Rat u HNS-u: Telegram s ključnim akterima stranke koja se dosta trese

Glavni kandidati za šefa HNS-a bit će Ivan Vrdoljak i Predrag Štromar

07.12.2015., Zagreb - Sastanak Boze Petrova ispred Mosta Nezavisnih lista s Tomislavom Karamarkom celnikom HDZ-ove Domoljubne koalicije i Zoranom Milanovicem koji predvodi SDP-ovu koliciju Hrvatska raste odrzan je u konferencijskoj dvorani hotela Esplanade. Celnici stranaka odlaze s trojnog sastanka. Vesna Pusic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

“Sabor HNS-a koji se treba održati u travnju bit će ujedno i posljednji za stranku u sadašnjem sastavu i kakvu smo do sada poznavali. Unutarstranački izbori bit će okidač koji bi mogao pokopati HNS kao respektabilnu nacionalnu stranku”, ustvrdio je za Telegram, jedan od najutjecajnijih članova te stranke koju su 1990. osnovali, među ostalima, Savka Dapčević Kučar, Mika Tripalo, Srećko Bijelić, Radimir Čačić

“HNS je izgubljen, on zapravo više i ne postoji, nema bazu, a devet zastupnika u Saboru nemaju nikakve veze sa snagom stranke. Oni su se dokopali zastupničkih mjesta izvan svih kriterija, dobili su ih na dar od Zorana Milanovića kojemu je bilo svejedno hoće li u Sabor sjediti članovi SDP-a ili HNS-a. Milanović je tako stavio HNS na aparate za održavanje na životu i pritom teško pogriješio. Sada su, naime, najmanje četvorica, od devetorice saborskih zastupnika HNS-a, skloni suradnji s HDZ-om.

Realnost i privid

Potpora HNS-u u javnosti kreće se po inerciji od 1,5 do 2, 5 posto, dakle, na izborima bi dobili možda jedno, a najvjerojatnije niti jedno zastupničko mjesto”, analizira sugovornik Telegrama blizak predsjedništvu stranke.

“Stoga će izborni Sabor samo potvrditi ono što je već realnost: HNS više ne postoji kao iole ozbiljnija stranka. HNS je posljednjih godina funkcionirao isključivo zbog toga što je imao četiri ministra i 15 saborskih zastupnika, a iz centralne vlasti, zna se, crpi se moć i snaga: devedeset posto lokalnih prihoda distribuira se preko vlade. Sada kada je te vertikale nestalo, HNS više nema uvjete postojanja”, kaže naš sugovornik.

Glavni kandidati za šefa HNS-a bit će Ivan Vrdoljak i Predrag Štromar. No, izvor iz stranke kaže da je ‘njihov domet da budu na čelu Osijeka ili Varaždina’

Više sugovornika Telegrama iz HNS-a suglasno je također da njihova stranka, koja je još 2012. imala 45.000 članova i 496 podružnica, nema značajniju izbornu perspektivu. No za razliku od njihovog kolege kojega smo citirali, oni su uvjereni da će HNS, koji je imao ministre u vladama Ivice Račana i Zorana Milanovića, a njegov član bio je i predsjednik države Stjepan Mesić, postupno nestajati s političke scene jer će na Saboru, zbog sukoba oko predsjednika stranke, doći do disolucije stranke.

Stranačka baza

“Kandidati za nasljednika Vesne Pusić imaju potpuno različite političke ciljeve koji se međusobno isključuju pa zbog toga, nakon što bude izabrano novo vodstvo, neće moći nastaviti zajedno”, smatra jedan upućeni član stranke. “Ako za predsjednika bude izabran Predrag Štromar, župan Varaždinske županije i predsjednik Središnjeg odbora, koji ima najveći utjecaj u bazi i s gotovo 40 posto glasova kontrolira Sabor i Središnji odbor i koji se zalaže za suradnju sa SDP-om, tada njegovi protukandidati, ponajprije Ivan Vrdoljak i Anka Mrak Taritaš, koji su skloniji HDZ-u, u toj stranci neće imati što raditi”, kaže.

Anka Mrak Taritaš jedna je od najpopularnijih članova stranke i mogla bi kapitalizirati tu poziciju
Anka Mrak Taritaš jedna je od najpopularnijih članova stranke i mogla bi kapitalizirati tu poziciju PIXSELL

Štromar je, objašnjava, vezan uz SDP jer mu ta stranka jamči vlast u Varaždinskoj županiji i Varaždinu. “No, ako pobijede Ivan Vrdoljak ili Anka Mrak Taritaš tada će Štromar morati otići jer mu je neprihvatljivo koaliranje s HDZ-om. Za sobom će povući svoju stranačku bazu, osnovati lokalnu stranku, a HNS će ostati bez gotovo pola svoje baze. Anka Mrak Taritaš, Goran Beus Richembergh ili Nada Turina Đurić koji također imaju predsjedničkih ambicija, nemaju čvršće uporište među članstvom”, kaže.

