FOTO: Pixsell

Pronašli smo rudnik doktora znanosti s osječke Ekonomije. Pročelnici jedne županije masovno skupljali titule na slavnom faksu

Prije doktorskih, u Osijek su išli i po titule sveučilišnih specijalista, a sve je podmirila jedna od stanovništvom najopustošenijih županija

Pronašli smo rudnik doktora znanosti s osječke Ekonomije. Pročelnici jedne županije masovno skupljali titule na slavnom faksu

Prije doktorskih, u Osijek su išli i po titule sveučilišnih specijalista, a sve je podmirila jedna od stanovništvom najopustošenijih županija

FOTO: Pixsell

Trošak po javni novac, osim plaćanja samoga studija, kumulativno je daleko veći jer doktori znanosti iz mjeseca u mjesec imaju pravo na 15 posto veću plaću. Županija koja je u posljednjih 10 godina izgubila 27.793 stanovnika – što je svrstava na visoko treće mjesto najvećih gubitaka stanovništva – može se pohvaliti akademski najelitnijom upravom u Hrvatskoj

Osječki doktorati s tamošnjeg Ekonomskog fakulteta nepresušno su vrelo priča. Inflaciju doktorskih titula, stečenih prije one najslavnije Vice Mihanovića, ovoga smo puta otkrili u upravi Brodsko-posavske županije. Od tamošnjih osam pročelnika, četiri su tijekom 2016. i 2017. obranili svoje doktorske disertacije na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Tako je 2017. godine doktorirala i tadašnja pročelnica za zdravstvo, kao i gospođa koja je u Županiji zadužena za “međužupanijsku i međudržavnu suradnju” te uređivanje županijske web stranice.

Svi oni, izuzev dvije pročelnice, u Osijek su prije svojih doktorskih titula išli i po titule sveučilišnih specijalista. Iz Županije ne spore kako su svi oni obje titule stekli na račun poreznih obveznika. Poručuju kako, u skladu s internim propisima i planovima o stručnom usavršavanju djelatnika, svaki doktorat plaćaju 102.000 kuna, a specijalistički studij 30.000 kuna po osobi. Za akademsko usavršavanje djelatnika županije obuhvaćenih Telegramovim istraživanjem, utrošeno je najmanje 770.000 kuna.

Trošak po javni novac, međutim, kumulativno je daleko veći, jer doktori znanosti iz mjeseca u mjesec imaju pravo na 15 posto veću plaću. Županija koja je u posljednjih 10 godina izgubila 27.793 stanovnika – što je svrstava na visoko treće mjesto najvećih gubitaka stanovništva – može se pohvaliti akademski najelitnijom upravom u Hrvatskoj. Niti u jednoj drugoj županiji, uključujući administrativno najkompleksniji Grad Zagreb, nismo uspjeli pronaći toliko ponosnih vlasnika doktorskih titula na pročelničkim mjestima.

Županijska berba doktorata

Pohod na osječki doktorat prvi je kraju priveo Ivan Lukić, pročelnik Upravnog odjela za proračun i financije. Lukić je 2016. kao 61-godišnjak doktorirao na temi Lokalna riznica – računovodstveni aspekt informacijske tehnologije u funkciji racionalizacije troškova lokalnih jedinica. Nakon njega, 2017. doktorira još pet djelatnika županije.

Pročelnik Miroslav Jarić, inače diplomirani inženjer strojarstva, zadužen za graditeljstvo, infrastrukturu i zaštitu okoliša, u veljači 2017. brani doktorat na osječkoj Ekonomiji s temom Rekonstrukcija sustava gospodarenja otpadom u Brodsko-posavskoj županiji. Dva dana prije, doktorica znanosti postaje njegova kolegica Branka Martić, pročelnica Službe za unutarnju reviziju, s temom Menadžerski izazovi u funkciji motivacije zaposlenika i poslovne uspješnosti organizacije.

Doktori i specijalisti, specijalisti i doktori

Početkom ožujka svoj doktorat brani Klara Šćuka, tadašnja pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb. Gospođa Šćuka, diplomirana inženjerka agronomije s usmjerenjem u ratarstvu, na osječkoj Ekonomiji doktorat stječe braneći temu Uloga menadžmenta u organizaciji zdravstvene i socijalne službe. Diplomirana inženjerka biotehnologije Izabela Belić, ujedno županijska viša savjetnica-specijalistica za međužupanijsku i međudržavnu suradnju te glavna urednica županijske mrežne stranice, doktorira 6. travnja 2017. s temom Management kao preduvjet razvoja jedinica lokalne i regionalne samouprave.

Pet dana nakon nje, svoj doktorat brani ekonomistica Anica Vukašinović, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i kulturu. Tema: Utjecaj ljudskog kapitala na kvalitetu obrazovnog sustava. Svi navedeni djelatnici Županije, izuzev Vukašinović i Martić, posjećivali su osječki Ekonomski fakultet i prije no što su postali doktori znanosti. Pohađali su, naime, poslijediplomski specijalistički studij kojim su prije titule dr.sc. stekli titule sveučilišnih specijalista ekonomije (univ.spec.oec).

