Premijerov manjak osjećaja za vodstvo je očit; taj spoj bešćutnosti i bedastoće izjava teško je i zamisliti

Telegramov komentar o Plenkovićevim reakcijama na požar u Splitu

12.07.2017., Ljubljana, Slovenija - Predsjednik Vlade Republike Hrvatske u radnom posjetu Republici Sloveniji na poziv slovenskog premijera Mire Cerara. Nakon sastanka odrzana je konferencija za medije. Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Splitski požar mogao bi se pretvoriti u Plenkovićevu “aferu satovi”. Podsjetimo, prije mnogo godina Nacional se raspisao o skupim satovima Ive Sanadera. Premda se u samom tekstu nije otkrilo baš ništa o Sanaderovim korupcijskim potezima, bivši je premijer odjednom postao sumnjiv najširoj javnosti.

Aferom satovi počeo je simbolički pad Ive Sanadera. Splitskim požarom mogao bi početi pad Andreja Plenkovića. Političari, naravno, nisu i ne mogu biti krivi za prirodne katastrofe, bilo da je riječ o požarima, poplavama ili potresima. Međutim, političari, osobito oni koji obavljaju najodgovornije državne poslove, moraju znati reagirati na katastrofe.

Umjesto da je otišao u Split, dao je PR intervju HRT-u

A Andrej Plenković u ponedjeljak i utorak pokazao je prilično nevjerojatno pomanjkanje osjećaja za političko vodstvo, udruženo s jednako katastrofalnim smislom za preuzimanje odgovornosti i s neobičnom nesposobnošću suočavanja sa stvarnošću. Kad je riječ o političkom vodstvu Andrej Plenković morao je najkasnije u ponedjeljak predvečer doletjeti u Split, umjesto da daje PR intervju HRT-u.

Plenković je morao, skupa s zapovjednikom vatrogasaca, pa s generalom Krstičevićem i naposljetku, valjda, s potpuno smušenim splitskim gradonačelnikom, ne izlaziti sa zapovjednog mjesta sve do danas ujutro, osim da posjeti najugroženije dijelove Splita. Naime, nikad unatrag dvadesetak godina niti jedan veliki hrvatski grad nije bio toliko fizički ugrožen kao jučer Split i posao svakog hrvatskog premijera s osjećajem za političko vodstvo jest da se odmah stvori na licu mjesta.

Nije imalo smisla dolaziti dan kasnije

Kad već nije imao taj elementarni osjećaj žurnosti, koji rasne političare razlikuje od birokrata i trgovaca, da odmah, dok je gorjelo, posjeti Split, nije imalo baš nikakvog smisla da dolazi dan kasnije. Govorimo li, pak, o osjećaju odgovornosti, posao premijera u kriznim situacijama svakako jest da se osobno pobrine da državni sustav funkcionira, ali i da ohrabruje građane.

Plenković je, vidjevši što se događa, od jučer poslijepodne morao govoriti samo o Splitu; morao je strastveno stati na stranu Splićana, ne zbog demagogije ili hinjene empatije, nego zato što Splićani uistinu jesu bili ugroženi, a odgovorni predsjednik Vlade mora se-brinuti za sigurnost svojih građana. To mu je core business.

Grozne Plenkovićeve izjave

Treće, valjda svjestan koliko je pogriješio u ponedjeljak, Plenković je te pogreške pokušao prikriti izbjegavanjem suočavanja sa stvarnošću. Pa je tako dao nekoliko najgorih , najsuicidalnijih i najbezosjećajnijih izjava u novijoj povijesti hrvatskog političkog komuniciranja (koje je ionako prezagađeno trumpizmima),

Gospodin Plenković prvo je ustvrdio da je sustav sjajno funkcionirao, premda su i vatrogasci cijeli dan tvrdili kako je sustav ugrožen:osim toga, ako je sustav sjajno funkcionirao, zašto su ljudima izgorjele kuće, i auti?! Zaista, potpuno je nerazumljivo kako bilo tko, a najmanje predsjednik Vlade, može konstatirati da je sustav efikasan, dok se njegovi državljani suočavaju s fizički razornim posljedicama katastrofe, koju sustav nije uspio zaustaviti.

Prirodnu katastrofu nazvao je interesantnom

Nadalje, Plenković se usudio reći da je požar u Splitu izazvao toliku pozornost jer je Split posebno atraktivan i interesantan. Nazvati prirodnu katastrofu koja se događa u vlastitoj zemlji posebno atraktivnom i interesantnom valjda je najgori gaf koji se može dogoditi bilo kojem političaru. Takvu kombinaciju bešćutnosti i bedastoće teško je zamisliti.

Naposljetku, Plenković se- valjda zato što sustav optimalno funkcionira- već u ponedjeljak popodne našao u potpunom političkom kaosu: svađa oko sustava koji odlično funkcionira dok ljudima gore kuće dovela je do ostavke ministra obrane, i do još jednog izljeva netrpeljivosti između predsjednice i premijera(u tom sukobu veliku ulogu igraju neopravdane taštine vodećih hrvatskih političara).

Požar je nemoguće zaspinati

Veliki požar, koji je izazvao i kaos u hrvatskom državnom vrhu, pokazao je da je da je sadašnja državna uprava prilično neučinkovita te da je neodgovorna i na razinama nižim od premijerske; još u nedjelju u Hrvatskoj je gorjelo 14 požara, što ministra policije nije spriječilo da ode na Wimbledon (u vrijeme izbjegličke krize, ondašnji ministar policije nije se micao s terena),

No, splitski će požar, vrlo vjerojatno, zaista izazvati dugoročne , zaslužene negativne političke posljedice za Andreja Plenkovića. Požar je nemoguće zaspinati. Svi oni Dalmatinci, koji će se iz dana u dan suočavati s posljedicama splitskog požara, ii koji će gledati u zgarišta, zapamtit će kako se ponio i što je o požaru govorio premijer Plenković.