Priča o propalom puču u Njemačkoj sve je čudnija. 'Ma kakvo oružje iz Hrvatske, kakva ubojstva, koji princ? To vam je sve PR trik'

U Njemačkoj se raspravlja jesu li pučisti bili ozbiljna opasnost ili grupica šašavih umirovljenika

FOTO: AFP

Vijest da je njemačka policija uhitila 25 pripadnika krajnje desne terorističke skupine prošlog je tjedna zgranula Europu. Posebno uznemirujuće zazvučala je informacija kako su ekstremisti, pripadnici pokreta Reichsbürgera (Građana Reicha), planirali svrgnuti njemačku vladu, zbog čega su prikupljali oružje i organizirali vojničku obuku svojih članova.

Nakon što je izblijedio početni šok zbog činjenice da je desnica planirala nasilan dolazak na vlast u zemlji u kojoj je radikalni nacionalizam doveo do najgorih zločina u povijesti čovječanstva, pažnju javnosti privukle su biografije sudionika u zavjeri. Nitko od 25 uhićenih prevratnika nije bio osoba poznata najširoj javnosti, ali na popisu su se našli neki lokalno ugledni građani: liječnici, suci, uspješan kuhar, operni pjevač i bivši časnik specijalnih snaga njemačke vojske.

Ipak, detalji o vođi nadobudnih pučista usmjerili su javnu raspravu u novom pravcu. Njemačke vlasti objavile su da je politički vođa razbijenog pokreta bio princ Henrich XIII od Reussa, pripadnik 700 godina stare aristokratske obitelji koja je vladala malom feudalnom državom na istoku današnje Njemačke. Iza grandiozne titule krije se 71-godišnjak posvađan s rođacima koji su ga se prije nekog vremena odrekli zbog veza s Reichsbürgerima, a danas ga opisuju kao „zbunjenog starca sklonog teorijama zavjera“.

Zabavljaju se ljevica i desnica

Lik i djelo čovjeka koji je prema zamislima prevratnika trebao postati novi njemački vladar izazvali su žestoke rasprave o tome je li grupa imala kapaciteta realizirati fantazije o preuzimanju vlasti. Uskoro je postalo jasno kako dobar dio njemačke javnosti smatra kako je priča o uroti prenapuhana te da je spektakularno razbijanje opasne terorističke ćelije zapravo najobičniji PR trik vlade kancelara Olafa Scholza.

Šale na račun Reichsbürgera nisu zbijali samo lijevi mediji, nego i članovi legalne krajnje desne stranke Alternative für Deutschland (AfD). Zastupnik AfD-a Petr Bystron objavio je tvit koji dobro oslikava mišljenje Nijemaca skeptičnih prema priči o svrgavanju vlade. “Puč s 50 umirovljenika? Namučili bi se da preuzmu gradsku vijećnicu u San Marinu”, komentirao je Bystron, uveselivši njemačko govoreći dio Twittera.

Štos je dobar, ali treba znati kako AfD ima skriveni motiv za umanjivanje prijetnje koju predstavljaju Reichsbürgeri. Njihova bivša zastupnica u parlamentu, sutkinja Birgit Malsack-Winkemann, navodno je trebala postati ministrica pravosuđa u novom režimu, što baca loše svjetlo na ionako ozloglašeni AfD.

Novinari su znali za racije…

Ozbiljniji argumenti u korist teorije o propagandnoj akciji nepopularne Scholzove vlade stigli su s druge strane političkog spektra. Sročila ih je zastupnica stranke Ljevica Martina Renner, stručnjakinja za desničarske terorističke skupine. Renner je kritizirala činjenicu da je policija očito unaprijed obavijestila odabrane novinare o racijama provedenim u prostorima Reichsbürgera kako bi osigurala maksimalnu medijsku pokrivenost tih događaja. “Procurilo je toliko informacija da je sve izgledalo kao PR trik”, kazala je zastupnica.

Prema mišljenju skeptika, tezu da su uhićenja dio propagandne akcije potkrepljuje i činjenica da su racije provedene 24 sata prije njemačkog nacionalnog “Dana uzbune”, kada se testiraju sustavi upozorenja i građane se priprema za ponašanje u hitnim situacijama.

..ali znali su i pučisti?

Čak su i mnogi koji vjeruju u to da Reichsbürgeri predstavljaju stvarnu opasnost kritični prema medijskoj strategiji vlade i policije u ovom slučaju. Nedugo nakon što su se pojavile tvrdnje da su neki novinari dva tjedna unaprijed obaviješteni kako se priprema policijska akcija, berlinski list Tagesspiegel objavio je intervju sa susjedom Maximiliana Edera, umirovljenog vojnika kojeg istražitelji smatraju zapovjednikom vojnog krila pokreta.

Susjeda tvrdi da ju je Eder nazvao nekoliko dana prije racije, rekavši da se nalazi u Hrvatskoj, u Splitu, i da bi u njegovu kuću u Njemačkoj “sljedeći tjedan mogla doći policija”. Ako su Reichsbürgeri doista bili svjesni da im se spremaju pretresi, vrlo je vjerojatno da su sakrili ili uništili eventualne dokaze o prevratu, što je potencijalno veliki problem.

