Prilično je žalosno što hrvatska oporba, posve autistično, šuti o novom američkom predsjedniku

Dosad još uvijek nismo vidjeli ni jedan formalni stav SDP-a, što je suludo

FOTO: Pixsell

Dakle, sasvim je jasno da se predsjednica Republike, predsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova ne mogu odveć otvoreno izjašnjavati o američkom novom predsjedniku. Slučaj Trumpova dolaska u Bijelu kuću spada među one događaje, gdje zbog famozne hrvatske šutnje, zaista ne možemo kriviti državni vrh, jer službeni Zagreb nije u poziciji da otvoreno riskira Donalda Trumpa (u što bi se, možda, ili barem tako želimo misliti, privatno poželio upustiti predsjednik Vlade).

S druge strane, službeni Zagreb ne smije ni aplaudirati Trumpu, zbog očigledne napetosti između Europske Unije, osobito Njemačke, i 45. američkog šefa države (premda nam se čini kako predsjednica Republike nije nesklona Trumpu). Hrvatski državni vrh, znači, mora šutjeti o američkom predsjedniku, te pratiti razvoj događaja, osobito kad je riječ o odnosima Washingtona i Berlina, ali i cijele Europske Unije.

Ne mogu ignorirati promjene u Bijeloj kući

Međutim, žalosno je i skandalozno, što se prisilna državna šutnja o Donaldu Trumpu prošririla na cijelu hrvatsku političku pozornicu. To se posebno odnosi na SDP. Kako ovih dana u većim medijima nismo vidjeli niti jedan formalni stav SDP-a o nasljedniku Baracka Obame, jutos, u nedjelju 22.siječnja, otvorili smo službenu web stranicu Socijaldemokratske partije. Na naslovnici nema niti riječi o Trumpovoj inauguraciji. Što je samo po sebi nevjerojatno autistično.

SDP mora biti stranka koja promišlja Hrvatsku; promišljati Hrvatsku bez sagledavanja i analiziranja njenog vanjskopolitičkog položaja, potpuno je nemoguće. A na naš vanjskopolitički položaj uvijek i nužno utječu promjene u Bijeloj kući, kako zbog svojedobno značajnog američkog angažamana u Bosni i na Kosovu, kako zbog činejnice da je baš Amerika bombardirala Srbiju pa svrgnula Miloševića , tako i zbog činjenice da mi jesmo članica NATO-a i Europske Unije, što znači da nas se izbor američkog predsjednika tiče sam po sebi.

SDP pokazuje da je jednako provincijalan kao i HDZ

Ako vrh SDP-a nije svjestan da je Trumpova inauguracija najvažniji politički događaj ove godine, koji će se, vrlo vjerojatno, manifestirati i na hrvatske pozicije u regiji, NATO-u, pa i Europskoj Uniji, to je upravo fantastično.
Takvim ignoriranjem stvarne, velike, strateške stvarnosti, SDP pokazuje da je jednako provincijalan kao i HDZ. SDP, naprosto, ne smije neimati jasan stav o Donaldu Trumpu; problem je, međutim, u tome što u aktualnom vodstvu SDP-a ne vidimo nikoga, tko bi takav stav mogao utemeljeno artikulirati.

Drugo, prirodna je zadaća Socijaldemokratske partije da se bori za prostore i načela slobode i jedankosti: to je njen raison d’être. Donald Trump, posve nesumnjivo, teži sužavati prostore slobode, te brutalno narušava načela građanske jednakosti. SDP jednostavno ne može prešutjeti takve, sramotne Trumpove politike, protiv kojih se jučer demonstriralo ne samo u Americi, nego i širom Europe. Norvežani, primjerice, razumiju kako ih se Trump, kao globalni fenomen, itekako tiče, pa su jučer izašli na ulice prosvjedovati protiv njegova izbora.

Svi čekaju da se iz strašila pretvori u normalnog političara

Glavna hrvatska oporbena stranka misli, pak, kako nema razloga osuđivati Donalda Trumpa. Ostale protagoniste hrvatske oporbene politike ne treba ni spominjati, jer su oni podjednako inferiorni rejtingom i svojim političkim i ideološkim obzorima. Zanimljvo je, međutim, da i mainstream mediji, uz svega nekoliko iznimaka, Trumpov dolazak na vlast promatraju kroz nijanse odjeće njegove supruge, ili kroz boje novih zavjesa u Bijeloj kući.
Stječe se tužan dojam, da cijela Hrvatska, koja se aktivno ili medijski bavi politikom, čeka da se Trump od strašila iz predizborne kampanje pretvori u normalnog, modernog političara.

Već prema sadržaju prva dva njegova predsjednička govora, inauguralnog i onog u središtu CIA-a , prilično je razvidno da se to neće dogoditi. Papa Franjo, navodni uzor brojnim hrvatskim političarima, bio je, međutim, savršeno jasan: Papa je kazao kako ne može unaprijed podržavati ili osporavati novog američkog predsjednika. Da bi zatim poantirao rečenicom protiv populizma, koji je, uostalom, Trumpa doveo na vlast. “Sjetimo se Njemačke 1933. Ljudi su bili pogođeni krizom, a onda je došao karizmatični vođa. I znamo što se desilo.”