Predsjednica je sinoć gostovala kod Mislava Bage, izdvojili smo najzanimljivije trenutke intervjua

Gospodin Bago intervju je vodio u svom, dosta oštrom stilu

Predsjednica Grabar Kitarović upravo je dala veliki intervju Mislavu Bagi. U uvodu je kazala kako je u dvije godine svog mandata “osigurala stabilnost, kontinuitet države i državne politike”.

Gospodin Bago bio je prilično oštar od početka. Uslijedilo je pitanje: “Kako je to biti Predsjednicom Republike, puno toga obećati u izbornoj kampanji, a onda na kraju malo toga ispuniti jer za to nema ustavnih ovlasti?”. Predsjednica je odgovorila kako se ne bi složila da je malo toga ispunila.

“Pa imate malo ustavnih ovlasti”, replicirao je, a ona je odgovorila kako su joj ustavne ovlasti sasvim dovoljne, kako u području vanjske politike, nacionalne sigurnosti i stabilnosti institucija.

Smatra kako nije došlo do porasta netolerancije

Na pitanje koje je to predizborno obećanje ispunila, predsjednica je odgovorila: “prije svega koncept zajedništva. Dakle zajedništvo je počelo dominirati u javnom diskursu, za razliku od onih podjela…”

Gospodin Bago kazao je kako se s tom njezinom tvrdnjom baš i ne slaže. “Ja bih čvrsto stala na tome. Nema više onih uvreda, onih ponižavanja, nema podjela. Počeli smo se konačno fokusirati na egzistencijalna pitanja, a ne na ideološka. To je bio jedan od mojih temeljnih ciljeva”.

A porast netolerancije, gospođo Predsjednice?

“Ne bih rekla da je došlo do porasta netolerancije, upravo suprotno. Mislim da još puno posla predstoji pred nama, da moramo raditi na tome, toleranciji prema svim građanima u društvu, prema svim političkim opcijama. Međutim, politički diskurs je puno drugačiji, postoji veće poštovanje prema institucijama i da, još uvijek nažalost ima govora mržnje u našem društvu. Još uvijek ima jako ružnih naziva”.

O nereagiranju na nasilje

Na pitanje Mislava Bage zašto nije odmah reagirala na suzavac bačen na gay partyju, odgovorila je kako to nije istina. “Reagirala sam”, rekla je. Gospodin Bago replicirao joj je da je njezina reakcija stigla zadnja, drugi dan i nakon istupa svih vodećih političara.

“Reagiram uvijek kad je u pitanju nasilje i dopustite mi da reagiram sukladno informacijama koje imam. Naravno, treba osuditi svako nasilje. Gospodine Bago, svaki dan se događa nasilje u obiteljima u Hrvatskoj, događa se nasilje u školama, događa se bullying, događa se nasilje na ulici. Dakle, bilo kakav govor mržnje, bilo kakva netolerancija, govor mržnje koji osjećam prema institucijama i sebi samoj, isto tako očekujem od odgovarajućih institucija u Hrvatskoj da reagiraju pa i od cijelog društva. Da se konačno uljudimo i da počnemo jedni prema drugima nastupati s tolerancijom i poštovanjem”.

‘Ploča nije imala veze s ubijenima u Jasenovcu’

Za ploču u Jasenovcu kazala je kako je to bio vandalizam, iako “nije imala veze s poginulima u Jasenovcu”. Podsjetila je na poginule branitelje HOS-a u Domovinskom ratu i tako dalje. Gospodin Bago joj je replicirao: “Ističete zajedništvo, a kad govorite o netoleranciji u tom smislu, tu se ne bih složio s Vama. Na primjer, Jasenovac. Tamo je stavljena sporna ploča na kojoj piše Za dom spremni. Vi ste rekli da se ne može samo tako ukloniti ta ploča, ukoliko zakon to ne zabranjuje”.

“Nije točno gospodine Bago. Ako smo pravna država, onda poštujemo svoje zakone. Ukoliko je statutom HOS-a to bilo regulirano, a prije toga nisu reagirali moji prethodnici, niti prethodne Vlade, zašto to sad odjednom postaje problem?”, odgovorila mu je predsjednica.

O osuđivanju ustaških zločina

“Očekujem od Vas da javno kažete kad su ugrožene sve manjinske skupine, da dignete glas i da stanete u njihovu obranu”, nastavio je Bago. Gospođa Grabar Kitarović odgovorila je kako se uvijek o tome oglašavala. “Mislim da sam vrlo jasno, jasnije nego bilo tko u ovoj državi osudila sve totalitarne ideologije, i fašizam, i nacizam, i ustaštvo, i jasno se odredila prema Jasenovcu ali isto tako, gospodine Bago, neću dopustiti dvije stvari.

Prvo, da se okreće pila naopako i da se izjednačava Drugi svjetski rat s Domovinskim ratom i da se radi umjetna podjela u društvu, između onih koji su na strani antifašizma i onih koji su na strani Domovinskog rata. To apsolutno ne isključuje jedno drugo. Pijetet prema žrtvama mora postojati. Neću dopustiti da se Hrvatskoj nameće nekakav uteg ustaštva, jer to je upravo ono što pokušavaju u našim susjednim zemljama, kako bi diskreditirali Hrvatsku”, nastavila je.

“I onda prošle godine dođe američki izaslanik za Holokaust i osudi istupe po Hrvatskoj. I onda u sat vremena Vi, bivši Predsjednik Vlade, bivši potpredsjednik Vlade, bivši predsjednik Sabora, zapravo svi osudite taj govor mržnje”, konstatirao je gospodin Bago. Predsjednica je odgovorila kako je ona to “i ranije osuđivala”.

O polemičnom putovanju u Ameriku

Kad je riječ o putovanju u Ameriku, predsjednica i dalje stoji kod svojih argumenata. Ponovila je kako je otišla kako bi “pozicionirala Hrvatsku kao značajan faktor”.

“Nekoliko puta bili ste u SAD-u, niste imali ni jedan susret na visokoj razini”, konstatirao je voditelj. “Vi gledate na formu, a ne na sadržaj. Ja sam vrlo zadovoljna postignutim. Nije važno jesam li primljena u Bijelu kuću ili ne”, odgovorila mu je. Pritom je oplela veleposlanike “koji ne provode državnu politiku nego rade protiv nje”. Na to joj je gospodin Bago replicirao kako nije državnički govoriti tako o veleposlanicima koje, s druge strane, ostavlja na njihovim funkcijama. Nekoliko puta ju je upitao zašto ih, ako je tako, nije smijenila.

‘Moji stavovi ne moraju se svidjeti svima’

“Imamo osjećaj da vam nedostaje Zoran Milanović, u njegovo doba imali ste prostora za djelovanje, a sad je u javnosti fokus preuzeo Andrej Plenković. On je trenutačno broj jedan, preuzeo je sav političko medijski prostor”, kazao je Bago u nastavku intervjua. Predsjednica se s tom tezom nije složila. Kako da se njezin glas čuje te da ima stav koji se, navodi, ne mora svima svidjeti.

Na pitanje je li za hrvatsku znanost važniji ministar Barišić ili znanstvenik Đikić, predsjednica nije izravno odgovorila. Kazala je kako bi ona “pozvala gospodina Đikića da se vrati, ako bi to imalo kakvog odjeka”.