Šverc oružja iz Domovinskog rata

Posebno je zanimljiv dio susjedine izjave o tome da ju je Eder nazvao iz Hrvatske, što na prvi pogled ukazuje kako postoji veza navodnih prevratnika s njemačkim ekstremistima koji su prije nekoliko godina kupovali oružje u našoj zemlji. Riječ je o priči koju je nedavno detaljno obradio Jutarnji list.

U tekstu objavljenom pod naslovom Organizatori puča u Njemačkoj kupovali oružje u Hrvatskoj: ‘Aleksander je imao ženu u Zadru…‘, JL piše o tome kako je jedan od navodnih članova Reichsbürgera živio u Hrvatskoj, gdje je nabavljao oružje zaostalo iz rata i prebacivao ga u Njemačku. Tamo ga je dijelio pripadnicima desničarskih skupina, između ostaloga i Reichsbürgerima.

Hrvatska policija doznala je za šverc oružja početkom 2018. godine, te ga je prekinula u zajedničkoj akciji s USKOK-om i njemačkom policijom. Nekoliko ljudi, uključujući i jednog hrvatskog državljanina, osuđeno je i završilo u zatvoru. JL piše i kako je dio oružja nabavljenog u Hrvatskoj korišten za likvidacije političkih protivnika desničara u Njemačkoj.

Vjerojatno nisu bili naoružani iz Hrvatske

No, informacije koje je o pučistima objavio ured njemačkog federalnog tužitelja sugeriraju kako se ta skupina Reichsbürgera ipak nije naoružavala kupnjom u Hrvatskoj. Prema saznanjima istražitelja, grupa koja je namjeravala ustoličiti princa Henricha XIII svoj je napad na njemačku vladu počela planirati tek u studenom 2021., više od tri godine nakon razbijanja krijumčarske skupine koja je oružje nabavljala u Hrvatskoj.

S obzirom na to da su Reichsbürgeri prilično heterogeno društvo koje se sastoji od različitih frakcija, nije sigurno da je oružje kupljeno 2018. godine završilo u rukama bilo koga od nedavno uhićenih prevratnika. Njemačka policija pronašla je oružje u 50 od 150 nekretnina koje su pretražene tijekom racija, uključujući dvije puške, jedan pištolj, mačeve i samostrele, što ipak ne zvuči kao dio arsenala iz Domovinskog rata.

Naravno, moguće je da je ozbiljnije naoružanje skriveno ako su pučisti doista očekivali policijsku akciju. Nije isključeno ni to da je Maximilian Eder, koji je prema svjedočenju svoje susjede nekoliko dana prije policijske akcije boravio u Hrvatskoj, ovdje nabavljao oružje koje je trebalo poslužiti u puču, ali za to još nema dokaza.

Iskusan časnik

Sam Eder djeluje kao uvjerljivo najozbiljniji pojedinac u grupi nedavno razbijenih urotnika. The Guardian piše kako je riječ o 64-godišnjem umirovljenom pukovniku, bivšem zapovjedniku jednog od bataljuna oklopnog pješaštva Bundeswehra između 1998. i 2000., koji je proveo neko vrijeme služeći na Kosovu i u Afganistanu. Uz to, Eder je bio jedan od osnivača njemačkog zapovjedništva specijalnih snaga (KSK), vrlo ozbiljne protuterorističke vojne jedinice.

Prema saznanjima istražitelja, Eder je bio vođa “vojnog ogranka” pučističke skupine koji je trebao izvesti oružani napad na sjedište njemačke vlade. Činjenica da je čovjek Ederovog profila zajedno s još nekoliko bivših vojnika bio uključen u planiranje puča sugerira da Reichsbürgere možda nije pametno otpisati kao skupinu čudaka i senilnih umirovljenika.

Nisu mogli srušiti vladu, ali…

S tim se slaže i Peter Neumann, stručnjak za terorizam i profesor sigurnosnih studija na King’s Collegeu u Londonu, koji je u razgovoru za Guardian usporedio šale o senilnim pučistima s britanskim medijskim izvještavanjem o Abu Hamzi, bivšem imamu londonske džamije Finsbury Park. “Hamza je prikazivan kao smiješni klaun s kukom i povezom na oku, a godinama ga čak ni sigurnosne agencije nisu shvaćale ozbiljno”, rekao je Neumann. “Tek smo kasnije saznali da je bio ključan u dovođenju stotina ljudi u terorističke mreže.”

Najnovije izvješće njemačke obavještajne službe navodi da se broj potencijalno nasilnih Reichsbürgera kreće oko 2100. To je usporedivo s 1950 osoba koje su prošle godine navedene kao potencijalni islamistički teroristi u Njemačkoj. Iako su Reichsbürgeri uglavnom lošije organizirani od islamističkih terorista, Neumann smatra kako je vjerojatnije da će imati pristup oružju. “Ne vjerujem ni trenutak da bi ova skupina uspjela srušiti vladu”, dodao je. “Važno je pitanje koliko su štete mogli uzrokovati pokušavajući to učiniti.”