Nešto je povoljnija pozicija Matije Posavca, župana Međimurske županije, smatraju članovi s kojima smo razgovarali, koji je mlad, ambiciozan, perspektivan i pažljivo gradi odnose s medijima. Njegova pobjeda vjerojatno ne bi izazvala fatalan raskol u stranci jer nije čvrsto opredijeljen ni za lijevu ni za desnu političku opciju. “No, osim u Međimurju ni on u stranci nema snažnije uporište pa je pitanje može li skupiti dovoljan broj glasova”, upozorava jedan sugovornik.

Sukob s MOL-om

Svi sugovornici Telegrama uvjereni su kako, osim Štromara i Posavca, šanse da pobijedi na unutarstranačkim izborima ima još samo bivši ministar gospodarstva i potpredsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak. No, on, prema mišljenju člana najužeg vodstva HNS-a, vuče sa sobom preveliki negativni politički teret.

“Vrdoljaka će podupirati Vesna Pusić koju je zadužio jer joj je pružao potporu za kandidaturu za generalnu tajnicu UN-a, te glavni tajnik stranke Srećko Ferenčak koji je također zainteresiran za suradnju s HDZ-om”, kaže Telegramov sugovornik. “Unatoč tome Vrdoljak teško može proći jer se za njim vuku mnogi repovi i neraščišćene situacije.

Zbog toga je Vrdoljak lako ranjiv, ima previše slabih točaka da bi mogao biti šef stranke jer se uvijek boji da će mu netko postaviti pitanje, primjerice, bespotrebnog razbacivanja novca na razne arbitraže, intelektualne usluge i analize zbog sukoba s mađarskim Molom. Ti su skupo plaćeni poslovi odrađeni toliko traljavo da će svi sporovi biti izgubljeni. Ili da se otvori pitanje kako je Ini oteo plin i onda ga za bagatelni novac podijelio, među ostalim, i Prvom plinarskom društvu iz Osijeka s kojim je, nije nikakva tajna, na različite načine povezan.

‘Pusić je suštinski pogriješila kad je HNS stao protiv poreza na nekretnine’, kaže jedan bliski suradnik. ‘Ispalo je da HNS želi oporezivati rad, a ne mrtvi kapital’

Stoga će se Vrdoljak radije povući u Osijek, pritajiti se neko vrijeme i onda se, uz potporu HDZ-a, kandidirati za gradonačelnika. Zapravo pravi politički dometi Štromara i Vrdoljaka su eventualno gradonačelničke funkcije u Varaždinu i Osijeku, a ne na razini države”, kaže sugovornik koji je molio za anonimnost.

Anka Mrak Taritaš svakako ima potencijala voditi stranku, smatraju izvori iz HNS-a, no njoj je baza Zagreb koji nema stranačku infrastrukturu. “Osim toga, protiv nje su Vesna Pusić i ostali unutarstranački lobiji, pa je za Anku najbolje da se kandidira za zagrebačku gradonačelnicu. Mrak Taritaš bila je vrlo dobra ministrica, simpatična je, javnost cijeni to što je radila, odlično je upućena u sve što se događa u Zagrebu jer je u gradskoj upravi radila više od dvadeset godina pa ima sve kvalitete za tu funkciju.

Osvajanje Zagreba

No, ako želi zamijeniti Milana Bandića morat će izaći iz HNS-a jer bi joj članstvo u stranci bilo pretežak uteg”. Mrak Taritaš mora na izbore kao nezavisna kandidatkinja, smatraju sugovornici iz njezina kruga, a njezina najveća prednost je što u Zagrebu niti jedna stranka nema pravoga kandidata. “Davor Bernardić iz SDP-a to nije, HDZ nema nikoga, pa bi vjerojatno svi oni podržali njezinu kandidaturu.

Odluku o tomu Mrak Taritaš mora donijeti u sljedeća dva, tri mjeseca, organizirati se i pripremiti za kampanju. Optužbe protiv gradonačelnika Bandića toliko su ozbiljne da je teško očekivati da će dočekati kraj mandata”, kažu.

Istaknuti HNS-ovac i ministar Ivan Vrdoljak u razgovoru s mandatarom Tihomirom Oreškovićem
Istaknuti HNS-ovac i ministar Ivan Vrdoljak u razgovoru s mandatarom Tihomirom Oreškovićem PIXSELL

Sugovornici Telegrama procjenjuju da Štromara, koji se zalaže za suradnju sa SDP-om, podupiru četiri saborska zastupnika, da se Nada Turina Đurić još nije opredijelila, dok su četvorica zastupnika na različite načine vezani uz Ivana Vrdoljaka.

