Predsjednica je gostovala kod Dujmovića koji je opet bio senzacija. Izvukli smo najvažnije dijelove

O polemičnom putu u Ameriku voditelj nije postavio ni jedno potpitanje

Predsjednica je večeras gostovala u emisiji Iza zavjese Tihomira Dujmovića, i to je bio njezin prvi istup nakon povratka iz Amerike. Taj posjet je, ponovila je, bio služben. “Shvatila sam koliko je razdoblje tranzicije između dva predsjednika važno. Željela sam iskoristiti svoja poznanstva kako bih pozicionirala Hrvatsku kao lidera”, rekla je.

“Objavili smo unaprijed da odlazim u SAD. Kad sam privatno odlazila na bilo koje putovanje, uvijek sam sama plaćala, no ovo je bilo službeno”, kazala je. Njezin ured nije objavio točan itinerer jer se, “kad idete na ovakav put, uvijek nađe netko tko želi osujetiti vaše planove”. U ovom dijelu odgovora prvi put je spomenula “one koji ne vole Hrvatsku”.

Pritom je oplahnula veleposlanika Joška Para koji je u to važno vrijeme, kako je opisala, bio na godišnjem. “Čula sam da je bio sa suprugom u Bruxellesu”.

Sastanci s utjecajnim poznanicima

Sastala se, nastavila je objašnjavati, sa svojim poznanicima koji su vrlo utjecajni te “suradnicima Trumpove administracije”. Zanimale su je odrednice Trumpove vanjske politike i bavila se, kaže, time kako se Hrvatska u njihovim incijativama može pozicionirati. “Mi, s obzirom na to da kod nas nema rata, nećemo biti prioritet. Amerika će se koncentrirati na područja kao što je, na primjer, Sirija”. Zato se, objasnila je, moramo pozicionirati. Ovime je, nakon nekoliko minuta, završen razgovor o polemičnom putovanju u Ameriku o kojem voditelj nije postavio ni jedno potpitanje.

Gospodin Dujmović zatim je konstatirao: “Mediji su znali prešućivati putovanja Stipe Mesića, ili Ive Josipovića koji se u tajnosti, recimo, sastajao s Britnacima, a vas evo napadaju”.

“Neću kritizirati bivše predsjednike, bez obzira na to što oni o meni ovih dana ne govore dobro. Slušam da sam trebala letjeti državnim avionom, ili da sam se trebala naći s Trumpom u vrijeme dok je Obama još uvijek službeno predsjednik”, rekla je gospođa Grabar Kitarović i pritom kritizirala samoprozvane, kako ih je nazvala, teoretičare i analitičare.

“Sve ovo što se događalo ja sam, iskreno, počela doživljavati kao mobing. Dakle sve nekakva afera za aferom koje nemaju smisla. Dijelu medija i analitičara očito smeta nacionalna suverenistička politika koju vodim”, zaključila je.

O diplomatima koji ne promiču hrvatske interese

Predsjednica je, kao svoj najveći dosadašnji uspjeh, istaknula stvaranje ozračja stabilnosti u Hrvatskoj. “Po prvi put vidim da svi politički čimbenici osjećaju potrebu za zajedništvom”, dodala je. No odupire se, objasnila je “pojmu regije s velikim R”, jer Hrvatska pripada u nekoliko regija. Smeta joj i kad netko Hrvatsku nazove malom zemljom jer “nije mala zemlja ni geografski, a kamoli po potencijalima”.

U ne sasvim jasnom dijelu intervjua govorila je kako smo “na Dan zahvalnosti iz Beograda dobili upit da spustimo zastave na pola koplja. Diplomati su nas pitali što da radimo. Kako kao hrvatski diplomat možete postaviti takvo pitanje?”, konstatirala je, no gospodin Dujmović nije je zamolio da precizira o kojim se diplomatima riječ.

U nastavku ju je pitao za koje to veleposlanike smatra da ne promiču hrvatske interese, no na to pitanje nije htjela odgovoriti.

Novo pitanje gospodina Dujmovića

“Imam dojam da ste medijski bili ignorirani oko uspravnice Jadran-Baltik, kako je reagirala diplomacija?”, postavio je sljedeće pitanje gospodin Dujmović.
“Bivši premijer Orešković i ministar Kovač jako su dobro reagirali, zbog njih su veleposlanici prvi put dobili konkretne upute. Mislim da će se te vrijednosti održati i u doba nove Vlade”.

Što neko vrijeme, smatra, nije bio slučaj. “Imidž koji je Hrvatska stekla djelovanjem nekih političara u Hrvatskoj, a potpomognuto Srbijom, to su nažalost podržavali i neki naši veleposlanici”.

“Do kada ćemo tolerirati uvrede srpske vlade zbog, po meni nepostojećeg, fašizma?”, bilo je sljedeće pitanje Tihomira Dujmovića. “U Hrvatskoj ne postoji ustaštvo ni fašizam, osim izdvojenih incidenata. Nemamo niti jednu stranku koja zastupa fašističku politiku, a u srpskom parlamentu imamo 21 zastupnika s takvim stavovima. Srbija bi trebala prvo pogledati sebe”, odgovorila je predsjednica i naglasila kako je o tome “razgovarala i sa svojim sugovornicima u Americi”.

Odnosi sa Srbijom i radikalizacija u Bosni

Govorila je i o incidentu na pravoslavni Božić. “Pričalo se kako sam otišla u Ameriku da bih izbjegla domjenak SNV-a, ali tamo ne bih otišla ni da sam bila u Hrvatskoj. Taj se domjenak zadnjih godina pretvorio u politički miting”. Bila bi voljna, kaže, s vjernicima otići na liturgiju, iako Božić doživljava kao obiteljski blagdan.

Kaže da se i sama uvjerila u radikalizaciju koja se događa u Bosni. “Toga je svjesna i islamska zajednica”, konstatirala je. BIH bi se trebala, smatra, ugledati na Hrvatsku koja nije dopustila nikakvu radikalizaciju. I o tome je, kaže, razgovala sa svojim – sugovornicima u SAD-u – preduhitrio ju je gospodin Dujmović.

O Titu, Tuđmanu i svojoj posvećenosti mladima

“Na samom početku mandata uklonili ste Titotovu bistu, što je velik dio javnosti pozdravio. Ne bi li se, generalno, trebali konačno službeno odmaknuti od komunističkog totalitarizma, prvenstveno, recimo promjenom imena Trga maršala Tita?”, postavio je gospodin Dujmović sljedeće pitanje, navodeći pritom kako je posebno problematično “što do Trga vodi ulica Andrije Hebranga, a njega je Tito ubio”.

Odgovorila mu je kako je svojom gestom dala do znanja kakav je njezin stav o Titu. Što se tiče nazivlja ulica i trgova, smatra da ih treba prepustiti lokalnoj vlasti, iako pozdravlja inicijativu premijera Plenkovića o osnivanju povjerenstva.

Pozvala je na “zajedništvo u maniri Franje Tuđmana“, kazala kako se moramo “odmaknuti od ustaške guje koju nam nameće Srbija”. I moramo, smatra, početi razmišljati o mladima na koje je ona “usmjerena od početka mandata”.