Predsjednica se grli s četničkim vojvodom i staje na stranu Mađara, što naš vanjskopolitički položaj čini shizofrenim

Europska komisija hvali politiku hrvatske Vlade prema izbjeglicama

08.10.2015., Balatonfured, Madjarska - Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarovic sudjelovala u drugom dijelu sastanka sefova drzava V4 Summit. 
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

“Europska komisija stoji uz Hrvatsku. Hrvatska je iskazala puno poštovanje europske politike kada je riječ o izbjegličkoj krizi”, izjavio je ovih dana u Zagrebu Dimitris Avramopulos, europski povjerenik za izbjeglice.

Bruxelles, dakle, postupke hrvatske Vlade tijekom migrantske krize vrednuje najvišim ocjenama (kao, uostalom, i dvije trećine hrvatskih građana, što je pokazalo jedno nedavno istraživanje.)

Srušena Karamarkova argumentacija

Istodobno dok je Avramopulos hvalio Milanovića, Europska komisija poslala je upozoravajuće pismo mađarskoj vladi zbog njena odnosa prema izbjeglicama. Sasvim je, dakle, jasno kako Zagreb, u očima većeg dijela međunarodne zajednice, provodi ispravnu politiku prema izbjeglicama, dok se postupci Budimpešte smatraju neprihvatljivima.

Već na toj nespornoj činjenici ruši se argumentacija Tomislava Karamarka, koji je u intervjuu za Glas Istre i Novi list ustvrdio da nas je ova Vlada dovela u međunarodnu izolaciju. Međutim, zemlja koja se ističe kao primjer dobrog postupanja u najozbiljnijoj kriznoj situaciji što se dogodila Uniji unatrag dugo godina, sigurno ne može biti u međunarodnoj izolaciji.

Gospodin Karamarko, kao šef opozicije, ima, naravno, puno pravo da napada Vladu svim mogućim pa i posve izmišljenim argumentima.
Problem je međutim kada predsjednica Republike usvoji te izmišljene argumente i zatim na temelju takvih argumenata provodi vanjsku politiku naše zemlje. Hrvatska demokratska zajednica već tjednima optužuje Vladu zato što nas je posvadila sa Srbijom i Mađarskom.

Vanjska politika HDZ-a

I što predsjednica radi? Prvo se u New Yorku grli sa srpskim predsjednikom, notornim velikosrpskim nacionalistom, da bi zatim otputovala u Budimpeštu ne bi li s mađarskim premijerom pokušala popraviti odnose između Hrvatske i Mađarske.

Predsjednica, očigledno, provodi vanjsku politiku vodstva Hrvatske demokratske zajednice, i to u situaciji kada Europska unija podržava politiku hrvatske Vlade, a osuđuje politiku mađarske vlade. Predsjednica, zapravo, za račun svoje stranke, potkopava politiku Vlade vlastite zemlje, I to onu politiku koja je dobila nedvojbenu međunarodnu afirmaciju. Takvo ponašanje predsjednice Republike čini hrvatski vanjskopolitički položaj pomalo shizofrenim.

Banalna činjenica

Nadalje, takvi postupci gospođe Grabar-Kitarović ne koriste ni samom HDZ-u. Kakav je to HDZ, pobogu, čiji predsjednik stranke žali zbog loših odnosa sa Srbijom, zemljom gdje su na vlasti neposredni nasljednici Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja (Vučić, Nikolić i Dačić), čija se predsjednica Republike grli s četničkim vojvodom (što Nikolić uistinu jest) i koja u konfliktu Hrvatske i Mađarske staje na mađarsku stranu?

Katastrofalni potezi Tomislava Karamarka i Kolinde Grabar-Kitarović tijekom izbjegličke krize jedan su od uzroka izjednačenosti SDP-a i HDZ-a u recentnim anketama. Gotovo je nevjerojatno kako njih dvoje nisu kadri uočiti tu banalnu činjenicu.


Redakcijski komentar uredništva Telegrama