Sugovornik iz vrha HNS-a najviše žali što je HNS propustio priliku da se pozicionira kao treća stranka u državi te da bude jezičac na vagi bez kojega HDZ i SDP ne bi mogli sastaviti vladu.

“Dva su razloga zašto će HNS završiti kao nevažan politički čimbenik. Strankom se godinama nitko nije bavio, iza kulisa konce je vukao glavni tajnik Ferenčak. Vesna Pusić bila je zaokupljena svojom karijerom, a početak kraja stranke dogodio se nakon sukoba Vesne Pusić i Radomira Čačića nakon čega je jedan od utemeljitelja stranke morao otići. Premda za njim nije otišlo puno ljudi, njegov je odlazak bio zapravo fatalan, odnosno početak kraja HNS-a.

Nakon Čačićeva odlaska Pusić je ostala izolirana. Sve se više osamljivala, razišla se čak i s bliskim suradnicama Andreom Zlatar, Vesnom Cvjetković Kurelec, Alenkom Košiš Čičin Šain, Ankom Mrak Taritaš…”, analizira Telegramov suradnik. “Osim toga, Vesna Pusić nekoliko je puta strateški teško pogriješila. Kao ministrica vanjskih poslova, da bi se dodvorila SAD-u i Uniji te dobila njihovu potporu za kandidaturu za generalnu tajnicu UN-a, donijela je odluku, prije većine ostalih država članica EU-a, da se Ina povuče iz Sirije premda je mogla imati čistu godišnju zaradu od oko 700 milijuna dolara”, smatra Telegramov izvor.

Ideološko lutanje

“Drugi put je pogriješila kada je HNS odbio uvođenje poreza na nekretnine, a nije objasnio zašto pa je ispalo da se naša stranka zalaže za oporezivanje rada, a ne kapitala. Čačić je tada smatrao da se taj porez ne može uvesti dok se ne legalizira divlja gradnja: u to je vrijeme bilo nekoliko stotina tisuća bespravno sagrađenih objekata na jadranskom pojasu i u Zagrebu na koje se taj porez ne bi odnosio”, kaže.

Vesna Pusić je također odgovorna što se HNS politički i ideološki potpuno izgubio, a posljedica toga je ne samo gubitak potpore u javnosti, nego i osipanje stranke, smatraju gotovi svi članovi stranke s kojima smo razgovarali. “HNS je bio malo pučka stranka, malo sklona ljevici, malo liberalnim idejama…

Iako smo vidjeli što se dogodilo s HSS-om i HSLS-om, koji su u jagmi za funkcijama lutali između SDP-a i HDZ-a pa su im zbog toga birači okrenuli leđa, HNS se nije odredio kao stranka političkog centra. Zbog toga su HSS i HSLS danas potpuno nevažne stranke, njihovi prvi ljudi izgledaju komično kada glume političke lidere, a pretvorili su se u pajace i ekspoziture HDZ-a. Takva sudbina zadesila je sada i HNS”.

S obzirom na to da će se SDP vjerojatno jasnije profilirati kao lijeva, socijaldemokratska stranka, a HDZ kao konzervativna, desna politička opcija, gotovo se potpuno ispraznio prostor političkog centra. HSS i HSLS su bez ikakva utjecaja, propali su projekti Ive Josipovića, Mirele Holy, Ivana Vilibora Sinčića, a ni Most neće biti dugog vijeka budući da se dvomjesečnom jagmom za funkcijama kompromitirao kao ozbiljan politički faktor.

Ubacivanje u centar

Za HNS je prekasno da se ubaci u politički centar jer je pred rasulom, a osim toga njegovi potencijalni vođe i dalje igraju na kartu SDP-a ili HDZ-a, a to nije pozicija stranke političkog centra. Most je uspio jer je obećavao da neće ni sa SDP-om ni s HDZ-om, smatraju naši sugovornici. Kada bi se Čačić, s dijelom članova HNS-a koji će mu prijeći nakon što dođe do raslojavanja stranke, povezao s Dragom Prgometom tada bi postojala mogućnost formiranja stranke centra.

Naime, Prgomet nema stranku, HRID to nije, pa mu je potreban Čačić, a njemu pak treba netko s desnim pedigreom. “Osim toga, njih dvojica povezali bi Zagreb i sjevernu Hrvatsku što bi imalo veliki sinergijski potencijal. Dakle, trebali bi učiniti ono što su do sada HSS, HSLS i HNS propustili učiniti”, kažu naši sugovornici.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama od 16. siječnja 2016.