Gotovo 800.000 kuna samo za pročelnike

Za razliku od doktorskog – koji traje šest semestara i košta 102.000 kuna – ovdje je riječ o trosemestralnom studiju za koji valja izdvojiti 30.000 kuna. Vukašinović je, razjasnimo, prije doktorata 2017., na osječkoj Ekonomiji 2009. obranila magistarski rad, a njena županijska kolegica Martić po titulu sveučilišne specijalistice, za 40.500 kuna, otišla je na Ekonomski fakultet u Zagrebu.

Prema našoj računici, doktorati i specijalistički studiji za službenike županije koje smo naveli, Županiju su koštali najmanje 770.000 kuna. Taj je iznos tijekom godina i veći, s obzirom na to da ima još zaposlenika s titulama sveučilišnih specijalista ekonomije i s obzirom na činjenicu da su neki zaposlenici trenutno na doktoratima.

Županija sve plaća, baš im je dvoje na doktoratu

Na čelu ove županijske doktorske reprezentacije, 14. je godinu za redom HDZ-ov župan, i jasno doktor znanosti, Danijel Marušić. On je svoj doktorat stekao 2017., doduše, na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu. Sam si je platio studij, tvrde iz Županije, odakle ljubazno odgovaraju kako su podmirili troškove svih studija svojih djelatnika o kojima smo ih pitali.

Objašnjavaju kako stručno osposobljavanje djelatnika reguliraju Pravilnikom kojeg je župan Marušić donio 2012. godine i prema kojemu stručno osposobljavanje može biti i na doktorskom i na specijalističkom studiju. “Plan izobrazbe i usavršavanja donosi se za svaku godinu, a mogućnost osposobljavanja i usavršavanja otvorena je i dalje, te se u ovom trenutku još 2 službenika školuju na doktorskim studijima”, poručuju.

Svi njihovi polaznici studija, dodaju, potpisuju ugovor sa Županijom o međusobnim pravima i obvezama. Potpore za doktorski studij iznose 102.000 kuna (što je cjelovit iznos doktorskog studija na Ekonomskom fakultetu u Osijeku) te 30.000 kuna za specijalistički studij (što je i puna cijena osječkog specijalističkog studija). “Sve financijske potpore isplaćene su uz suglasnost Županijske skupštine, a ugovorne obveze su u potpunosti ispunjene”, zaključuju u odgovoru Telegramu.

Mjesečni dodatak na doktorat oko 2000 kuna

Kako prema kolektivnom ugovoru zaposlenici lokalnih vlasti imaju pravo uvećanja osnovne plaće za 15 posto na konto doktorata, Brodsko-posavska županija svakoga mjeseca taj dodatak mora isplaćivati svojem brojnom doktorskom izaslanstvu. Petnaestpostotni dodatak se, prema nekim procjenama, kreće oko iznosa od 2000 kuna mjesečno po osobi.

Drugim riječima, doktorske titule – a) stečene na studiju krajnje upitne kvalitete, b) s neviđenom inflacijom doktorata, c) koji je trenutno u reviziji, d) i pod moratorijem za izdavanje titula, e) jer ga je proslavio katastrofičan Mihanovićev doktorat – porezne obveznike iz mjeseca u mjesec dodatno koštaju.

Spomenimo i kako upornim pretraživanjem dostupnih podataka iz drugih županija, niti u jednoj nismo naišli na toliki broj doktora znanosti među pročelnicima kao u Brodsko-posavskoj. Administrativno najkompleksniji Grad Zagreb trenutno broji 16 pročelnika, od kojih dvoje ima doktorat znanosti. Vukovarsko-srijemska županija na 12 pročelnika ima jednu doktoricu znanosti, Karlovačka županija na osam pročelnika jedan doktorat, Koprivničko-križevačka niti jedan na devet pročelnika.

Smisleni doktorati

Primjer posve smislenih doktorata znanosti pronašli smo među pročelnicima Primorsko-goranske županije. Tamo od 12 pročelnika, njih troje ima doktorat znanosti. Na čelu Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša je izvanredna profesorica Koraljka Vahtar-Jurković. Doktorirala je 2007. na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu na studiju prostornog planiranja, urbanizma i parkovne arhitekture, što je komplementarno onome čime se bavi u Županiji.

Tu je i profesorica riječkog Medicinskog fakulteta Đulija Malatestinić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo PGŽ-a. Doktorirala je na Medicinskom fakultetu u Rijeci u znanstvenom polju javnog zdravstva i zdravstvene zaštite. Profesor riječkog Pomorskog fakulteta Ljudevit Krpan u Županiji je zadužen za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima, s doktoratom Pomorstva. Iza njih su i pozamašne znanstvene bibliografije što će reći da su znanstveno aktivni i produktivni. Interesantno, bez obzira na raznolike akademske interese, nisu istovremeno odlučili doktorirati na, recimo, Ekonomskom fakultetu u Os…Rijeci.