Predsjednica je upravo dosta žestoko kritizirala ekonomsku politiku Vlade

Kazala je kako ne provodimo reforme i kako je pitanje tko ne donosi odluke

FOTO: N1 screenshot

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović iz Opatije je, gdje boravi na savjetovanju društva Hrvatskih ekonomista, žestoko kritizirala ekonomsku politiku zemlje.

Predsjednica je kazala kako ne potičemo izvoz, nismo privlačni za ulaganja, ne ulažemo u razvoj i istraživanje, mirovine su niske, mladi odlaze, a demografski pokazatelji su porazni, javlja HRT-ov novinar Mladen Sirovica na Twitteru.

“Predugo stojimo, a drugi nas prestižu, ili nam sve više odmiču”, rekla je predsjednica, javlja N1.

Loši rezultati u usporedbi s konkurencijom

“Mogu se složiti da vidim ljudski potencijal kao najveći problem Hrvatske. No pitanje koje se nameće je možemo li biti zadovoljni rezultatima savjetovanja? Možemo li ih povezati s politikama i reformama? Razmjenjujemo mišljenja i stajališta, ali moramo se upitati o njihovoj učinkovitosti”, rekla je Grabar Kitarović.

“Želimo li imati objektivan pristup moramo se postaviti u kontekst okruženja. Naši rezultati dobivaju pravu vrijednost kad se uspoređujemo s pravom konkurencijom. Slijedom takvog pristupa možemo zaključiti kako slika nije blistava niti nam daje razloga za zadovljstvo nego naprotiv, za nemir i tjeskobu. Za osjećaj potrebe za žurnim djelovanjem”, rekla je predsjednica.

Apstraktne strukturne reforme

“Hrvatska ima jednu od najlošijih stopa omjera izvoza u odnosu na BDP u srednjoj Europi. Gledamo li izvoz roba, bez usluga – taj je omjer još gori. Dok smo bili nekada razvijeniji pa izjednačeni danas smo 85 posto razvijenosti srednje i istočne Europe. Stopa porasta produktivnosti zaposlenosti i BDP-a od 2013. do 2016. u Hrvatskoj među najnižima su u EU. Imamo jedu od najnižih stopa aktivnosti radne snage. Udio ljudi s rizikom od siromaštva među najvišima je u EU”, kazala je.

“Strukturne reforme postale su toliko apstraktne, da ih se u javnom prostoru ne doživljava. Postoje liste preporuka, ali malo ih se realizira. Time dolazimo do pitanja tko i gdje donosi, odnosno ne donosi odluke. S ove pozicije mogu zaključiti kako je možda najveći problem pred nama”, rekla je predsjednica.

Najniža socijalna davanja za mlade

Kritizirala je poziciju u kojoj su mladi. “Kakvu perspektivu imaju mladi kad s najvišom prosječnom dobi u EU napuštaju roditeljski dom. Hrvatska ima skoro najniža socijalna davanja za mlade u EU. Još više zabrinjava što u tim davanjima nema davanja za obrazovanje već se zadržavamo na davanjima za nezaposlenost i invalidnost. Među najslabijima smo u testovima iz matematike u EU. Dok drugi napreduju mi stojimo na začelju. Ostajemo nekonkurantni u području ljudskih resursa”, kazala je.

Kritizirala i zbog pada na Doing Business listi

Predsjednica je u svom govoru spomenula i ovogodišnju Doing Business listu na kojoj je Hrvatska u odnosu na prošlu godinu pala za 8 mjesta. ” Ispred nas su mnoge države koje nismo smatrali konkurencijom. Danas oni tako mogu gledati na nas. Znakovito je da nismo nazadovali u broju bodova. No druge su države u pravilu napravile puno jače reforme i veće pomake na listi”, rekla je Grabar Kitarović.

Zaključila je kako ipak nije sve crno…

Nakon poduže kritike, predsjednica je rekla kako ipak nije sve crno i negativno kako zvuči. “U Hrvatskoj imamo odličnih primjera izvrsnosti, tvrtki koje zapošljavaju i bore se na globalnoj razini. Volimo ih nazivati svojim perjanicama. No moramo biti svjesni kako od toga nemamo ništa sve dok su nam one perjanice bez pratitelja, dok nemaju one koji ih slijede, sve dok nam one predstavljaju iznimku, a ne načelo”, rekla je predsjednica.

… i da veseli reforma javne uprave

Rekla je kako smo u kriznim situacijma znali pokazati koliko smo posebni. “Veseli najava koju smo čuli od Vlade o reformi javne uprave koja će biti usmjerena prema učinkovitosti i mjerljivosti učinaka kako sustava, tako i pojedinca. vjerujem da će se uz dobar menadžment pokazati kakve kvalitete imamo u sustavu kad se on usmjeri”, kazala je predsjednica i rekla kako ono o čemu je danas govorila nije ni pesimizam ni optimizam, nego realnost.