Rat protiv ISIS-a i izbjeglička kriza glavne teme razgovora svjetskih političara na konferenciji o sigurnosti

Na konferenciji u Muenchenu sudjeluje 30-ak šefova država te više od 70 ministara

MUENCHEN – Konferencija o sigurnosti u Muenchenu, koja je otvorena danas, imat će mnogobrojne teme, ali već iz uvodnih govora koje su na otvaranju održali njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen i njezin francuski kolega Jean-Yves le Drian jasno je da će zajednička borba protiv Islamske države u Siriji i Iraku te izbjeglička kriza u Europi dominirati skupom koji traje do nedjelje.

“Terorizam ima puno imena ali samo jedan cilj – osnovati kalifat i uništiti svijet kakav poznajemo”, rekla je na otvaranju konferencije njemačka ministrica von der Leyen. “Islamska država naš je zajednički neprijatelj” protiv kojeg moramo ići zajedno, kazala je u svom govoru.

Nametnuti rat

Njezin je francuski kolega rekao da i njegova zemlja, dvaput napadnuta, vodi borbu protiv neprijatelja kojeg nije izabrala već je on nju uzeo za cilj.

“Rat nam je nametnut od strane neprijatelja Francuske, neprijatelja Europe, neprijatelja slobode”, kazao je le Drian, naglasivši da Islamska država ima politički program koji se zove “rat bez kraja u kojem je sve dopušteno”. Pozvao je na globalnu i zajedničku borbu proti IS-a, dodajući da se kolektivni napori koalicije za borbu protiv džihadista te skupine moraju nastaviti.

France's Defense Minister Jean-Yves Le Drian (L) embraces his German counterpart Ursula von der Leyen after they participated in a panel discussion at the 52nd Munich Security Conference (MSC) in Munich, southern Germany, on February 12, 2016. / AFP / THOMAS KIENZLE
Jean-Yves Le Drian i Ursula von der Leyen AFP

Europi je potrebno više suradnje i solidarnosti i zajedničkog odgovora i za rješavanje izbjegličke krize, složili su se govornici.

“U Europi svjedočimo izbjegličkoj krizi, drugačijoj od svih dosadašnjih po broju, dinamici, po broju zemalja iz kojih migranti dolaze, razlitičim rutama i iz različitih razloga… Moramo Europu učiniti otpornom na krize poput ove”, rekla je njemačka ministrica.

Ponosna zbog prihvata izbjeglica

Sada treba pomoći ljudima koji su došli u Europu, rekla je von der Leyen, naglasivši da je ponosna na svoju zemlju i susjede glede prihvata izbjeglica. Treba se također potruditi da se smanji njihov broj i zaštititi vanjske granice. Migrantima treba pružiti obrazovanje kako bi se jednog dana kada dođe mir – a doći će, vjeruje njemačka ministrica – mogli vratiti i sudjelovati u obnovi svoje zemlje.

Von der Leyen je izrazila zadovoljstvo činjenicom da je NATO jučer donio odluku o uključivanju u borbu protiv krijumčara ljudima u Egejskom moru, a pozdravila je, kao i njezin francuski kolega, dogovor o primirju i dostavi humanitarne pomoći u Siriji koji je postignut u noći na petak. Naglasili su kako je potrebno biti oprezan i pričekati da se riječi pretvore u djela.

U Muenchenu i hrvatska predsjednica

Na 52. konferenciji o sigurnosti u bavarskoj prijestolnici sudjeluje tridesetak predsjednika država i vlada te više od 70 ministara vanjskih poslova i obrane. Među njima su i hrvatska predsjednica Kolinda Gabar Kitarović te ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač, koji će uz sudjelovanje na konferenciji imati i bilateralne susrete te sudjelovati na više panela i foruma.

Kako se doznaje, u petak su se sastali s predsjednikom Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem, a predsjednica bi u naredna dva dana trebala održati zajednički sastanak s predsjednicima nekoliko država inicijative Jadran-Baltik-Crno more, s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom te finskim predsjednikom.

Na konferenciji prvi puta jordanski kralj Abdullah II.

U uvodnom govoru predsjedatelj skupa veleposlanik Wolfgang Ischlinger rekao je da neke zemlje na najveću izbjegličku krizu u Europi nakon Drugog svjetskog rata pokušavaju odgovoriti nacionalnim ili nacionalističkim politikama. “Gradnja ograda neće donijeti rezultate, to će situaciju učiniti gorom, a ne boljom”.

King Abdullah II bin Al Hussein of Jordan delivers his speech on the first day of the 52nd Munich Security Conference (MSC) in Munich, southern Germany, on February 12, 2016. / AFP / Christof Stache
Jordanski kralj Abdulah II. AFP

Na konferenciji je, po prvi puta, sudjelovao i jordanski kralj Abdullah II. On je pozvao Europu da pomogne većinski muslimanskim zemljama na Balkanu, nabrojavši pojedinačno BiH, Albaniju i Kosovo koje su, po njemu, prva linija obrane sigurnosti i stabilnosti Europe.

Sigurnosna konferencija prvi put je održana 1963. i do danas je izrasla u jedan od najutjecajnijih foruma za raspravu o međunarodnoj sigurnosti.