Predsjednica pomilovala i čovjeka koji je oprostio milijunski kredit njezinom najvećem donatoru

Sve je više zanimljivih detalja o prvim odlukama Komisije za pomilovanja

16.01.2016., Vukovar - Posljednjeg dana radnog posjeta  Vukovarsko-srijemskoj zupaniji predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarovic obisla je Javnu ustanovu 'Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar'. 
Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Sve je više zanimljivih detalja o prvim pomilovanjima Komisije za pomilovanja što ju je imenovala predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Osim, posrnulog tajkuna Leona Sulića, čije je pomilovanje, iako je dano zbog zdravstvenih razloga dobilo negativne konotacije u javnosti, među pomilovanima su se našli i Danko Seiter, bivši član Uprave Karlovačke banke osuđen zbog opraštanja kredita poduzetniku Nikoli Hanželu, najvećem donatoru predsjedničke kampanje Kolinde Grabar Kitarović, te Vanja Goldberger, bivši savjetnik iz ureda Vladimira Šeksa iz vremena dok je ovaj bio predsjednik Sabora. Sada je Šeks savjetnik u Uredu predsjednice.

I Seiteru i Goldbergeru je, kako stoji u odluci o pomilovanjima, neizdržani dio kazne zatvora zamijenjen uvjetnom osudom.

Donacija u kampanji

U Seiterovom slučaju radi se o godini dana zatvora što mu je ostala za odslužiti zbog zlouporabe u gospodarskom poslovanju. To mu je zamijenjeno uvjetnom osudom s rokom kušnje od dvije godine.

Seiter je bio među bivšim čelnicima Karlovačke banke koji su 2009. godine nepravomoćno proglašeni krivima jer su oprostili kredit karlovačkom poduzetniku Nikoli Hanželu. Kako je utvrđeno tijekom procesa, u tome je sudjelovao i Ivan Butković, tadašnji direktor tvrtke Kabah, koja je bila u vlasništvu banke. Kabah je najprije preuzeo, a zatim i otpisao dug Hanželovom obrtu. Iako sam Hanžel nije proglašen krivim za poticanje direktora banke na zlouporabu funkcija, sud mu je naložio da vrati milijun kuna, jer se radilo o protupravno stečenom novcu.

Predsjednica s Nikolom Hanželom
Predsjednica s Nikolom Hanželom PIXSELL/PIXSELL

Koliko joj je Hanžel bio važan kao donator u kampanji, predsjednica je pokazala posjetivši, nakon pobjede na izborima, njegovu tvrtku Lana – karlovačka tiskara d. d.. Ta tvrtka uplatila joj je 197.000 kuna donacija.

Sada je pak uslijedilo pomilovanje čovjeka iz Karlovačke banke koji je očito bio u dobrim odnosima s Hanželom. Seiter je bio i član Nadzornog odbora Lane – karlovačke tiskare, a danas je odvjetnik u Karlovcu.

Izvještavao sa sjednica Sabora

Vanja Goldberger, prema dostupnim podacima radio je nekoliko godina u Saboru. Kada se doznalo da je osuđen dobio je otkaz. Najprije je bio u uredu predsjednika Sabora. Tu funkciju tada je obnašao Vladimir Šeks. Kasnije je pak premješten u Ured za odnose s javnošću. Njegovo ime nalazi se na brojnim izvještajima sa saborskih sjednica.

vanja
Vanja Goldberger objavljivao je i na Hrvatskom povijesnom portalu

 

No, 2012. godine Goldberger je osuđen zbog zlouporabe droge i posjedovanja oružja. Doznajemo da je policija u njegovom domu pronašla oko pola kilograma marihaune, manju količinu kokaina, te gotovo dva kilograma “speeda”. Indijsku konoplju sadio je i u svom dvorištu. Kada su istražitelji pregledali njegov dom pronašli su i pušku marke “Crvena zastava”.

Postupak protiv Goldbergera prošao je u medijskoj tišini jer se nagodio s tužiteljstvom – na tri i pol godine zatvora. Dio kazne je izdržao, što se vidi po statusima na njegovom Facebook profilu gdje neizravno najavljuje odlazak na odsluženje sankcije, kao i povratak kući u siječnju ove godine.

Negativno mišljenje ministarstva

Komisija za pomilovanja mu je preostalih dvije i pol godine zatvora pretvorila u uvjetnu osudu. Prema toj odluci u idućih tri godine, koliko mu traje rok kušnje, ne smije počiniti novo kazneno djelo.

26.04.2011., Zagreb - Na Zupanijskom sudu objavljena je presuda bivsem direktoru Croatia busa Leonu Sulicu. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
Leon Sulić pomilovan je zbog lošeg zdravstvenog stanja PIXSELL/PIXSELL

Razlozi ovih pomilovanja nisu objašnjeni. Telegram doznaje da je Ministarstvo pravosuđa i na pomilovanje što ga je tražio Goldberger dalo negativno mišljenje, kao i u Sulićevom slučaju.

Prema ranijoj praksi Komisija za pomilovanje u mandatima predsjednika Josipovića, Mesića i Tuđmana, pomilovanje osoba osuđenih za zlouporabu droge uglavnom su dobijana. U razgovoru s članovima ranijih komisija doznajemo kako se nije odbijalo automatizmom već se svaki slučaj sagledavao u cijelosti. Vodilo se posebno računa ima li u obitelji osuđenika koji traži pomilovanje teško bolesnih osoba ili je pak on sam u teškom zdravstvenom stanju.