Nekad je nužno odabrati stranu

Profesor Bracanović u istupu za Telegram priča zašto je, s još trojicom kolega, prijavio Barišića

Četvorka je uočila plagirane dijelove u ministrovu članku

FOTO: PIXSELL

U mišljenju koje je donio Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju stoji kako je ministar obrazovanja i znanosti Pavu Barišića plagirao svoj rad objavljen u znanstvenom časopisu. Odbor je tu odluku donio na temelju prijave od prije gotovo šest godina. A iza prijave stoje četverica Barišićevih kolega, Tomislav Bracanović, Pavel Gregorić, Tomislav Janović i Davor Pećnjak.

Četvorka je uočila plagirane dijelove u Barišićevom članku “Does Globalization Threaten Democracy” objavljenom u časopisu Synthesis philosophica. “Ne tražimo plagijatore po časopisima, slučajno smo naletjeli na taj članak jer pratimo ovu domaću filozofsku publicistiku, to je naša struka”, kaže u razgovoru za Telegram Bracanović, koji je profesor na Odjelu za filozofiju Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. “Nešto nam se učinilo sumnjivo, pročačkali smo i učinilo se da tu uistinu ima materijala za prijavu, pa smo kolegu Barišića i prijavili”, dodaje Bracanović.

TELEGRAM: Ispričajte nam kako je to sve išlo, što je bilo nakon prijave?

BRACANOVIĆ: Ono što je zanimljivo je da kad smo mi prijavili Barišića, on je nas potom prijavio istom Odboru zbog navodnog lažnog prijavljivanja. U svojoj prijavi je naveo da su naše optužbe lažne i da nema ni odlomka, ni rečenice, koju je u svom članku preuzeo od drugih. Onda je kasnije ipak prepravio taj članak, objavio ga ponovno na drugim mjestima, što je nevjerojatno. Dakle, isti članak je prvo objavio u domaćem časopisu koji je dostupan na internetu i to besplatno, i svatko u svijetu ga može skinuti i pročitati. Potom ga je još jedanput objavio u Njemačkoj, pa na španjolskom prijevodu.

U prvoj objavljenoj verziji nije bilo navođenja izvora, a u ostalima ih je počeo dodavati. Htio je pokazati da je to neka tiskarska greška ili nešto. Dakle, Barišić je prvo rekao da ništa nije plagirao, a onda prepravljao sporni članak, što znači da je u svojoj prijavi lagao Odboru. Postoji još nešto, i Stephan Schlesinger je objavio kako mu se Barišić ispričao jer nije naveo da ga je citirao. Sve je to dokaz da je uistinu plagirao. Ne popravljate nešto i ne ispričavate se ako niste ništa napravili.

TELEGRAM: Od prijave je prošlo skoro 6 godina. Je li se što događalo u međuvremenu?

BRACANOVIĆ: Mi smo prijavu podnijeli 2011., članak je objavljen prije, 2008. godine, no mi smo to primijetili 2011. Baš negdje u to vrijeme, čini mi se da je bila veljača te 2011., Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju je prestao s radom. I onda, kao što znamo, dogodila se jedna velika rupa u radu tog odbora. Pretpostavljam da su zato tek sad uzeli u razmatranje sve ove predmete koji su se nagomilali, među njima i ovu našu prijavu.

TELEGRAM: Jeste li vi još što poduzimali, raspitivali se?

BRACANOVIĆ: Nismo, znali smo da Odbor ne funkcionira, pa nismo slali upite. I evo sada se dogodilo da je Barišić, koji vjerojatno prije pet godina nije ni sanjao o tome, postao ministar, a Odbor ponovno krenuo s radom. Ovo je sad zanimljiva koincidencija.

TELEGRAM: Okej, što sada? Mislite li da ministar treba podnijeti ostavku? Kakva je praksa u drugim zemljama?

BRACANOVIĆ: Mislim da da. Bilo je nekoliko sličnih slučajeva, u Njemačkoj recimo kada je ministar obrane Karl-Theodor zu Guttenberg dao ostavku. To je stvar nekakvog političkog poštenja, pogotovo jer se radi o ministru obrazovanja i znanosti. On je na vrhu znanstvene piramide, tu nema mjesta za takve stvari. Neka doza akademskog integriteta i poštenja se sada tu očekuje. Imamo ozbiljan slučaj, ministar je, makar djelomično, proglašen krivim za plagiranje.

Iako je ovo mišljenje Odbora zapravo kao neka preporuka, nije obvezujuće, mislim da je sad veliki teret na Barišiću, ali puno veći na Plenkoviću koji ga je jako dugo štitio u svemu ovome. I jako je smiješno da, usprkos svemu, on misli da je on jako dobar ministar.

TELEGRAM: Kako komentirate ovaj drugi dio mišljenja Odbora, gdje se i vas četvericu tereti da ste prekršili članak 5. Etičkog kodeksa OEZVO-a, citiram, dostavljanjem prijave na znanje dvadeset institucija, tijela i pravnih subjekata te “uznemiravanjem stvorili neprijateljsko radno, nastavno i akademsko okruženje”?

BRACANOVIĆ: To je zanimljivo, kad pogledate taj članak 5. Etičkog kodeksa za kojega se navodi da smo prekršili i, kako piše, “stvorili neprijateljsko radno, nastavno i akademsko okruženje uznemiravanjem”, onda ćete nešto uočiti. Članak se odnosi na ponašanje ljudi koji rade unutar iste institucije. Barišić radi na institutu za Filozofiju u Splitu, mi ne radimo tamo.

Ono za što se nas sada proziva nema veze s tim člankom 5., to se odnosi na npr. neke fizičke psine među suradnicima, a ne na to da mi ne smijemo prijaviti nekoga i to poslati na adrese tijela koja su za to, uostalom, i zadužena. Mislim da je ova poruka Odbora prilično loša. Poslali smo prijavu Odboru za etiku i pet godina se nije dogodilo ništa. Stoga postoji dobar rezon da se to pošalje na više adresa jer kod nas institucije ne rade baš svoj posao.