Vlada je pala zbog Ine i MOL-a, a ta se tema ponovno našla u fokusu. Evo što planiraju 3 najveće stranke

SDP, HDZ i Most posljednjih dana sve češće govore o Ini

08.02.2013., Koprivnica - Pogon INA-e Centralna plinska stanica, odnosno CPS, za vadjenje plina i nafte pored sela Molve. 
Photo: Marijan Susenj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Govoreći danas u Splitu, jedan od osnivača Mosta i kandidat u VI. izbornoj jedinici Nikola Grmoja dotaknuo se i odnosa Ine i MOL-a. Kazao je kako će Most nakon izbora inzistirati da MOL ispunjava preuzete obveze ili će se u suprotnom tražiti novi strateški partner za hrvatsku kompaniju. Svoju izjavu, međutim, nije dodatno pojasnio.

Pitanje odnosa Ine i MOL-a bilo je ključno za pad prošle Vlade Tihomira Oreškovića. Bivši šef HDZ-a Tomislav Karamarko otišao je prvo iz Vlade, pa onda i iz HDZ-a i visoke politike zbog svog stava kako treba prekinuti arbitražu s MOL-om, dok je istovremeno njegova supruga imala poslovne aranžmane s lobistom te mađarske kompanije.

Posljednjih dana ta tema ponovno se našla u fokusu. Sudeći prema izjavama u kampanji, čini se kako HDZ, Most i SDP nemaju potpuno jasnu viziju kako razriješiti situaciju u kojoj se našla hrvatska energetska kompanija. Prevladavaju, uglavnom, napadi na političke suparnike. Evo kakvo je stajalište tri najveće stranke o Ini.

1. HDZ: Plenković ne nastavlja politiku svojeg prethodnika, želi nastaviti arbitražu

Novi predsjednik HDZ-a promijenio je politiku svojeg prethodnika. Andrej Plenković je, govoreći za tjednik Nacional, nedavno kazao kako se zalaže za nastavak arbitraže. “Upravo je arbitraža mehanizam koji je samim ugovorom predviđen kao način rješavanja sporova među dioničarima. Duboko vjerujem u uspjeh hrvatskih argumenata u arbitražnom procesu i njezin dovršetak vidim kao temelj budućih odnosa s MOL-om”, kazao je Plenković.

HDZ-ov član predsjedništva i ministar poduzetništva i obrta u ostavci Darko Horvat bio je jedan od onih koji su najglasnije zagovarali prestanak arbitraže. “Svoje sam stajalište oko arbitražnih postupaka već nekoliko puta rekao. Smatram da do arbitražnih postupaka uopće nije trebalo ni doći. Oni su za Hrvatsku vrlo skupi, a postavljam pitanja svima nama: što ako arbitražne postupke izgubimo?”, kazao je Horvat u svibnju. U svojim je nastupima često isticao kako bi bolje bilo prekinuti arbitražu.

Nije sasvim jasno je li Horvat dolaskom novog vodstva HDZ-a promijenio svoj stav i sada podržava nastavak arbitraže s MOL-om . Naime, nedavno je na Facebooku objavio kako će “budući premijer Andrej Plenkvić svakako znati zaštiti nacionalne interese u Ini”. Velik broj ljudi koji su percipirani kao Karamarkovi, Plenković je maknuo sa lista, no Horvat je u III. izbornoj jedinici na visokom 3. mjestu. U kontekstu odnosa HDZ-a s mađarskim vlastima, zanimljiva je i izjava mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta koji je, upitan hoće li na izborima ponovno podržati HDZ, kazao kako “drži palčeve za HDZ”.

2. SDP: Milanović obećava kako će vratiti Inu, nije objasnio kojim novcem

Na sučeljavanju sa šefom HDZ-a, Zoran Milanović iznio je svoj plan za Inu. “Mi ćemo Inu probati vratiti Hrvatskoj pregovorima s Molom. Uvjeren sam da je to moguće, dakle nacionalnim dioničarstvom jer ovako dalje ne ide”, kazao je Milanović. Nije obrazložio znači li to da će država kupovati dionice ili bi se za to možda odlučili mirovinski fondovi.

Ovog je vikenda Milanović ponovio svoj stav. Kazao je kako će Inu vratiti vlasnički i upravljački u ruke Hrvatske. Kazao je samo kako će to biti teško, ali nije objasnio na kakav će to točno način vratiti Inu. Kada se o tome razgovaralo 2014. godine u vrijeme SDP-ove vlasti, Milanović je demantirao spekulacije da će se država zaduživati za tri milijarde eura da bi kupila dionice Ina od MOL-a. Tada je kazao kako “ne želi građane dotjerati na prosjački štap”.

3. Most: Grmoja kaže da bi mogli potražiti novog strateškog partnera, Bulj napada HDZ i SDP

U prošloj Vladi Most i premijer Orešković zalagali su se za nastavak arbitraže s MOL-om, a u kampanji stižu izjave kako će zaštititi nacionalne interese, napadi na HDZ i SDP, ali ne i jasan i konkretan plan kako će se ponašati u slučaju da nakon izbora budu u poziciji odlučivati o budućnosti hrvatske energetske kompanije. Grmoja je govorio o novom partneru Ine, ali nije precizirao kako bi to točno izveo. Posljednjih se godina ruski Gazprom spominjao kao eventualni partner Ine, ali uzimajući u obzir geostrateški položaj Hrvatske i zaoštrene odnose EU i Rusije, ta se opcija čini malo vjerojatnom.

O Ini je posljednjih dana o ovom je problemu često govorio i Miro Bulj, koji je Horvata nazvao “mađaronom”. Ovaj mu je kasnije i replicirao na Facebooku i kazao kako Bulj “ne zna što znači ta riječ”. Bulj je primijetio i kako su se pred izbore ponovno počele razmijenjivati “ljubavne” poruke između HDZ-a i mađarskih vlasti, a napao je i Milanovića kazavši kako je ‘SDP odgovoran za raspodaju Ine, a deset dana prije izbora Milanović kaže da će ju vratiti”.

Bulj je rekao i kako je Ina “hrvatska kompanija te kako će se boriti do zadnje kapi krvi da ostvari svoj puni potencijal, a ne da se sustavno upropaštava od tzv. strateškog partnera.” Niti on, međutim, nije argumentirao kako će se Most odnositi prema Ini i kako će izgledati ta borba koju najavljuju.