Nekad je nužno odabrati stranu

Pričali smo s profesorom iz Zagreba koji počinje skupljati potpise za referendum protiv novog Zakona o referendumu

Prikupljanje potpisa za novi referendum trebalo bi početi 30. svibnja

FOTO: PIXSELL

Na današnjoj konferenciji za novinare incijativa 15 sindikata i sedam udruga civilnog društva najavila je skupljanje potpisa za novi referendum, ovoga puta protiv Zakona o referendumu koji je trenutno u fazi donošenja.

Dva referendumska pitanja predstavili su koordinator inicijative Željko Stipić i ustavno-pravni stručnjaci sa zagrebačkog Pravnog fakulteta Robert Podolnjak i Đorđe Gardašević. O cijeloj incijativi, njenoj potrebi i ciljevima porazgovarali smo baš s jednim od aktera cijele priče, profesorom Gardaševićem.

Telegram: Treba li nam referendum o referendumu?

Gardašević: U zadnje doba bilo je dosta referenduma i nismo mogli ne primjetiti kako nije dobar način na koji se oni provode. Treba to bolje organizirati, a prije svega, to će se moći ako postoji pravni okvir koji je, prije svega, jasan i pravedan. Novi zakon koji je u proceduri donošenja ne nudi rješenja koja će olakšati provođenje referenduma. Zato smo profesor Podolnjak i ja odlučili pružiti podršku ovoj incijativi. Na referendumu će biti dva pitanja koja, ako prođu, olakšavaju cijelu priču oko referenduma.

Telegram: Prvo referendumsko pitanje bit će da se u Ustav unese odredba da je dovoljno da 200.000 birača zatraži referendum kako bi on bio raspisan. To je velika razlika od ovih 10% ukupnog broja birača koji su sada potrebni. Što Vam smeta kod postojećeg rješenja?

Gardašević: Ovih 10% je uistinu previše. No, problem je i što je ta brojka od 10% varijabilna, stalno se mijenja. Rješenje kakvo mi nudimo je u većini europskih zemalja. A i kad imaš određeni, fiksni broj, nema prostora za manipuliranje brojkama.

Telegram: Mislite da se dosad manipuliralo?

Gardašević: Ne mislim da se konkretno u Hrvatskoj tom brojkom manipuliralo, ali se ostavlja mjesta manipulaciji kada stavite takav termin od “10 % birača”.

Nova refrendumska pitanja

Telegram: Novi Zakon o referendumu bi ograničio lokacije na kojima se mogu prikupljati potpisi na urede državne uprave te na potpisivanje putem sustava e-građani. Vi referendumom želite skroz suprotno zakonsko rješenje. Zašto?

Gardašević: Da,drugo pitanje koje bi se postavilo na referendumu je da se potpisi mogu prikupljati na svakom prikladnom mjestu na kojem je moguće održati javno okupljanje u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravo na javno okupljanje. Zašto ne? Nikad nije bilo problema oko mjesta skupljanja potpisa. Ako ljudi žele izaći na trgove s nekom svojom incijativom, zašto ne bi izašli i tražili podršku birača. To se uvijek odvija na miran i civilizirani način, čemu onda ograničavanje?

Telegram: Danas ste na konferenciji za novinare izjavili kako još neke stvari vezane za referendum pod hitno treba riješiti. Koje?

Gardašević: Da, postoje jako bitne stvari koje se hitno treba regulirati ispravno. Naime, u našem pravnom sustavu stoji kako se referendum može raspisati za sva pitanja u nadležnosti parlamenta. To je suludo! Vidjeli smo kako je završila incijativa za referendum o monetizaciji autocesta ili ona za outsourcing. Ustavni sud ih je odbacio. Ali čemu da to dođe do Ustavnog suda i da je prepušteno njihovoj odluci. Treba se jasno znati za što se može raspisati referendum, odmah na početku cijele priče. Za neka pitanja se, ni u kojem slučaju i nikada, ne bi smjelo odlučivati referendumom.

Telegram: Na što konkretno ciljate?

Gardašević: Prije svega pitanja ljudskih prava, a onda i ona koja se tiču državnog proračuna. To treba zakonom ograničiti što prije.