Nekad je nužno odabrati stranu

Predstavnicima studenata na Hrvatskim studijima danas je zabranjeno da održe govore brucošima

O današnjem incidentu pričali smo s jednim članom studentskog zbora

18.05.2017., Mostar, BiH - U Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosaca odrzan je 16. po redu Vecernjakov pecat pod motom "Europsko proljece". Damir Boras.
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Na uvodnom predavanju za brucoše Hrvatskih studija, predstavnici studentskog zbora nisu, kako je to do sada bilo uobičajeno, održali govor u kojem bi se predstavili studentima. Novi saziv studentskog zbora Hrvatskih studija izabran je u petom mjesecu, nakon studentskih prosvjeda i blokade nastave. Osam od jedanaest mjesta na izborima su osvojili studenti proizašli iz inicijative Studenti govore, koja je upozoravala na potencijalne nepravilnosti u upravljanju Hrvatskim studijima.

Kako je za Telegram ispričao član novog saziva studentskog zbora HS-a Duje Kovačević, oni su prvo dobili mail voditeljice studentske službe u kojemu im je rečeno da, iako još formalno nemaju predsjednika, odaberu jednog svog člana koji će se na uvodnom predavanju obratiti studentima. Rekla im je da pripreme govor u trajanju od pet minuta. Međutim, par dana nakon toga, voditeljica studentske službe nazvala je jednog njihovog člana i rekla mu da je uprava zabranila govor predstavnika studentskog zbora.

Ne mogu govoriti jer se nisu konstituirali

“Govor je zabranjen s obrazloženjem da studentski zbor još nije održao konstituirajuću sjednicu, izabrao predsjednika i tako službeno počeo s radom. Međutim, tu prvu sjednicu saziva pročelnik Hrvatskih studija i mi smo ga tražili da je sazove, a on ju još nije sazvao. Tako da mi ni ne možemo imati predsjednika dok on tu sjednicu ne sazove”, rekao nam je Kovačević.

Pročelnik Hrvatskih studija je Mario Grčević, koji je imenovan odlukom rektora Sveučilišta Damira Borasa u petom mjesecu prošle godine, iako je Znanstveno-nastavno vijeće Hrvatskih studija dalo negativno mišljenje na odluku o njegovom imenovanju. Također, anketa koju su među sobom proveli studenti pokazala je da se 70 posto studenata ne slaže s planovima iz njegovog programa. Pokušali smo dobiti komentar gospodina Grčevića, ali nam se, do objave ovog teksta, još nije javio.

Kovačević je kasnije prekinuo govor

Na uvodnom predavanju za brucoše danas se dogodio i manji incident. Kako nam je ispričao, Duje Kovačević je zajedno s još jednim kolegom iz novog studentskog zbora došao na predavanje i pitao prodekana za znanost zašto studentski predstavnici ne mogu govoriti. Rečeno mu je da postoje dvije opcije, ili će ih voditeljica programa u jednoj rečenici predstaviti kao studentski zbor, ili će, s obzirom da studentski zbor nema službenog predsjednika, govor održati najstariji član zbora. No, najstariji član zbora nije izabran s liste inicijative Studenti govore, koja ima osam od jedanaest mjesta u zboru.

“Rekli smo da mi nismo izabrali najstarijeg člana zbora kao našeg predstavnika. On je, da ne ulazimo u to, njihova struja. Rekli smo da hoćemo da nas se samo kratko predstavi u jednoj rečenici”, kaže Kovačević. Međutim, nakon što je jedan od prodekana, Marijan Ninčević, u svom govoru ipak rekao da studentski predstavnici nisu službeno prisutni, i pozvao najstarijeg člana studentskog zbora da se kratko obrati okupljenima, Kovačević je ustao, prekinuo govor i rekao da nije istina da studentskih predstavnika nema. Dodao je da im je bilo zabranjeno govoriti i brucošima rekao kako je “ovo nešto s čim će se možda susretati na Hrvatskim studijima”.

Reagiralo i Ministarstvo obrazovanja

Studentski zbor obratio se Ministarstvu znanosti i obrazovanja i dobio odgovor u kojem stoji da je “sloboda govora vrlo jasno ustavno definirana odredba” te da Ministarstvo “apelira da se legitimno izabranim studentskim predstavnicima na svim visokim učilištima dopusti jednako obraćanje studentima prvih godina sukladno uvriježenoj studentskoj praksi i dosadašnjem radu studentskih zborova”.

Zakonom o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama definirana je obveza visokih učilišta prema studentskom zboru, pri čemu je podupiranje rada studentskih organizacija i studentskog zbora jedno od ključnijih načela, ističe se u odgovoru Ministarstva.

Ministarstvo u odgovoru najavljuje i da u 2018. godini planira “izradu novog Zakona o studentskom predstavljanju i organiziranju koji će dodatno precizirati određene situacije koje se pojavljuju u djelovanju studentskih zborova, ali i drugih studentskih organizacija, naročito o dijelu koji se odnosi na izborni postupak studentskih predstavnika te njihovo sudjelovanje u tijelima upravljanja visokim učilištima”. Cilj je novoga zakona, između ostaloga, povećati transparentnost rada studentskih organizacija i provedbu izbora predstavnika, dodaju iz MZO.