnih snaga i stranih civila.

Suradnici bivšeg predsjednika Baracka Obame za nacionalnu sigurnost pregledavali su planove za riskantan napad na mali dobro čuvan dom višeg suradnika al Kaide u udaljenom planinskom selu u središnjem Jemenu. No, Obama nije djelovao jer je Pentagon želio pokrenuti napad u noći bez mjesečine, a sljedeća je dolazila tek nakon što je njegov mandat završio, piše New York Times.

S dvojicom svojih najbližih savjetnika Jaredom Kushnerom i Stephenom K. Bannonom na večeri zajedno s ministrom obrane Jimom Mattisom i generalom Josephom F. Dunfordom, Trump je odobrio slanje Navy SEAL Tima 6, nadajući se da će u raciji doći do mobitela i prijenosnih računala koji bi mogli donijeti vrijedne informacije o jednoj od najopasnijih terorističkih skupina. Potpredsjednik Mike Pence i savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael T. Flynn također su bili na toj večeri.

Sve je krenulo krivo

Kako se ispostavilo, gotovo sve što je moglo poći krivo se dogodilo. U srijedu je gospodin Trump odletio u zračnu bazu Dover u Delawareu kako bi bio prisutan vraćanju tijela američkog komandosa koji je ubijen, što je prva vojna smrt pod novim zapovjednikom.

Smrt Williama Owensa došla je nakon niza nezgoda i pogrešnih odluka koje su gurnule elitne komandose u 50-minutnu pucnjavu u kojoj su tri osobe ranjene, a avion od 75 milijuna dolara namjerno uništen. Postoje tvrdnje, nastavlja NYT, koje je Pentagon označio kao najverojatnije točne, da je u misiji ubijeno i nekoliko civila, uključujući i djecu. Prema al Kaidinom ogranku u Jemenu, smrtno je stradala 8-godišnja kći Anvara al Avlakija, lidera al Kaide rođenog u Americi, ubijenog u napadu bespilotne letjelice 2011. godine.

Trump je u nedjelju svoju prvu protuterorističku akciju označio kao uspjeh, tvrdeći da su komandosi došli do “važnih informacija koje će pomoći SAD-u u sprječavanju terorizma protiv njenih građana i ljudi diljem svijeta”. U izjavi Središnjeg zapovjedništva vojske u srijedu navečer u kojoj su priznali da postoji vjerojatnost civilnih žrtava također su kazali kako su došli do informacija koje su pružili neke korisne informacije protuterorističkim analitičarima. Nisu išli u detalje.

Delegiranje vojnih ovlasti

No, žrtve ove misije otvaraju neke sumnje o cijeloj operaciji i tome jesu li postavljena prava pitanja prije njena odobrenja. Tipično je da savjetnici predsjednika prikažu rizike, no dužnosnici Pentagona nisu vodili takve razgovore s Trumpom. Viši dužnosnik administracije kazao je u srijedu da da je ministarstvo obrane pružilo pravni osvrt na operaciju koju je Trump odobrio i da se odvjetnik Pentagona na to potpisao.

Novi Trumpov sigurnosni tim, vođen gospodinom Flynnom, bivšim šefom Obrambene obavještajne agencije (DIA) i umirovljenim generalom s iskustvom u protuterorističkim racijama, rekao je da želi ubrzati donošenje odluka kada su u pitanju takvi napadi, delegiranjem ovlasti za niže dužnosnike kako bi vojska mogla brže reagirati. Doista, Pentagon je izrađivao takve planove kako bi ubrzao aktivnosti protiv al Kaide u Jemenu.

No, tako se otvara prostor za grešku. U ovom slučaju, napad nekoliko desetaka komandosa, među kojima su bili i elitni vojnici iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, bio je nesretan od samog početka. Al Kaidini borcima je nekako dojavljeno napredovanje prema selu – možda je to bilo zbog zujanja američkih bespilotnih letjelica. Bilo je glasnije nego inače.

Znali su da je misija ugrožena

Komandosi su presreli komunikacije pa su znali da je misija ugrožena, no nastavili su se kretati prema meti. “Na neki način su znali da im se ne piše dobro od početka”, rekao je jedan bivši dužnosnik SEAL-ovog Tima 6 za NYT. Amerikanci i komandosi iz UAE-a ubrzo su se našli u oružanom sukobu s borcima al Kaide koji su zauzeli položaje u drugim kućama, ambulanti, školi i džamiji, često koristeći žene i djecu kao pokriće, kazali su američki vojni dužnosnici u intervuima ovog tjedna.

Komandosi su ostali zatečeni kada su neke od žena zgrabile oružje i počele pucati i tako povećali vojnu moć militanata iznad one koje se očekivala. Amerikaci su pozvali zračne udare iz helikoptera i borbenih aviona koji su pomogli ubiti neke od 14 boraca al Kaide, no ne prije nego što je zrakoplov MV-22 Osprey doživio “tvrdo slijetanje”.

Američka budućnost u Jemenu

U raciji je uništen veći dio sela Jakla, a dužnosnici Jemena ostali su prilično nezadovoljni. Tamošnji ministar vanjskih poslova Abdul Malik al Mekhlafi osudio je napad u ponedjeljka na Twitteru nazvavši to “izvansudskim ubojstvima”.

Cijela je ova misija pokazala neke nedostatke tajnih vojnih operacija u Jemenu. Sjedinjene Države bile su prisiljene na povlačenje posljednjih 125 specijalnih savjetnika iz zemlje u ožujku 2015. nakon što su Huti pobunjenici svrgnuli vladu predsjednka Abdu Rabu Mansour Hadija, američkog pouzdanog protuterorističkog partnera.

Gubitak Jemena kao američke baze za protuteroristički trening, savjetovanje i obavještajne aktivnosti bio je značajan udarac u borbi protiv al Kaide u zemlji. Pentagon je pokušao započeti obnovu svojih protuterorističkih operacija u Jemenu.