Razotkriven veliki skandal: ekstremni desničar identificiran kao Xijev tajni agent, zadatak mu je bio raskoliti Zapad

Veliko istraživanje Financial Timesa, Der Spiegela i Le Mondea razotkrilo kako operira kineska obavještajna služba

Ugledni Financial Times piše kako su kineski špijuni regrutirali europskog političara u operaciji koja je za cilj imala podjelu Zapada. Radi se o ekstremno desnom belgijskom političaru, Franku Creyelmanu, kojeg je Peking dvije godine koristio kao obavještajnog agenta – kako bi utjecao na rasprave u Europi u korist Kine. Inače, Creyelman je bivši belgijski senator.

Angažirao ga je Daniel Woo, službenik u obavještajnoj agenciji kineskog Ministarstva državne sigurnosti. Dok se, primjerice, njemački kancelar Olaf Scholz spremao posjetiti Kinu krajem 2022., Woo je zamolio Creyelmana da uvjeri dva desničarska člana Europskog parlamenta da javno kažu da SAD i UK potkopavaju europsku energetsku sigurnost.

“Naša je svrha raskoliti američko-europski odnos”, napisao je Woo u jednoj tekstualnoj poruci Creyelmanu. Veza između kineskog časnika i belgijskog agenta dokumentirana je u 30 mjeseci razmijenjenih poruka, od 2019. do 2022. godine, koje su dobivene od zapadnog sigurnosnog izvora u zajedničkom istraživanju Financial Timesa, Der Spiegela i Le Mondea.

Zadatke dobivao preko poruka

Creyelman se za sada nije oglasio o ovim navodima. Razmijenjene poruke otkrivaju na koji način kineska obavještajna služba pokušava manipulirati političkim raspravama diljem svijeta u korist Pekinga, što sve više zabrinjava zapadne sigurnosne agencije. Washington je više puta upozoravao na tajne napore Pekinga da se miješa u izbore.

“Kineska obavještajna agencija provela je desetljeća pokušavajući oblikovati politiku i globalni diskurs o Kini. Regrutiranje i manipuliranje akademicima, kreatorima politika, poslovnim vođama i – kao što ovaj slučaj pokazuje – čak i političarima, dio je toga,” rekao je Alex Joske, autor Spies and Lies, knjige o kineskom obavještajnom aparatu.

U jednoj od poruka iz 2021., Woo je rekao Creyelmanu da mu je povjerena zadaća “napada na Adriana Zenza“, istraživača koji je pomogao otkriti kako Kina zatvara stotine tisuća uglavnom muslimanskih Ujgura u svojoj udaljenoj regiji Xinjiangu na zapadu zemlje.

Uglavnom su to nižerangirani političari

Također, Woo je belgijskog političara zamolio da pomogne u ometanju konferencije o Tajvanu, a razgovarali su i o plaćanju posrednika da utječe na katoličkog kardinala da upozori protiv politiziranja Covida-19, dok je Kina bila pod pritiskom zbog virusa koji se proširio iz Wuhana.

Bivši američki obavještajni dužnosnici kažu da su ovakve poruke primjer klasične operacije političkog utjecaja obavještajne agencije. “One odražavaju kinesku opsesiju time da je SAD bio iza pokreta prosvjeda u Hong Kongu kao i misiju da diskreditiraju one koji izvještavaju o kršenju ljudskih prava u Xinjiangu”, rekao je Dennis Wilder, bivši analitičar CIA-e za Kinu koji sada predaje na Sveučilištu Georgetown.

Drugi bivši operativac CIA-e s rekao je da službenici kineske obavještajne agencije uglavnom regrutiraju nižerangirane političare “koji su naklonjeni kineskim ciljevima ili koji imaju koristi od kineske darežljivosti”.

Kako su pokušavali kupiti druge dužnosnike

U porukama između Wooa i Creyelmana spominju se, između ostalog, i njihovi napori da za svoje ciljeve angažiraju i Martina Selmayra, bivšeg šefa kabineta predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera, koji je nekoć bio među najmoćnijim dužnosnicima u Bruxellesu. Međutim, u istrazi nisu pronađeni dokazi koliko im je to uspjelo.

Selmayr, trenutačno šef predstavništva EU-a u Austriji, oštro je zanijekao bilo kakva saznanja o tome, dodavši da nije njegova odgovornost “objašnjavati sumnjive razgovore” između dvoje ljudi.

Za sada je nejasno kako je i kada Creyelman regrutiran. On je veteran belgijskog krajnje desnog flamanskog nacionalističkog pokreta, služio je u federalnom Senatu od 1999. do 2007., a sada je počasni član flamanskog parlamenta. Vođa je stranke Vlaams Belang u svom gradu Mechelenu.

Bruxelles im je bio laka meta

“Kina ima značajne ljudske i elektroničke kapacitete za prikupljanje podataka u Bruxellesu, koji se smatra plodnim okruženjem zbog koncentracije međunarodnih organizacija, uključujući Europsku komisiju”, rekao je Nigel Inkster, bivši šef operacija u MI6 i stručnjak za kineske obavještajne službe.

Bivši operativac CIA-e za Financial Times kaže da je Peking ovakvim operacijama više riskirao u Europi jer je smatrao da su posljedice, ako ih uhvate, lakše nego u Americi. Bruxelles im se našao u fokusu i jer njegove sigurnosne službe nemaju dovoljno resursa, kaže jedan bivši zapadni obavještajac.

“Belgija je postala glavni centar za obavještajne operacije raznih neprijateljskih država zbog lakoće djelovanja”, tvrdi. Glasnogovornik belgijske vlade rekao je da su vlasti upoznate sa slučajem Creyelman, ali nije dao daljnji komentar.

Belgijski političar nije se baš iskazao

Woo je nekoliko puta u porukama spominjao novac, odnosno iznose koje bi platio Creyelmanu ili drugima za njihovu pomoć. Uz to, belgijskog je političara uputio kako koristiti aplikaciju za prijenos kriptovaluta.

Iz njihove korespondencije čini se da je Creyelman imao malo uspjeha u ispunjavanju zadataka koje mu je Woo dodijelio. Primjerice, u lipnju 2021. priznao je da se “pokušao suprotstaviti, bez uspjeha” rezoluciji u belgijskom parlamentu koja je proglasila da je zajednica Ujgura u Kini u opasnosti od genocida.

Pokušavali kupiti i novinare

Godine 2019. Woo je zamolio Creyelmana da organizira objavljivanje članka koji se protivi prodemokratskim prosvjedima u Hong Kongu. Creyelman je rekao da bi mogao angažirati freelance novinara koji bi mu to naplatio najmanje 2000 eura.

Woo do objave teksta Financial Timesa nije bio dostupan na više telefonskih brojeva i e-mailova, a kinesko veleposlanstvo u Bruxellesu priopćilo je da nije upoznato s ovim događajima.